Львів у 1914-1915 роках

30 серпня 1914 року

«...доречним було би, щоб керівництво міста зайнялося долею кількасот акторів»Ворогів і шпигунів слід суворо карати. Так думала більшість львів’ян і підданих Австро-Угорщини, тож не дивно, що істерія полювання на шпигунів у серпні 1914 р. перейшла розумні межі, а читачі схвально зустрічали повідомлення про арешти та страти осіб, винних у злочинах проти держави. Лише згодом стане відомо, що багатьох підозрюваних покарали незаслужено, їхню провину не було доведено.31 серпня львівська преса мовчала. День після вихідних та поспішна евакуація городян зробили свою справу...

«Чотири нові вироки смерті. Вчора після полудня військовий суд у Львові засудив на кару смерті через повішання трьох руських селян за огидну зраду.

Сьогодні перед полуднем вирок було виконано на подвір’ї карного закладу.

Були повішені: Мановський Адам, гр. кат., 21 рік, з Дубровиці, в пов. городоцькому.

Ґродзіцький Петро, гр. кат., 23 роки, з Крехова, в пов. жовківському.

Тущинський Іван, гр. кат., 60 років, з Лойни, в пов. жовківському.

Засуджені йшли на смерть у свідомості, зі зв’язаними руками, в супроводі трьох поліцейських і кількох солдатів, нервово повторюючи слова молитви, які їм диктував гр. кат. капелан.

Сьогодні зранку у військовому суді відбулося засідання, після якого звинуваченого у зраді в’язня також засуджено до страти через повішання.

Вирок виконано сьогодні о 4 год. після полудня» («Kurjer Lwowski», s. 2).

«П. Людвік Геллер, директор львівського театру, виїхав на кілька днів до Відня, щоб перевезти родину до Львова. Він повернеться звідти в четвер зранку і перебуватиме у Львові. Як нам повідомляють з дирекції театру, п. Геллер від часу повернення з Кракова постійно перебував у Львові, де залишиться й надалі після повернення з Відня.

Вистави у львівському театрі розпочалися після повернення з Криніци і Кракова під керівництвом п. Геллера.

Актори нашого театру, залишені напризволяще, працюють по частинах. Протягом першого тижня доходу вистачило, щоб заплатити їм половину платні, а за останній тиждень, як нас інформують, правдоподібно, вистачить лише на те, щоб заплатити четверту частину платні.

Найновіші розпорядження поліції, які забороняють з’являтися на вулиці після 10 години, безумовно, негативно вплине на відвідуваність театру, у зв’язку з цим доречним було би, щоб керівництво міста зайнялося долею кількасот акторів, яким загрожує голод. Слід припустити, що театральна комісія разом з президією міста обміркує відповідні дії» («Kurjer Lwowski», s. 3).

«Смерть під колесами автомобіля. Вчора після 3 години після полудня на площі Ґолуховських [тепер – пл. Торгова] автомобіль наїхав на якусь бабусю, яка, потрапивши під колеса, отримала настільки серйозні ушкодження, що після перевезення до приміщення служби Рятункового товариства незабаром там померла. Особу померлої досі не встановлено.

Тіло міський комісаріат доставив до моргу Закладу судової медицини» («Gazeta Lwowska», s. 4).

«Автомобільний випадок. Позавчора після полудня біля Національного казино фіакр несподівано наїхав на автомобіль. Намагаючись уникнути випадку, шофер різко повернув, унаслідок чого автомобіль, ударившись об кам’яне обрамлення тротуару, сильно пошкодив обидва колеса, а депутат проф. д-р Яворський з Кракова, який сидів у ньому, через значний струс отримав невеликі травми, а його товариш випав з автомобіля, але, на щастя, не отримав ні найменших ушкоджень. Через пошкодження автомобіля проф. д-р Яворський виїхав до Кракова залізничним потягом» («Gazeta Poranna», s. 4).

«Підкидьок. Перед брамою будинку на вул. Казимирівській, 3 [тепер – частина вул. Городоцької від пл. Торгової до вул. Шевченка] вчора затримано дворічну дівчинку, яку там залишив якийсь чоловік, а сам зник.

Поліція передала дитину під опіку комісаріату ІІ дільниці» («Gazeta Lwowska», s. 4).

«У військовому шпиталі на вул. Яблоновських [тепер – вул. Шота Руставелі] вчора затримано резервіста крайової оборони Юзефа Маєвського в ту мить, коли він обшукував кишені поранених солдатів, привезених з поля бою. Маєвський є раніше караним злодієм» («Gazeta Lwowska», s. 4).

«Поліцейська хроніка. Поліція заарештувала вчора шинкаря М. Лемпля на вул. Кохановського [тепер – вул. Левицького], який продавав солдатам воду, підфарбовану кавою, по 20 гелл. за маленьке горнятко.

На вулиці Цибульній [тепер – вул. Стара] вчора затримано одинадцятирічного Іґнаци Гюсса, який вкрав у торговельної помічниці Розалії Нестлівної гаманець, у якому було 31 кор. 30 гелл.» («Gazeta Lwowska», s. 4).

Газета у форматі pdf