Львів у 1914-1915 роках

12 вересня 1914 року

«...поліція не жартує і регулярно проводить обшуки»У цей непевний час, попри всі заходи органів правопорядку, злочини проти власності набували нового розмаху. Зник навіть автомобіль депутата Державної думи, який необачно вирішив відвідати Львів.

«Оригінально виглядає подвір’я поліцейських казарм на вул. Казимирівській [тепер – частина вул. Городоцької між пл. Торговою і вул. Шевченка], де озброєна шаблями, ще одягнена у цивільне новонабрана поліцейська сторожа займається муштрою і вправами» («Słowo Polskie», wydanie poranne, s. 2).

«Охорона могил на Стрийському цвинтарі. З тієї причини, що зараз розпочали ховати померлих солдатів на Стрийському цвинтарі, дуже багато осіб звертаються з проханням ексгумації через боязнь перекопування могил. Отже, ексгумації в теперішній час неможливі. Натомість вказано, щоб особи, які цікавляться якимись могилами на цьому цвинтарі, порозумілися з міським Поховальним закладом, який охоронятиме ці могили від перекопування» («Słowo Polskie», wydanie poranne, s. 2).

«Чутки про холеру. У Львові вчора кружляли чутки про випадок холери. Отже, на підставі інформації, отриманої в міському санітарному управлінні, слід ствердити, що ці чутки не мають жодного підґрунтя» («Gazeta Wieczorna», s. 1).

«Надмірна цікавість. З громадянських кіл нас просять оголосити звернення до громадськості, щоб вона під впливом цікавості “спостерігання за битвою” не вилазила на дахи будинків, тому що таким чином свою цікавість вона не заспокоїть, зате викличе підозру, яка може спричинити неприємні, ба навіть небезпечні наслідки» («Wiek Nowy», s. 5).

«Приклади не для наслідування. Міська Громадянська Сторожа втрутилась у справу проти двох власників будинків, які у більш ніж невідповідний спосіб повели себе щодо своїх мешканок. Отже, п. Білик, на вулиці Зеленій, 67, вийнявши двері й вікна з помешкання, самоправно викинув на брук вдову урядника з 4 дітьми, яка не отримала пенсію і не могла заплатити чинш. – Інший власник на вул. Снопківській, 63 побив свою мешканку, вдову, підозрюючи її в незрозумілих стосунках з чужинцем, а насправді це російський солдат, який проїжджав і побачив її дитину на подвір’ї, пригадав свого сина, якого залишив удома, зайшов, погладив і поцілував дитину» («Wiek Nowy», s. 5).

«Продаж алкогольних напоїв. О. З. Шпрітц, шинкар на пл. Академічній, 3 [тепер – частина просп. Шевченка], просить нас опублікувати його засвідчення, що його заклад справді відчинено, але жодних алкогольних напоїв він не продає, і до відповідальності його не притягували» («Wiek Nowy», s. 5).

«Дотепний кіоскер. Вчора повідомлено поліцію, що кіоскер з пасажу Міколяша не хоче приймати рублі крім як за половину вартості» («Słowo Polskie», wydanie poranne, s. 2).

«Запас солі і вівса виявлено у Макса Вільдера, який мешкає на вул. Жовківській, 137 [тепер – вул. Богдана Хмельницького]. Вільдер пояснює, що ці речі йому вдалося дешево купити, попри те, їх у нього відібрано на збереження в поліції» («Słowo Polskie», wydanie poranne, s. 2).

«З будинків залізниці на вул. Глибокій зі страху втекло близько 60 родин. Цим скористалися злодії і, повідкривавши всі пивниці, дощенту їх обікрали. Що саме вкрадено, зрозуміло, поки що ніхто не може дізнатися, тому що потерпілі відсутні.

Поліцейська хроніка, мабуть, є прикрим доказом того, що ми мали рацію, застерігаючи громадськість, яка тікала з міста, що вона чинить погано, наражаючись на небезпеку особисто, а надто залишаючи все своє майно на поталу злодіям» («Słowo Polskie», wydanie poranne, s. 2).

«Крадіжки. Позавчора вночі виламано вхід у шинок Адольфа Бріфера на вул. Замарстинівській, 27 і вкрадено різних горілок і перекусок, вартістю 1000 корон...

На кишеньковій крадіжці затримано вчора на Ринку чотирнадцятирічного Теодора Дубину і віддано до поліцейських арештів» («Wiek Nowy», s. 6).

«Підкидання крадених речей. Львівське шумовиння, бачачи, що поліція не жартує і регулярно проводить обшуки, конфіскує крадені речі і передає заарештованих грабіжників до рук військового суду, прагнучи якнайшвидше позбутися цих доказів злочину, просто підкидає їх уночі на вулицях. Вчора, наприклад, на площі Бема [тепер – пл. князя Святослава] знайдено настінний годинник та інші вкрадені предмети, на інших вулицях громадянська сторожа теж знайшла багато підкинутих предметів, а на вулиця Клепарівській навіть цілу швейну машинку» («Słowo Polskie», wydanie poranne, s. 2).

«Куди подівся автомобіль? Власність депутата Держ. думи, п. Марайського, який мешкає в готелі Жоржа, сірий автомобіль з червоним хрестом марки “Лорен-Дітріх”, зник учора разом з шофером, одягненим у цивільне» («Słowo Polskie», wydanie poranne, s. 2).

Газета у форматі pdf