Львів у 1914-1915 роках

15 серпня 1914 року

«...щоби з причини пізного початку шкільного року не повстали ніякі шкоди для дальших студий»Цензура все частіше втручалася у зміст часописів і залишала на шпальтах білі плями. Суто львівські новини обходилися без вилучення, однак, безумовно, писали їх відповідно до основного тренду, багато уваги присвячуючи виявам австро-угорського патріотизму і подвижницькій роботі благодійних організацій.

«Для охорони залізничного руху. Дирекція державної залізниці у Львові і Станіславові повідомляє: З метою запобігання навмисному ушкодженню залізничних колій і залізничних об’єктів просить подорожніх, щоб вони негайно повідомляли працівників залізниці про всі спостереження, які б вивели на слід підозрілих намірів у цьому напрямку, і таким чином діяли спільно з покликаними до цього органами не тільки для убезпечення руху, але і для уникнення можливих наслідків, які були б шкідливими для життєво важливих громадських інтересів. При цьому нагадується, що працівники залізниці в потягу мають право в разі потреби розпорядитися щодо закриття вікон у купе, як і заборонити подорожнім затримуватися на платформах і в коридорах вагонів» («Gazeta Poranna», s. 3).

«Конець анґлійського конзуляту у Львові. Анґлійським віцеконзулем у Львові був, як звісно, проф. Залозецький, що тепер переніс ся до Відня. Предвиджуючи зірваня дипльоматичних зносин зарядив все що потреба для звиненя сего уряду. Як лише прийшла до Львова вістка про війну Анґлії з Австриєю, зарядив секр. Союза госп. торг. спілок п. Гаращак з припорученя проф. Залозецького знятє таблиці анґлійського конзуляту з віллі “Романа”. Анґлійський конзулят у Львові, заниманий проф. Залозецьким, – що свого часу спричинило було серед його “приятелів” тільки гамору – перестав істнувати з днем 14. серпня» («Діло», с. 7).

«Школи і війна. Кореспонденцийне бюро доносить: Тому, що велике число учителів середних шкіл і споріднених заведень, та учителів виділових і народних шкіл покликано під оружє, а богато будинків ужито для війскових цілий, шкільний рік не могти-ме почати ся в приписанім реченци, себто в вересни. Міністер просьвіти в обіжнику виданім до шкільних краєвих рад застеріг собі, що в відповідній хвили установить реченець початку шкільного року, а рівночасно видасть відповідні запорядженя, які будуть потрібні, щоби з причини пізного початку шкільного року не повстали ніякі шкоди для дальших студий. Міністер просьвіти д-р Гусарек позволив сим ученикам середних шкіл, котрі є в віці пописових, або сподіють ся що будуть покликані до активної служби чи теж добровільно зголошують ся до неї, зложити скорше поправчі іспити. Отже сі ученики середних шкіл, котрі послідного шкільного року одержали поправку, можуть її зложити тепер. Також сі ученики, котрих репробовано при посліднім іспиті зрілости на пів року, можуть тепер бути допущені до нового іспиту. Просьби о допущенє до сих іспитів слід внести до відносної краєвої шкільної ради. Коли в якій середній школі зложенє іспитової комісиї було би неможливе, то визначить ся иншу середну школу, в котрій можна буде складати сі іспити» («Діло», с. 6).

 

«Безкоштовна чайна для стрільців. Невичерпаний у своїх задумах “Жіночий комітет громадянської роботи” подумав і про тих польських Стрільців, які не мають у Львові родинних домів і потерпають від втоми після інтенсивних навчань – і приготував для них безкоштовну роздачу чаю разом з булкою. Від сьогодні протягом усього дня без перерви цим займатимуться чергові пані з “Комітету” під керівництвом п. Шютцової, яка з цією метою безкоштовно передала приміщення крамниці у своїй кам’яниці на вул. Коперніка, 5» («Gazeta Wieczorna», s. 6).

 

«Затьма сонця. Дня 21. с. м. припадає цілковита затьма сонця, а пояс єї перейде через Литву і Русь, а іменно через міста: Вильно, Пинськ, Київ і т. д. На схід і захід від тої лінії буде вкривати затьма що раз меншу поверхню сонішного круга. У Львові сонішний круг буде покритий затьмою в 0,9 части, а затьма прийде у нас на 1 год. 8 мін. По полудни після місцевого часу (не середно-европ.); наконечна точка затьми о 2 год. 19 мін., конець о год. 3 мін. 30.

Було б пожаданим, щоби поучено вперед людий, що затьма з оглядом на теперішну війну не є ніяким знаком Божим, щоби се не викликало серед забобонного населеня непожаданого пополоху. Се повинно вчинити в першій мірі духовеньство, а також і власти. У війску повинна заняти ся поученєм несьвідомих жовнірів начальна команда армії» («Руслан», с. 4).

 

«Зникла без сліду. Дванадцятирічна Матрона Волошинівна, пішовши три дні тому з дому своєї матері, Катерини, яка мешкає на Знесінні, від цього часу зникла без сліду.

Волошинівна є брюнеткою з овальним обличчям. Була одягнена в червону суконку і жовту хустину» («Gazeta Lwowska», s. 4).

 

«Карамболь. На вулиці Янівській [тепер – вул. Шевченка] вчора вагон міського електричного трамваю № 37 наїхав на віз селянина Яна Клея з Дубровиці. Внаслідок зіткнення кінь Клея, вартістю 600 кор., зламав ногу вище коліна. Коня забрав міський гицель» («Gazeta Lwowska», s. 4).

 

«Два підкидьки. На Губернаторських Валах вчора знайдено підкинуту дитину чоловічої статі, віком близько одного року, одягнену в білу фланелеву суконку. Її, ймовірно, підкинула якась жінка, віком 30–35 років, одягнена в попелясту сукню і білу блузку в синій горошок. Цю дитину віддано під опіку комісаріату V дільниці.

Другого підкидька, також віком один рік, одягненого в рожеву суконку і білий капелюшок, знайдено за брамою будинку на вул. Лінде, 3 [тепер – вул. Ліста]. Дитину віддано під опіку комісаріату І дільниці.

Поліція розпочала слідство з метою знайдення матерів підкидьків» («Gazeta Lwowska», s. 4–5).

 

«Жертва головорізів. На рятунковій станції вчора ввечері надали допомогу такій собі Юлії Шемській, якій в одному з будинків на вул. Шпитальній під час забави завдали ножем сім ран, на щастя, не небезпечних» («Gazeta Lwowska», s. 5).

 

«Мамалиґа з вошами. В молочарні п. Чарнецької при вул. Підвалє [тепер – вул. Підвальна] прийшла передвчера п-а П. і казала собі дати порцию мамалиґи з шкварками. Та яко ж було її страшне обридженє, коли побачили, що між горячими шкварками догибають дві прездорові воши. На слова зовсім зрозумілого обуреня п-и П., властителька відповіла з кпинами. Просто не хоче ся вірити, щоби се було можливо. Можемо собі уявити, які там порядки в кухни п-і Чарнецької, коли просто на стіл подає ся мамалиґу з вошами. Смачна і гіґієнічна молочарня!» («Нове Слово», с. 3).

 

«Крадіжки. У вагоні міського електричного трамваю на вул. Городоцькій у Леона Кальта вкрали з кишені піджака гаманець, у якому була книжечка Галицької ощадної каси і векселі, загальною вартістю 1000 корон.

У Іди Зайдец в кіоску Зайдера на пл. Ґолуховських [тепер – пл. Торгова] пропав золотий перстень з діамантами, вартістю 400 корон» («Gazeta Lwowska», s. 5).

Газета у форматі pdf