Львів у 1914-1915 роках

16 липня 1914 року

«...дорожний каток довший час перекривав вулицю... відбираючи у навколишніх мешканців бажання жити»Навіть у передвоєнні тижні проблеми, з якими стикався Львів, залишалися старими: неперервний ремонт вулиць, п’яні бійки і так звані «еміграційні зловживання», які на ділі дуже нагадували торгівлю людьми...

«Розкоп на вулиці Сикстуській. На вулиці Сикстуській [тепер – вул. Дорошенка] розкопано гостинець на відрізку від вул. Словацького догори. В цьому місці буде прокладено нову каналізацію. Варто з цієї нагоди пригадати, що цю частину вулиці лише минулого 1913 р. брукували і посипали щебенем, а дорожний каток довший час перекривав вулицю своїм рухом, відбираючи у навколишніх мешканців бажання жити» («Gazeta Wieczorna», s. 4).

«Обвал каналізації. На вулицях Набєляка [тепер – вул. Котляревського] і Байки [тепер – вул. Київська] зараз проводяться каналізаційні роботи. На збігу цих вулиць, де проходить трамвайна колія, вчора після обіду стався обвал ґрунту в каналізаційній ямі, так, що довелося призупинити трамвайний рух. Трамвайне сполучення між вул. Листопада [тепер – вул. Коновальця] і містом відбувалося з пересадкою в місці, де сталася катастрофа. Сьогодні наслідки обвалу усунуто, а рух уже відбувається нормально» («Gazeta Wieczorna», s. 4).

«Обезпеченє студентів університету. У Відни відбула ся недавно конференция ректорів висших шкіл в Австриї, на якій обговорювано м. и. справу обезпеченя академиків від випадків. В дискусиї зазначено, що вже від осени 1914 р. повинно бути впроваджене загальне, обовязкове обезпеченє академиків цілої Австриї. Поручено крім сего президиї конференциї приготовити на слідуючий зїзд плян акциї обезпеченя академиків на випадок недуги» («Діло», с. 5).

«З поліції. Відомий у широких колах нашого міста комісар поліції п. Станіслав Тауер після 12-річної служби вийшов на пенсію. Комісар Тауер має намір присвятити себе адвокатурі і нібито вже виконує обов’язки конципієнта в канцелярії д-ра Адольфа В. Згідно з іншою версією, п. Т. переїжджає до Варшави, де має отримати високу посаду в одному банку. П. Тауер останнім часом був приділений до президії, де йому неабияк довіряли і пророкували блискучу кар’єру. Причини, з яких п. Т. покидає службу в поліції, не відомі» («Gazeta Wieczorna», s. 5).

«Черевик загубила! Олена Тененбавм переходячи улицями Львова – і то т. зв. корзом – не запримітила, що загубила один черевик! Спамятала ся щойно богато пізнійше, отже пійшла на поліцию, щоби зголосити там ориґінальну згубу. На її щастє зголосив ся там рівночасно поліцай, що найшов її черевик на улици Кароля Людвика [тепер – непарна сторона просп. Свободи]. Отже до дому вернула Тененбавм уже в двох черевиках» («Діло», с. 5).

«Міжнародні операції провертає Хаїм Ґамбурґ, який зараз мешкає у Відні. Ось, повернувшись недавно з Буенос-Айресу до Відня, він нав’язав “торгові стосунки” з Галичиною через свою матір, Етку Ґамбурґ, яка мешкає у Львові. Мати Ґамбурґа, будучи агенткою сина, вербувала у Львові молодих дівчат і відсилала їх “на хорошу роботу” до сина. Ці посади з огляду на стосунки Ґамбурґа з Буенос-Айресом виглядають якось дивно.

Останніми днями у такий спосіб Ґамбурґова завербувала 18-річну Етку Бахман, доньку слюсаря у Львові. Бахманова весь план подорожі тримала в таємниці від батька, спакувала свої речі, і вже мала вчора майнути у світ в товаристві Ґамбурґової, коли батька повідомили про намір доньки виїхати. Батько Етки в останню мить затримав свою доньку, і разом з Ґамбурґовою доставив її до поліції. Урядуючий комісар, ознайомившись зі справою, ув’язнив Ґамбурґову, а Етку Бахман віддав батькові. Подальші розслідування з’ясують, яким товаром торгує Ґамбурґ» («Kurjer Lwowski południowy», s. 4).

«На гарячому вчинку вламання до шинку Фішера на пл. Теодора затримано сьогодні вночі раніше караного Францішека Соху, який знаходився під наглядом поліції. Вламувач пояснював, що хотів у шинку... поспати, однак спав він уже в поліційних арештах» («Kurjer Lwowski południowy», s. 4).

«Кровава бійка жовніра з капралем. На порученє інспекцийного комісаря мав пол. капраль Василь Бігун арештувати вчера в єзуїтськім городі жовніра Івана Губу, який робив там ріжні авантури. Тимчасом Губа пробив Бігуна два рази баґнетом і не дав ся арештувати. Сам Губа дістав шаблею в голову. Рани Бігуна є дуже тяжкі і йому грозить поважна небезпека. Війскові власти ведуть в справі сеї жовнірської авантури, які у Львові не належать до рідкостей, енерґічне слідство» («Нове Слово», с. 5).

«Переїхання. Вулицею Бема [тепер – вул. Ярослава Мудрого] біг 2-річний Вінценти Топольницький, син робітника. Тут над’їхав вантажний віз. Дитина потрапила під колеса. Візник Станіслав Островський стримав коней і викликав рятункову службу, яка констатувала у Топольницького перелом правого стегна. Дитину відіслано до шпиталю. Винного віддано судові.

На Галицькій площі візник Міхал Пьоцкевич наїхав на Станіслава Курца, який мешкає в Голоску. Йому надала допомогу рятункова служба» («Gazeta Wieczorna», s. 5).

«Поліцейська хроніка. Текля Гоч, служниця, повідомила поліції, що муляр Стефан Калінський вкрав у неї з кишені 80 кор. Калінського відшукано в шинку на вул. Вірменській і заарештовано. До помешкання робітника Михайла Стрихаря вламався злодій Арон Штальмайстер. Він уже спакував крадені речі і збирався покинути помешкання, коли надійшов господар і віддав його до рук поліцейського. – З закритого помешкання п. Таубесової, дружини купця, на вул. Джерельній, 25 вкрадено кілька дрібничок і ключі. Винну у крадіжці Анастасію Гавриш заарештовано» («Gazeta Wieczorna», s. 5).

Газета у форматі pdf