Львів у 1914-1915 роках

19 липня 1914 року

«Богданівка розвиватиметься швидкими темпами, оскільки будівництво нової порохівні вже розпочалося»Чи здивувала б сьогодні львів’ян поява на залізничному вокзалі кінного вершника? Така подія викликала здивування і навіть переполох і сто років тому...

«З Богданівки нам пишуть: Старанням радного міста дир. Яна Солеського засновано першу християнську крамницю прянощів на Богданівці, на вул. Кульпарківській, 22. Управління крамницею обійняв п. Ян Колянти, довголітній працівник відомої фірми св. пам. Садловського. Крім крамниці прянощів, також відкрито молочарню, залу для сніданків і сад “Затишок”. Богданівка розвиватиметься швидкими темпами, оскільки будівництво нової порохівні вже розпочалося» («Kurjer Lwowski», s. 3).

«“Братня поміч” слухачів Політехніки у Львові подає до відома гімназійних абітурієнтів, які повинні складати при вступі до Політехніки вступний іспит з нарисної геометрії і рисунку, що організовує підготовчий курс з нарисної геометрії, який триватиме від 20 вересня. Взятися за проведення занять готовий проф. д-р Казімєж Бартель. Лекції відбуватимуться щодня протягом години, після чого під керівництвом асистентів відбуватимуться практичні заняття. Водночас відбуватимуться практичні заняття з рисунку. Загальна вартість курсу з нарисної геометрії і рисунку становить 30 кор., окремо за курс нарисної геометрії 25 кор., за рисунок 10 кор. Прибуток від курсу повністю призначений для “Братньої помочі”» («Gazeta Lwowska», s. 3).

«Незвичайний вершник. Вчора близько 6 год. після полудня на коні в напрямку залізничного вокзалу поспішав якийсь вершник. Він заїхав галопом під вокзал, викликавши загальний переполох і паніку. На хвилину він зупинився, наче хотів заїхати до середини, а потім знову пришпорив коня і поїхав під поштовий склад, створивши загрозу поштовим пакункам. Мобілізовано погоню, яка наздогнала вершника і доставила його до поліції, де після з’ясування прізвища його віддали до арештів для... витвереження. Змучений кінь пішов на нічліг до комісаріату, де роздумує над хвацькою їздою свого власника» («Gazeta Poranna», s. 3).

«Украла... зі сорому. Вчера в полудни арештовано у Львові Каролину Яромович за крадіж черевиків на шкоду Софії Зємбової. Арештована признала ся на поліциї, що взяла черевики, а звиняла ся тим, що мала йти по полудни з “візитою”, а соромила ся йти босо, тому забрала черевики без відома Зємбової. Поліция виратувала Яромовичівну з клопоту, бо замість на “візиту” без черевиків, пішла она до арешту – а там не потребує соромити ся босих ніг» («Руслан», с. 3).

«Крадіжки. На Гетьманських валах вчора опівдні створилося збіговисько – несподівано якомусь чоловікові стало погано – з цього скористався невстановлений поки що злодій, який витягнув з кишені у купця Стриєра, який мешкає на вул. Коперніка, портфель з 230 коронами, заставними картками і записками. – До помешкання адвоката д-ра Черного, який мешкає на пл. Бернардинській, 10 [тепер – пл. Соборна], кілька днів тому вламалися злодії, які забрали кільканадцять предметів гардеробу (шуби, верхній одяг і т. д.), багато предметів з золота і срібла, а також різні дрібнички, точний перелік яких поки що важко встановити» («Gazeta Poranna», s. 4).

«Кавалерійська їзда. Візник Кароль Ґрубер, їдучи вчора вантажним возом, наїхав на трамвай № 115, вибивши вікно» («Gazeta Poranna», s. 4).

«Бійка на будівництві. Рятункова служба вчора ввечері надала допомогу робітникам: Міхалу Малікєвичу і Міхалу Нєвядомському, які, посварившись на будівництві на вул. Шимоновичів [тепер – вул. Мельника], побилися між собою» («Gazeta Poranna», s. 4).

«Небезпечний собака. Вчора зранку листоноша Павло Мельничук подзвонив до помешкання п. Романа Тома на площі Бема, 4 [тепер – пл. князя Святослава], щоб доставити листи. В ту мить, коли кухарка відчинила двері, з помешкання вискочив собака і вкусив листоношу за ліву ногу. Листоношу Мельничука оглянуть лікарі, які з’ясують, чи йому слід буде звернутися до закладу Буйвіда в Кракові» («Gazeta Poranna», s. 4).

Газета у форматі pdf