Львів у 1914-1915 роках

6 серпня 1914 року

Про небезпеку сонячних ванн у воєнний часПродовжуємо публікувати хроніку подій Першої світової війни у Львові...

«Функціонування пошти. Як довідуємося, попри перевантаження військовими посилками і обмеження залізничного руху, обмежень щодо пересилки листів і переказів не впровадили, лише пересилку пакунків призупинили з огляду на зменшення службового персоналу. Пакунків зі Львова не приймають, а ті, що надійшли вчора, можна отримати на складі. Листи і грошові перекази (за винятком до Росії й Сербії) приймають без обмежень. Що стосується доставки листів, то скасовано одну доставку (денну), тому листи будуть доставляти лише зранку і ввечері. Сьогодні з’являться подальші розпорядження» («Gazeta Poranna», s. 4).

«50-ту річницю страти Ромуальда Трауґутта, Яна Єзьоранського, Рафала Краєвського, Юзефа Точиського і Романа Жулинського, останніх членів Національного Уряду, вшановано вчора урочистим богослужінням у переповненому кафедральному соборі. Богослужіння провів о. єпископ Бандурський. Після богослужіння співали національні пісні» («Kurjer Lwowski południowy», s. 2).

«“Eljen! Eljen!” [“Слава! Слава!”], рознеслося вчора перед полуднем гучним і радісним відлунням вулицями Львова, коли з’явився відділ угорських гусарів у багато оздоблених плетенням мундирах. Ентузіазм, з яким вітали шеренги хвацьких Угорців, які проходили, був імпонуючим і справив на свідків глибоке враження» («Gazeta Wieczorna», s. 6).

«Діяльність русофільских товариств в цілій Галичині з порученя ц. к. намісництва застановили політ. власти, між тими також інститута “Народний Дім” у Львові, на котрого майно наложено тимчасову конфіскату а управителем “Народ. Дому” став радник намісництва Вавравш» («Руслан», с. 4).

«Карпатське лижне товариство у Львові передало Корпусному командуванню, а точніше, Президії Намісництва, свою базу у Славському біля Лавочного на шпиталь для лікування офіцерів, які були поранені на війні» («Gazeta Lwowska», s. 5).

«Львівські аптеки. З огляду на брак аптечного персоналу, чималу частину якого мобілізували до військової служби, і обтяження роботою самих аптекарів, а також через вичерпання аптечних запасів, колектив аптекарів зажадав від намісництва дозволу:

а) відкривати аптеки о 8 год. ранку і зачиняти їх о 8 год. вечора;

б) обмежити роботу вночі таким чином, щоб у тих місцевостях, де є більше, ніж одна аптека, вони працювали вночі по черзі;

в) обмежити видачу ліків у нічний час лише для невідкладних випадків і лише відповідно до рецептів, виписані лікарями вночі.

Також правління колективу звернулося телеграфом до міністерства оборони з проханням дозволити доставку аптечних товарів з огляду на потреби постачання армії і хворих» («Kurjer Lwowski południowy», s. 2).

«Несправедлива підозра. Вчора об 11 год. ранку гімназистові Володимирові Омеляну захотілося прийняти сонячну ванну. З цією метою він забрався на дах міського Промислового музею (в будинку якого він мешкає разом з родиною). Тим часом хтось на вулиці, побачивши постать, яка ходить дахом Музею, звернув увагу поліцейського, додавши, що це, безсумнівно, російський шпигун. Покликали поліцейських агентів, які вийшли на дах і забрали ймовірного шпигуна; під акомпанемент погроз натовпу, який хотів його лінчувати, його доставили до поліції. Після встановлення особи в будинку його батька провели обшук, який, однак, не мав обтяжливих наслідків. У зв’язку з цим винуватця випустили на волю, але на час тривання надзвичайного стану його попросили відмовитися від сонячних ванн» («Gazeta Wieczorna», s. 6).

«Не битимеш резервістів. За хуліганські дії щодо резервістів, які записувалися до війська на вул. Кам’яній [тепер – вул. В. Шухевича], вчора заарештовано трьох парубків і ув’язнено в поліцейських арештах» («Gazeta Poranna», s. 4).

«Уважно з автомобілями. Громадськість повинна для своєї ж користі бути обережнішою через інтенсивніший рух автомобілів, тому що легко може трапитися нещасний випадок. Вчора, напр., якийсь шофер, який керував будапештським автомобілем, наїхав на вул. св. Терези [тепер – вул. Митрополита Андрея] на Ґжеґожа Баґера і зламав йому кілька ребер» («Gazeta Poranna», s. 4).

Газета у форматі pdf