Львів у 1914-1915 роках

2 серпня 1914 року

«...суворо застерегти громадськість, щоб вона не вірила таким чуткам, метою яких може бути тільки бажання викликати неспокій»Часописи закликали не вірити чуткам про припинення обігу паперових банкнот і повідомляли про заборону вивозу коней за межі повіту – сто років тому регулярна армія потребувала коней неабияк...

«Відозва маґістрату м. Львова. Ц. і к. армія, яка останнім часом виконує низку земляних робіт на передмістях Львова або проводить вправи, неодноразово спричиняє збитки на полях.

Внаслідок листа військового командування маґістрат звертається цим до зацікавлених із ввічливим закликом, щоб вони повідомляли про свої претензії до військових властей тільки у випадках значніших збитків, з докладним описом пошкодженого об’єкту і поданням військового підрозділу, зокрема полку, який спричинив збитки, а не повідомляли про дрібніші збитки, крім того, щоб не висували завищених претензій – для того, щоб не ускладнювати діяльність військових підрозділів і не давати владі причини втручатись у менш важливі справи.

Маґістрат має надію, що мешканці столиці краю керуватимуться згаданою вище директивою і своєю лояльною поведінкою полегшать важкі завдання публічної адміністрації в теперішній час» («Gazeta Lwowska», s. 3).

«Паперові гроші. Намісництво повідомляє: Нечесні спекулянти поширюють чутки, що в разі війни паперові гроші не матимуть цінності, а матиме тільки золота і срібна монета.

Траплялися випадки, коли в торгівлі відмовлялися приймати паперові гроші і вимагали оплати золотою або срібною монетою.

У зв’язку з цим вважаю за необхідне суворо застерегти громадськість, щоб вона не вірила таким чуткам, метою яких може бути тільки бажання викликати неспокій, ускладнити торговий оборот і злочинно скористатися з несвідомості.

Паперові гроші мають в Австрії таку ж вартість, як і золота чи срібна монета...

Про кожен такий випадок слід негайно повідомляти владі, яка відразу ж уживе найсуворіших заходів, щоб у зародку придушити такі злочинні потуги.

Ц. к. Намісник Коритовський» («Gazeta Poranna», s. 3).

«Заборона вивозу коней. На підставі розпорядження міністерства, оголошеного в сьогоднішньому щоденнику державних постанов, а також розпорядження президії намісництва у Львові від сьогодні, заборонено вивіз зареєстрованих коней за межі мобілізаційного повіту, під загрозою наслідків, передбачених § 19 згаданої постанови» («Gazeta Poranna», s. 4).

«Запис до скаутських загонів відбувається протягом усього дня у скаутському приміщенні на вул. Сташиця, 3 [тепер – вул. Томашівського]. Молодь, яка залишається в місті або повертається з літніх таборів, і має охоту до скаутської роботи і тренувань, нехай зголошується там» («Kurjer Lwowski», s. 2).

«Втекла від чоловіка. Вісімнадцятирічна Циля Ґольдштайнова, дружина різника, білявка, забравши у чоловіка 150 кор., одяг і білизну, втекла зі Львова» («Gazeta Lwowska», s. 4).

«Грабіжницький замах на вбивство. Вчора о 10-тій год. на Знесінні троє невідомих індивідів напали на власника залізничного підприємства Петра Луня, закрили йому рота ватою і завдали низку поранень. Після цього у Луня вкрали 1700 корон готівкою, срібний портсигар і браунінг. Грабіжники втекли. Пораненого знайшов військовий патруль, після чого рятункова станція відвезла його додому.

Також на Знесінні, як ми дізналися в останній момент, невідомий грабіжник поранив якогось чоловіка ножем у горло. Його в агонії доставили додому» («Gazeta Poranna», s. 4).

«Поліцейська хроніка. За вчинення величезного дебошу в одному з вагонів міського трамваю, який їхав вулицею Жовківською [тепер – вул. Богдана Хмельницького] і розбиття вікна до поліцейських арештів віддано зарібника Яна Свіду.

До крамниці прянощів Малки Люстманової на вул. Ягеллонській, 26 [тепер – вул. Гнатюка] минулої ночі вламався злодій і вкрав кількадесят клгр. цукру, кави і масла.

Поліція заарештувала вчора двох кишенькових злодіїв, Якуба Шьонфельда і Мойсея Фінґера» («Gazeta Lwowska», s. 4).

Газета у форматі pdf