Львів у 1914-1915 роках

17 липня 1914 року

«...страти з упадку нафтової продукциї будуть два рази більші, чим з хліборобскої катастрофи»Сто років тому рівень цін на нафту не був настільки визначальним, як у наші часи, але на рівень життя у нафтовидобувній Галичині впливав відчутно....

«Упадок ціни кипячки. Нафтовий промисл в Галичині найшов ся тепер в дуже скрутнім положеню. Ціна кипячки з 10 К 40 с за метричний сотнар упала до 4 К 60 с. Такого спадку цін ще ніколи не було в Галичині. Наслідки сеї катастрофи в кругах власників копалень, бруттовців і робітників є прямо грізні. Фаховці обчислюють, що шкода для краю з тої причини буде виносити поверх 100 міліонів корон річно, а що з хліборобства має Галичина около 70 міліонів корон річного приходу, то страти з упадку нафтової продукциї будуть два рази більші, чим з хліборобскої катастрофи. Ріжниця лише в тім, що при нафті тратять головно міліонери, а при недороді в поли тратить загал хліборобского населеня. Дальше нафтові фаховці заповідають, що при таких низких цінах кипячки, не оплатить ся видобувати кипачку з менших закопів, які дають денно пів або одну цистерну. При замкненю таких менших закопів втратило би місце много урядників і яких 6.000 робітників остало би без роботи» («Руслан», с. 3).

«Боротьба з туберкульозом! Товариство галицьких друкарів у Львові видало серію з 10 гарно ілюстрованих листівок пензля відомого митця-художника І. Труша (“Водоспад Прута”, “Гуцульський хлопець”, “Капливець”, “Гуцульська дитина”, “Краєвид з Ділка”, “Скеля Довбуша”, “Гуцульські трембітарі”, “Краєвид з Ямної”) і Д. Олянського (“Дім здоров’я друкарів у Микуличині”, “Церква в Микуличині”). Ціна однієї серії – тільки 1 корона! При купівлі великої кількості відповідна знижка. Чистий прибуток з продажу призначено на санаторій друкарів з грудними захворюваннями в Микуличині. Замовлення і гроші просимо надсилати на адресу секретаря Товариства: П. Буняк, Львів, вул. Скшинського, 14 [тепер – вул. Вітвера], 110. (Галичина, Австрія)» («Gazeta Wieczorna», s. 5).

«З всезагальних зборів книгарів і антикварів. Вчора о 8 год. вечора в залі Технологічного інституту відбулися всезагальні установчі збори книгарів і антикварів. Збори відкрив радний маґістрату Квятковський. Після обговорення і затвердження статуту вибрано президію: голова Каз. Ґубринович, заст. І. Менкес, виділові Альтенберґ, Блауштайн, Манішевський, Зєнькович, заступники: Томасік, д-р Феліція Носсіґ і Боґен. Ревізійна комісія: А. Дермаль, Ст. Кохлер, А. Менкес» («Kurjer Lwowski południowy», s. 4).

«Пожежа. Вчора о 8 год. вечора у крамниці Якуба Біренфельда на вул. Казимирівській, 21 [тепер – частина вул. Городоцької від пл. Торгової до вул. Шевченка] спалахнула пожежа, яку спричинило нехтування чищенням комину. На місце випадку приїхав екіпаж пожежної сторожі, яка погасила вогонь. Збитки становлять близько 400 корон» («Gazeta Poranna», s. 3).

«Жебрак-детектив. На головних вулицях міста можна зустріти глухонімого жебрака, основним заняттям якого є стеження за підозрілими особами, які зазіхають на майно перехожих. Цей жебрак, спостерігаючи за підозрілими, в мить, коли вони здійснюють замах на чужу власність, жестами і характерним писком привертає увагу і кличе поліцейського. Вчора він спричинив арешт: Єтті Ленівальд, Анелі Футер і Марії Трачек, які крутилися поміж людьми, що сідали на Ринку до трамваїв. Під час обшуку у них знайдено дбайливо заховані гроші. Їх віддано до арештів» («Gazeta Poranna», s. 3).

«“Провокував” злодія. Орендатор Шварц зі Свидниці приїхав сьогодні зранку до Львова у баранячій шубці, яку поклав на свій віз. Такий привіз шуби до міста в липні, під час злив, якийсь злодій сприйняв як провокацію, тому забрав залишену без догляду шубу Шварца. Обікрадений повідомив поліції про свою втрату, але шубку йому доведеться купувати самому» («Kurjer Lwowski», s. 3).

«Психічно хворий на ім’я Ян Конопаський сьогодні після полудня зривав квіти з клумб на Гетьманських Валах. Його затримано і доставлено до комісаріату V дільниці» («Kurjer Lwowski», s. 3).

«Крадіжки. У Лейба Левенталя, який мешкає на вул. Ветеранів, 4, після вламання в помешкання вкрадено годинник, сербську облігацію і книжечку ощадної каси. Збитки перевищують 700 корон. – До крамниці купця Давида Бухбанда на вул. Сонячній, 20 [тепер – вул. Куліша] вчора вночі вламалися злодії, забравши коробку напильників вартістю 200 корон. – Після розбиття вітрини з взуттям шевця Яна Гаразди на вул. Личаківській, 65 минулої ночі вкрадено 3 пари черевиків, вартістю 80 корон. – Вчора спіймано Макса Ґольдштайна з Замарстинова, в момент, коли він з приміщення кінотеатру на вул. Ягеллонській [тепер – вул. Гнатюка] виносив... крісла» («Gazeta Wieczorna», s. 5).

Газета у форматі pdf