Львів у 1914-1915 роках

26 липня 1914 року

Не приймайте подарунків від незнайомців!«Нарешті це все закінчиться!» – так реагували обивателі на гарячі урядові новини, однак не мали рації. Навряд чи хтось міг припустити, що непрості часи для Львова і Австро-Угорщини тільки починаються і триватимуть не один рік...

«Враження у Львові. Ми пережили день, повний вражень, день історичний, день, який може бути початком нової епохи в Європі, який може змінити її карту до непізнаваності...

Львів до пізньої ночі був на вулицях, в кав’ярнях, у садах. Відомість подіяла вражаюче, але не неспокійно. В настроях відчуваються зміни – не так очікували на рішення протягом двох років. З грудей усіх втомлених і пригнічених різноманітними кризами вийшов начебто видих полегшення: “нарешті це все закінчиться!”» («Gazeta Poranna», s. 4).

«Прикра справа. Пишуть нам з міста: Вчора після полудня до рятункової служби звернулася одна пані з проханням обробити рану на руці. У цієї пані почалося зараження крові, яке зайшло так далеко, що навіть залози набрякли і боліли. Тим часом черговий лікар, до слова кажучи, ще дуже молодий син Ескулапа, різко відмовив у допомозі і з іронічною посмішкою скерував її до оперуючого хірурга д-ра С., ласкаво обіцяючи замовити за неї телефоном слово!

Як нам вдалося з’ясувати, в той час, до речі, в настільки пізню годину, що звернення за лікарською допомогою за межами рятункової станції було дуже ускладненим – на рятунковій станції працювали д-р Сокаль і д-р Йонас. Не припускаємо, щоб хтось з цих панів повів себе так недоречно, схиляємося радше до припущення, що тут трапилось якесь прикре непорозуміння, яке в інтересах цієї симпатичної установи буде належним чином висвітлено або ж покарано» («Gazeta Poranna», s. 4).

«Пострахом Личакова є собака секретаря намісництва на пенсії Мєч. Мсцівуєвського, який мешкає на вул. Паулінів, 17 [тепер – вул. Ніжинська]. Вчора цей злий собака кинувся на п. Анну Шмідт, яка лише з труднощами уникла укусів. Видано відповідні розпорядження» («Gazeta Poranna», s. 4).

«Довідали ся. Молоді супруги Ф. одержали одного разу в коперті білєти до театру від незвісного жертводавця. Не могли відгадати від кого се був даруночок, але рішили ся скористати з него. Білєти були з перших рядів, штука знаменита, вже не йти до театру задармо? Пішли. Бавили ся знаменито. Вдоволені і розбавлені пішли з театру на вечеру. По смачній вечері зробили собі “празник”, бо випили фляшку шампана. Театр був даремо.

Отже пили на здоровлє тайного, а привітного жертводавця, все думаючи: хто се може бути? Ще більше розбавлені вертали до дому, але ту покінчили ся гарні хвилі. Застали помешканє цілковито окрадене зі всего, що представляло більшу вартість. Та найшли щось: під ґіпсовою фіґуркою білєт такого змісту: Тепер знаєте, хто?» («Руслан», с. 3).

«Напад на агента поліції в залі суду. В повітовому карному суді вчора відбувався процес проти Юліана Париляка і його матері Анни, яких звинувачували у крадіжці. Свідком на процесі виступав агент поліції Дом. Після вироку, яким Париляка було визнано винним, той зненацька кинувся на агента Дома і побив його до крові. Після того, як Париляк відбуде покарання за крадіжку, його доставлять до край. карного суду, де він відповідатиме за напад на агента» («Kurjer Lwowski», s. 3).

«Поліцейська хроніка. У Марії Гонсьоровської, яка мешкає на вул. Сербській, 2, з замкненої скрині вкрадено книжечку Галицької ощадної каси на суму 800 кор.

В помешканні Катажини Шакальської на вул. Пелчинській, 12 [тепер – вул. Вітовського] вчора схоплено відомого злодія Григорія Дзюбу, який вламався туди з наміром крадіжки. Дзюбу поки що віддано до поліцейських арештів.

З замкненого горища в пасажі Феллерів [тепер – вул. Михальчука] у купця Лебеволя вкрадено перські килими, вартістю 140 кор.» («Gazeta Lwowska», s. 3).

«Бідна дівчина. Поліція заарештувала вчора 16-річну дівчину, психічно хвору, яка кидала в перехожих на вулиці Личаківській піском і була предметом загального зацікавлення зі сторони вуличників. Поки що її прізвище не називають. Її віддано до дільничного комісаріату з метою доставки до Кульпарківського закладу» («Gazeta Poranna», s. 4).

Газета у форматі pdf