Львів у 1914-1915 роках

13 липня 1914 року

«Стоїмо отже безпосередно в передодни великої виборчої кампанії...»Про проблеми з телефонним звязком, рідкісні тоді автомобільні ДТП і пригоди батярів у «Батярівці»...

«Санкціонованє нового виборчого закона до галицького сойму потягне за собою в найблизшім часі розвязанє теперішного сойму і розписанє нових виборів. Стоїмо отже безпосередно в передодни великої виборчої кампанії, до котрої мусимо належито приготовити ся. Староства і уряди громадські зладжують вже виборчі лісти, які будуть виложені безпосередно по розписаню виборів. Крайний отже час зазнайомити ся з брошурою д-ра Ст. Барана: “Новий краєвий статут і нова виборча ординация соймова”, де подано повний текст нової галицької краєвої конституциї і виборчої ординациї. Надзвичайна дешевість брошури (80 сот.) дає спромогу кождому її набути. Замовляти треба в Народній Канцеляриї, Львів, Ринок ч. 10, пересилаючи переказом почтовим 96 сот., а за рекомендовану посилку 1 К 31 сот. Найліпше замовляти за рецепісом, бо нерекомендована посилка часто пропадає і не доходить до рук адресата» («Діло», с. 5).

«Епископ Ортинський у Львові. Вчера о год. 8-ій вечером приїхав преосьвящений Ортинський, епископ для американських Русинів, до Львова після залагодженя урядових справ в Римі. На головнім двірци був в часі приїзду ексцеленция Митрополит. Сими днями удаєть ся преосьвящений Ортинський до Відня, а опісля удасть ся на Угорщину, де забавить найбільше тиждень. По повороті має намір відвідати кілька головнійших монастирів ОО. Василиян, а головно монастир в Бучачи, де виховують ся будучі місіонарі-душпастирі для Америки. В першій половині серпня поверне преосьвящений Ортинський до Америки» («Діло», с. 5).

«Наші телефони. З нетерпінням очікуємо тієї миті, коли Львів нарешті отримає нову автоматичну телефонну станцію. Зараз трапляються дні – до яких належить і сьогоднішній – коли наші телефони зовсім відмовляються працювати. Потрібно не тільки кілька хвилин чекати на реакцію телефоністки, але крім того, кільканадцять разів повторити номер телефону і... зрештою не отримати сполучення. Не слід винити за це нещасних телефоністок, обтяжених роботою. У цьому вина відповідальних поштових служб, які повинні зробити можливим для публіки використання телефону» («Gazeta Wieczorna», s. 5).

«Виясненє. Студ. медицини п. Степан Сілецький повідомляє нас, що дня 1 липня с. р. не був на жаднім викладі, отже нотатка п. з. “Інтеліґентна хруніяда” не може до нього відносити ся» («Нове Слово», с. 5).

«Під підозрою у шпигунстві протягом 2 днів залишалася відома артистка кабаре Іза О. Поліція запідозрила О. на підставі свідчень однієї молодої жінки, нещодавно заарештованої за шпигунство. Ізу О. заарештували, але через два дні було підтверджено її невинність (щодо шпигунства) і випущено на свободу» («Kurjer Lwowski południowy», s. 5).

«Смерть під колесами автомобіля. Жертвою якогось фанатичного автомобіліста в розквіті своїх років став “Гектор”, найулюбленіший собака перукаря З. Рохмеса, якого вчора переїхав на смерть автомобіль № 39 S. I., що їхав вул. Собєського [тепер – вул. братів Рогатинців]. – Безутішний у своєму горі Рохмес зголосився до поліції і повідомив, що лише відшкодування в розмірі 100 кор. може полегшити його смуток» («Gazeta Wieczorna», s. 5).

«Автомобільний випадок. Минулої суботи кілька осіб вибралися автомобілем зі Львова до Дрогобича. Автомобілем керував п. Крафт, колишній директор тутешнього загального шпиталю. За стрийською рогачкою, на 20-му кілометрі, автомобіль послизнувся і в’їхав до рову, викинувши пасажирів на землю. Усі, хто їхав, отримали серйозні ушкодження, а найбільше постраждав п. Крафт, якого відразу ж перевезли до санаторію Червоного Хреста на вул. Личаківській, де йому зроблять операцію» («Gazeta Wieczorna», s. 5).

«Револьверний замах на агента поліції. В т. зв. саду “Батярівка” поблизу Городоцької рогачки кожної неділі збирається публіка, яка повністю виправдовує назву саду. Вчора на “Батярівці” спалахнув колосальний дебош, який розпочав 18-річний Раймунд Гайліґ. Агент поліції, який несе службу в цьому “саду”, хотів заспокоїти дебошира, але той поліз до кишені і витягнув заряджений револьвер. Агент Зелінський помітив жест Гайліґа, схопив його за руку і відібрав у нього револьвер. Гайліґа заарештовано» («Kurjer Lwowski południowy», s. 5).

«Бійки. Владислав Шафранський, 19-річний ковальський челядник, зустрівши вчора в одному з шинків на вул. Клепарівській 18-річного візника Станіслава Шліза, спочатку вдарив його в обличчя, а коли Шліз відповів взаємністю, дістав ножа і порізав йому руку, після чого втік з шинку до свого помешкання на вул. Ветеранів. Там його схопив поліцейський агент Гаєвський і заарештував.

Пізно ввечері якісь троє нападників обіч кадетської школи напали на робітника Петра Балу і покалічили його ножами. Військовий лікар з кадетської школи надав пораненому допомогу, після чого його доставили до шпиталю» («Kurjer Lwowski południowy», s. 5).

«Солдатський дебош. Вчора вночі під казармами 95-го піх. полку на вул. Клепарівській кілька солдатів цього полку під проводом Францішека Жебрачинського напали на групу робітників, які спокійно проходили поруч. Жебрачинський кілька разів вистрілив з револьверу, однак на щастя, постріли ні в кого не влучили. На місці відразу ж зявився військовий патруль, який заарештував солдатів-дебоширів» («Kurjer Lwowski południowy», s. 5).

Газета у форматі pdf