Львів у 1914-1915 роках

21 серпня 1914 року

«...привезено до Львова дві нові партиї увязнених москвофілів»Воєнні повідомлення на шпальтах часописів мирно сусідили з театральними новинами та хронікою надзвичайних подій. А серед нововведень, які довели до загального відома цього дня, варто відзначити заборону на пересилання запечатаних листів...

«Заборона висиланя замкнених листів. Від вчера полудня почти не приймають замкнених листів. Листи мусять бути отворені, евентуально почтові уряди самі можуть їх отвирати» («Нове Слово», с. 3).

«Півтора міліона корон на польські лєґіони. Львівська міська рада рішила перевисшити краківську в своїх заявах для польських лєґіонів і ухвалила на вчерашнім засіданю народний дар в квоті півтора міліона корон. Краків ухвалив вже передше міліон корон, а Тарнів 50.000 корон» («Нове Слово», с. 3).

«Масові арештованя москвофілів. Вчера привезено до Львова дві нові партиї увязнених москвофілів, а то з околиць Камінки струмілової і Куткора. Першу партию привезено до Львова вчасним ранком. Творило її кільканайцятьох селян з о. Іваном Лозинським на чолі. Друга партия, з Куткор, була менша. Творили її: Михайло Приставський, Гринько Войтович, Андрій Слободян, Іван Міхура, Іван і Микола Юзьків. Одну і другу партию приміщено в карнім заведеню при вул. Казимирівській [тепер – частина вул. Городоцької від пл. Торгової до вул. Шевченка; йдеться про в’язницю “Бригідки”]» («Нове Слово», с. 3).

«До наших дівчат. Отсим взиваємо всі панночки, учениці львівських шкіл У. П. Т. (учительської семинариї і виділової школи), щоби зголошували ся до праці в льокали товариства (ул. Мохнацького 12 [тепер – вул. Драгоманова]) від години 9. рано і від 3-ох пополудни. Рук настарчити годі, так нехай молоді і наймолодші прийдуть нам у поміч – Комітет українських жінок» («Діло», с. 1).

«З міського театру. Юзеф Манн, знаменитий тенор віденської опери, в суботу, 22-го, востаннє виступить у “Паяцах” у своїй пречудовій партії Каніо. В неділю на численні прохання буде відіграно історичний твір “Костюшко під Рацлавіцами” з участю всього персоналу. На наступний тиждень режисери готують відновлення “Хати за селом” Я. Ґаласєвича і З. Меллерової, і прем’єру знаменитої комедії Мейєра п. н. “Спадкоємець трону” Альт-Гайдельберґ з п. Новацьким у головній ролі» («Gazeta Wieczorna», s. 6).

«Звела старі порахунки паприкою... Францішка Теребінова, зустрівши вчора на вулиці Мєчислава Гунька, з яким вона віддавна мала “неполагоджені порахунки”, засипала йому очі паприкою, причому погрожувала, що мусить його вбити. Гунько повідомив про випадок поліцію, яка розпочала слідство щодо цієї справи» («Gazeta Wieczorna», s. 4).

«Автомобільний випадок. Вчора після полудня автомобіль S. 24 на площі Бернардинській [тепер – пл. Соборна] наїхав на якусь поки що невідому жінку, яка отримала настільки важкі ушкодження, що викликана служба Рятункового товариства відвезло її до загального шпиталю у безнадійному стані» («Gazeta Wieczorna», s. 4).

Газета у форматі pdf