Львів у 1914-1915 роках

16 серпня 1914 року

«Єсли Бог охоронить від кулі або меча неприятельского, то з поля битви буду міг дещо написати...»Ми продовжуємо публікувати хроніку львівських подій воєнного серпня 1914-го...

«За полеглих у теперішній війні солдатів організовує конвент оо. Бернардинів у понеділок 17 ц. м. о 9 год. ранку у своєму костелі поминальне богослужіння» («Kurjer Lwowski», s. 3).

«Костюшко під Рацлавицями”, патріотичний твір Анчиця, який вчора було поставлено в міському театрі, зібрав велику кількість глядачів. Вистава пройшла досконало, настрій панував надзвичайно патріотичний» («Gazeta Poranna», s. 3).

«Лист руского вояка. Подаємо тут надісланий лист, писаний руским вояком до свого душпастиря, яко найкрасший доказ великої сьвідомости народної і католицкої.

Всечестний Отче!

Повідомляю Вас, що поки що єсьм у Львові. Коли наступить вимарш, не знаю, але правдоподібно вже на сих днях. Єсли буде можливо, то в кождім разі вістку о собі. Єсли Бог охоронить від кулі або меча неприятельского, то з поля битви буду міг дещо написати, бо будемо мали війскову почту пільву, котра буде все доручувати і без значків почтових.

Доси єсьм, Богу дякую, здоров та не смутно мені, бо є в нас тут богато таких і оден другому не дасть смутитись. Нині в неділю то правда, що досить сумно, бо не вільно нігде поза касарню виходити, заледви на одну годину я вирвав ся до церкви ОО. Василиян помолитись. Але як Бог позволить дочекати другої неділі, то не знаю, чи буде де нагода вступити на хвилю до церкви. Нехай дієсь Божа воля... В кінци прошу Вас, Всечестний Отче єсли се буде можливо для Отця, напишіть до мене з пару слів, що буде для мене великою потіхою і буду Вам за те дуже вдячний. Перепрашаю, що я так негарно написав, бо то на повітрю, не мож іначе.

Здоровлю сердчно Всч.

Отця рівнож і родину.

Остаю зичл. завсігди

Йоан Крижанівский

полк піхоти 1 компанія» («Руслан», с. 2).

«За образу релігії. Під костелом оо. Кармелітів, під час учорашнього урочистого богослужіння про благословення для учасників війни, заарештовано Геноха Готтінера, дантиста-техніка, який допустився там образи релігії. Цей арешт спричинив сенсаційні чутки, які є цілком неправдивими» («Kurjer Lwowski», s. 3).

«Крадій жіночих сумочок, кількаразово засуджений Юзеф Боцєховський, вештався вчора на Ринку і зазирав кільком дамам до сумочок. Коли його, однак, упіймали на гарячому, він погрожував ножем кожному, хто до нього наближався. Знайшовся, однак, сержант поліції Мойсович, який не злякався погроз і віддав “міцного” Боцєховського до поліційних арештів» («Gazeta Poranna», s. 3).

«Смертельне падіння з вікна. З вікна ІІІ поверху будинку на бічній вул. Декерта, 6 [тепер – вул. Декарта] вчора впав 3-річний Адам Поляковський і скоро помер» («Kurjer Lwowski», s. 3).

Газета у форматі pdf