Львів у 1914-1915 роках

20 серпня 1914 року

«Поява росийських гармат у Львові викликала велику радість…»До Вашої уваги нова підбірка матеріалів до хроніки воєнних подій Першої світової війни. Хоч Львів цього ще не відчував повною мірою, але Галицька битва між австро-угорською й російською арміями була в розпалі, і лінія фронту неухильно наближалася до міста...

«Нові двокоронові банкноти вже появили ся в обізі. Більша їх скількість надійде десь щойно около 22. с. м. і за посередництвом банків пустить ся її в курс» («Діло», с. 7).

«З огляду на теперішне положенє в краю. Митрополича Консистория відкликує всі відпустки, уділені на час ферий, і взиває всіх Всч. О. О. парохів, катихетів, сотрудників і прочих, які небудь церковні уряди справуючих, щоби безпроволочно вернули на свої місця призначеня і були готові до кождої душпастирської помочи» («Діло», с. 6).

«Росийські гармати і росийські бранці у Львові. Дві гармати здобуті в боротьбі з Москалями під Стояновом привезено до Львова. Поява росийських гармат у Львові викликала велику радість, товпи публики товаришили їм аж до корпусної Команди, де їх покищо поміщено. Росийських бранців є у Львові стокількадесять, в сім два офіцири. Їх трактують з можливою зглядностию, дістають жовнірський харч, а офіцири офіцирський. В найблизших днях усіх бранців одним транспортом відставлять на Угорщину, або до котроїсь з західних провінций монархії» («Діло», с. 7).

«Польські поети, письменники й митці у війську. З польських професорів університету, вчених, письменників і митців, які вже беруть участь у війні чи то як добровольці, чи то як вояки регулярної армії, можна створити окрему роту. З поетів до Польських легіонів зголосився з молодечим запалом гідний поваги Ян Каспрович, у лавах Стрільців перебувають Сєрошевський, Даніловський, Вижиковський, Струґ, Налєпінський, Жулавський і багато інших, чиїх прізвищ нині ще не можна називати з огляду на безпеку їхніх родин, які досі знаходяться під російським управлінням. Поет Єжи Жулавський є найстаршим з шести синів Казімєжа, колишнього повстанця з 63-го року, які зараз усі є у війську: четверо в регулярній австрійській армії, а двоє – в добровольчих стрілецьких шеренгах» («Kurjer Lwowski południowy», s. 3).

«З міського театру. Сьогодні в четвер буде відіграно мелодійну оперетку Ґ. Ярно “Крістіна, донька лісника” з Геленою Міловською в заголовній ролі і Філіпом Куліґовським у ролі “цісаря Йосифа”. Ця оперетка всюди й завжди мала надзвичайний успіх, отже напевно й сьогодні заповнить залу театру» («Gazeta Poranna», s. 3).

«Дизентерія у Львові. У зв’язку з пануючою у Львові дизентерією громадськість застерігають від споживання сирих фруктів, а зокрема недозрілих» («Kurjer Lwowski», s. 3).

«Грабунок. Сімнадцятирічна Берта Дікерівна вчора після полудня на Гетьманських Валах зірвала з голови Михайлини Попадюкової хустину і передала своїй подрузі, яка втекла зі здобиччю. Дікерівну поки що вміщено до поліцейських арештів» («Gazeta Lwowska», s. 4).

«Поліцейська хроніка. В помешканні п. Адольфа Ґрезера на вул. Марії Сніжної, 3 вчора затримано раніше караного злодія Стефана Басараку, видаленого зі Львова, який вламався туди з метою крадіжки.

Поліція заарештувала вчора зарібника Михайла Зарицького, який узяв з прилавку перекупки на вулиці Театинській [тепер – вул. Кривоноса] кілька грушок, а коли та нагадала про оплату, побив її.

Така ж доля спіткала Едварда Ольшака, помічника перукаря, який у ресторані Крелля поїв і випив на 2 кор. 80 гелл., а виходячи з приміщення, сказав касирові, що не має грошей» («Gazeta Lwowska», s. 4).

Газета у форматі pdf