Львів у 1914-1915 роках

5 серпня 1914 року

«Ескортованю шпіона супроводила товпа людий, що булиб його злінчували...»«Кому війна, а кому мати рідна». Незважаючи на загрозу покарання, чимало торговців намагалися скористатися нагодою і підняти ціни на продукти першої необхідності. Тим часом органи влади готувалися зносити будівлю «Бригідок», але ці плани не реалізували – навіть протягом наступних ста років...

«У справі дрібної монети. Президія Торгово-промислової палати сьогодні зверталася до намісника у справі удоступнення для купців і промисловців, а також громадськості, достатньої кількості дрібної монети, брак якої зараз дається взнаки. Намісник повідомив, що він віддав усі розпорядження для того, щоб в обігу не бракувало дрібної монети. Її надходження буде постійним і регулярним. Було б, однак, бажаним, аби громадськість проявила розуміння і терплячість, а не ускладнювали гарячковим натиском на банківські каси запуск в обіг дрібної монети» («Kurjer Lwowski», s. 2).

«Опорожненє львівських Бриґідок”. Нині в ночи перевезено до нової вязниці в Дрогобичи вязнів карного заведеня при вул. Казимирівській [тепер – частина вул. Городоцької від пл. Торгової до вул. Шевченка; йдеться про теперішнє приміщення Львівського слідчого ізолятора]. Транспорт почав ся о 1. год. в ночи. Яко конвою ужито компанію війска. Будинок “бриґідок” – як звісно – буде збурений, а в його місце стануть судові будинки. При тій нагоді буде відслонений старий костел сьв. Бриґіди» («Нове Слово», с. 3).

«Гідне наслідуваня. Пишуть нам: переходячи улицею Підвалє [тепер – вул. Підвальна], де найбільше покликаних до війска очікували своїх транспортів, можна було запримітити надзвичайний рух. Яких 600–700 покликаних з чайками горячої зупи і кавалками сьвіжого хліба стояло коло будинку тов. “Дністер”, які їм роздали з власних фондів пп. Фукс властитель реставрациї і Купфершмід властитель склепу при ул. Руській ч. 18» («Діло», с. 6–7).

«Мобілізаційні крадіжки. Наші злодії справді не гребують жодною можливістю збагатитися коштом мобілізації. Основним тереном спекуляції для них зараз є кишені й торби мобілізованих, звідки зникають годинники і гроші. Дуже часто також звертаються селяни з донесеннями, що у них чи то вкрадено коней, чи то вони самі повтікали. Кільканадцять коней, які ходили вулицями без нагляду, передано комісаріатам “на зберігання”. Зрештою, нічим іншим, крім як мобілізаційною крадіжкою, не є спекуляція продовольством, якою займаються деякі бакалійники і пекарі. Зараз саме час, аби президія міста нарешті оголосила фіксований максимум цін на продукти харчування» («Gazeta Wieczorna», s. 2).

«Не хотів продати борошна. Власник складу борошна на вул. Полтв’яній [тепер – просп. Чорновола] Йозеф Клярберґ, попри те, що має у себе значний запас борошна, не хотів сьогодні його продавати. Один з пекарів, перед яким Клярберґ навіть зачинив свою крамницю, повідомив про це поліції, яка займеться Клярберґом і навчить його обов’язкам купця» («Kurjer Lwowski», s. 3).

«За підвищення цін на хліб. Поліція сьогодні заарештувала пекаря Якуба Вольфа Ґрубера, який підняв ціну на хліб на 12 гр. за буханець. За такий самий вчинок оскаржено власника крамниці на вул. Городоцькій, 1, Кальмана Еренпрайза. Він був трохи скромнішим, тому що брав за буханець хліба на 8 гр. більше. Обох показово покарають, надто що вони погрожували, що братимуть за хліб ще більше» («Kurjer Lwowski», s. 3).

«Арештованє шпіона. До дроґериї Сладовського зайшов вчера поручник ґенерального штабу та зажадав якесь француське средство косметичне. Позаяк поручник дуже кепсько говорив по німецьки, дроґерист набрав підозрінє, чи се не перебраний шпіон. Повідомив сейчас корпусну коменду, а офіцири що прийшли сейчас сконстатували, що се якийсь Француз або Москаль перебраний за австрийського офіцира. Мешкав він вже пару днів в готелю Жоржа, та робив часті поїздки автомобілем. По переведеню ревізиї в його кімнаті, відведено його в цивільнім убраню на поліцию. Ескортованю шпіона супроводила товпа людий, що булиб його злінчували, колиб не сильний кордон війска. Імя шпіона є покищо тайною» («Діло», с. 7).

«Пробитий багнетом. Вчора ввечері на вул. Янівській [тепер – вул. Шевченка] рядовий 95 піх. полку Павло Дуткевич ударив багнетом в ділянку серця форейтора Ілька Двулітка. Суперечка точилася через дівчину. – Смертельно пораненого Двулітка доставлено до гарнізонного шпиталю, а Дуткевича заарештовано» («Kurjer Lwowski południowy», s. 4).

«Пожежа на складі валіз. Сьогодні перед 10 год. ранку спалахнула пожежа на складі валіз М. Фурманна на вул. Хоронщизни, 7 [тепер – вул. Чайковського]. Біля крамниці знаходиться майстерня, в якій гріли воду на спиртовому примусі, що стояв на стільці. Стілець перекинувся, і примус впав, при цьому спирт розлився і загорівся сильним полум’ям, яке перекинулося на меблі. Викликано пожежну сторожу. Скоро вогонь погасили, а валізи з крамниці повикидали на вулицю. – Збитки значні» («Kurjer Lwowski południowy», s. 4).

Газета у форматі pdf