Львів у 1914-1915 роках

30 липня 1914 року

.: «...музика грала австрийський гимн, підношено оклики на честь монарха, армії і держави»Настала пора урочистих маніфестацій, шпигуноманії і завищення цін – поки що тільки на свіжі газети...

«Маніфестациї у Львові. Вчера вечером була у Львові, за приміром инших австрийських міст, воєнна маніфестация. Перед палатою намісництва зібрала ся значна товпа, музика грала австрийський гимн, підношено оклики на честь монарха, армії і держави. На балькон палати вийшов намісник Коритовський і дякував патріотично настроєній публиці. Звідси пішов похід на Бернардинську площу [тепер – пл. Соборна] і задержав ся під палатою корпусної команди. На бальконі явив ся в окруженю ґенераліциї командант львівського корпусу Кольошварі, котрий підніс оклик на честь цісаря й монархії. Зі співом і окликами пішла дальше товпа на Марийську площу [тепер – пл. Міцкевича], де й покінчила ся маніфестация» («Діло», с. 5).

«В справі фінансових інституций відбула ся вчера в намісництві конференция директорів всіх львівских банкових інституций. Обговорювано положенє викликане останними подіями і раджено над згідним поступованєм в будучині. На тій конференциї висловлено згідний погляд, що занепокоєнє деяких кругів суспільности, проявляюче ся у вицофуваню грошевих вкладок, не є обосноване, ані теперішним політичним положенєм, ані станом самих інституций, котрі могуть вповні виплачувати вложені вкладки в межах заключених умов. Рішено також вести дальше банкові інтереси так, щоби господарскі відносини населеня краю не дізнали ніякої шкоди. При кінци засіданя директор Гал. каси щадничої др. Стройновский іменем зібраних директорів всіх львівских фінансових інституций дав в горячих словах вислів преданности і глибокого привязаня до любого монарха, коло котрого в нинішній хвилі горнуть ся в щирій вдячности всі народи монархії. Намісник др. Коритовский в піднеслих словах подякував за сей доказ преданности і привязаня, зазначуючи, що предложить єго ще нині у стіп Престола» («Руслан», с. 3).

«Визиск. Доходять до нас численні скарги, що деякі продавці “Газети Поранної” і “Вечірньої” самочинно підвищили ціни наших видань і часто просять за окремий номер аж по 20 гелл.

Відчуваємо обов’язок застерегти всіх шанувальників наших видань, що попри значне збільшення видатків ціни наших газет в роздрібному продажі залишаються без змін і становлять у Львові 4 гелл., в Перемишлі і Станіславові 6 гелл., на провінції 8 гелл., на вокзалах 12 гелл.

В разі викриття будь-яких зловживань під час продажу просимо відразу ж нам письмово повідомити про несумлінних продавців» («Gazeta Wieczorna», s. 5).

«Арешт шпигуна? У вівторок вечером прийшов до одного з львівських ресторанів народний учитель Іван Басса. Серед бесіди з присутними випитував ся п. Басса про деякі подробиці в справі війскових заряджень і дисльокациї війск. Таке захованє п. Б., а саме його цікавість видала ся присутним підозрілою. Хтось вибіг на улицю та доніс переходячому жовнірови 30 п., що в ресторані находить ся людина, якої цікавість в справі війскових заряджень дає богато до думаня. По хвилі спроваджено п. Б. до головної варти, звідки повідомлено сейчас поліцию. Аґенти відібрали арештованого зі стражниці та завели в поліцию, де його задержано аж до покінченя слідства, яке поліция сейчас зачала» («Нове Слово», с. 5).

«На голову Анни Кравчук, яка сьогодні проходила вулицею Краківською, з крамниці Х. Штадлера з висоти ІІ п. впала вивіска. Кравчуковій надала допомогу рятункова служба» («Kurjer Lwowski», s. 3).

«В розкопаний канал на вул. Джерельній сьогодні впала 80-річна бабуся, Двора Реффлер. Важко забитій надала допомогу рятункова служба» («Kurjer Lwowski», s. 3).

«Таємна аптечка. Поліція вчора влаштувала несподіваний обшук у помешканні Степана Кузіва, сторожа будинку № 9 на вул. св. Анни [тепер – вул. Леонтовича], шукаючи речі, вкрадені в одного з мешканців цього будинку. Розшукуваних речей не знайшли, натомість у Кузіва виявили справжню аптеку, цілу масу ліків, пластирів, мазей, вати і т. п. Поліцейське слідство встановило, що ці предмети Кузів крав протягом низки років, працюючи робітником у складах аптеки Міколяша. Таємну аптечку конфісковано, її нелегальний власник пішов до арешту» («Kurjer Lwowski południowy», s. 4).

«Підкинення дитини. Юзефа Станкевич, яка мешкає на вул. Замарстинівській, 50, принесла до інспекції поліції 3-місячну дитину чоловічої статі, з повідомленням, що знайшла її під брамою цього будинку. Дитину було загорнуто в подушечки і білий чепчик. Її віддано комісаріату ІІІ дільниці до подальших розпоряджень. За матір’ю дитини розпочали енергійні пошуки» («Gazeta Poranna», s. 4).

«Крадіжка в натовпі. Вчора ввечері під час маніфестації під намісництвом якийсь спеціаліст витягнув у п. Якоба Філля, власника нерухомості на вул. Театинській, 19 [тепер – вул. Кривоноса] золотий годинник. Поліція повідомила про випадок всі заставні заклади і ювелірів, які перешкодять злодієві в продажу годинника» («Gazeta Poranna», s. 4).

«Вогонь у підвалі. Сьогодні після 12-ої години ночі в підвалі будинку на вул. Коперніка, 1 спалахнув вогонь. Перехожі помітили дим, який ішов з вікон підвалу. Викликано пожежну сторожу, яка прибула на місце під командуванням п. Злотовського. Акція, яка тривала дві години, була сильно ускладнена, тому що їдкий дим не дозволяв пожежникам дістатися джерела вогню. З’ясовано, що загорілися пакунки, наповнені стружкою. Значних збитків зазнав купець, п. Бартош, через крамницю якого сторожа дісталася підвалу, вирубавши підлогу. Врешті о 2.30 год. пожежу погасили. – Нагадуємо, що в тому ж підвалі 2 місяці тому спалахнула подібна пожежа. Було б добре, якби поліція активніше зайнялася пошуками причини настільки частих пожеж» («Gazeta Poranna», s. 4).

Газета у форматі pdf