Львів у 1914-1915 роках

11 липня 1914 року

Сьогоднішня ніч минула серед безперервних дебошів...»Цього дня часописи розповідали, яку небезпеку для візників можуть нести транспортні пригоди в єврейському кварталі...

«Перерібка соймової салі. В салі засідань сойму почали ся праці коло перерібки салі ізза побільшеня числа сиджень. Дотеперішні посольскі лавки, крісла маршалка і намісника винесено із салі. На салі працюють каменярі» («Руслан», с. 3).

«Урожай. Із всіх околиць краю доносять про гарні урожаї. Ярина є прегарна, збіже заповідає обильні плоди. До Львова прислано з околиці пшеничний колос, який мав вісімдесятькілька зернят» («Руслан», с. 3).

«Субвенциї виділу краєвого для артистів. Виділ краєвий роздав тими днями одноразові запомоги для артистів і артисток, які студиють малярство або музику. В списі осіб не бачимо ані одного Українця, немов би в Галичині не було Українців, що посьвятили ся сим галузям штуки, хоч декотрі з них находять ся в дуже лихих материяльних відносинах» («Діло», с. 7).

«Утеча адвоката. Довідуємося, що адвокат-утікач, д-р Каспарек, також підробляв векселі. Потерпіли деякі фінансові установи. Вчора нібито зі Львова втік ще один адвокат, який, однак, немає нічого спільного з кінематографічним підприємством» («Kurjer Lwowski», s. 3).

«Ніч дебошів. Сьогоднішня ніч минула серед безперервних дебошів на різних околицях міста. Дебоширили алкоголіки-апаші; рятункова служба перев’язувала легкі й серйозні рани, а серед цілого потоку дебоширів заарештовано 12 індивідів, яких покарала поліція» («Gazeta Wieczorna», s. 4).

«Жертва власної необережності. До глибокої канави на будівництві на Вульці вчора після полудня впав робітник Єнджей Ренер. Наслідком нещасного випадку стала черепно-мозкова травма, перелом ноги і серйозні внутрішні ушкодження. Карета рятункової служби відвезла нещасного до загального шпиталю» («Gazeta Poranna», s. 4).

«Застереження. Певний час у Львові вештається якийсь чоловік, що збирає пожертви для такого собі Захарського, колишнього зем’янина і емігранта. Вчора цей чоловік з’явився і в помешканні п. Януарія Притики, скарбового комісара, також з проханням про пожертву. Коли п. П. попросив його показати документи і назвати прізвище, цей чоловік, залишивши в руках п. П. список жертводавців, утік» («Gazeta Lwowska», s. 3).

«Лінч. Унаслідок власної необережності вчора перед полуднем на вул. Медовій під вантажний віз потрапила 60-річня Бетті Шранц і отримала серйозні поранення. Оскільки випадок стався в центрі Гетто, моментально зібрався численний натовп, який кинувся на візника Яна Сердинського, щоб його побити. На щастя, швидко надбіг постовий поліцейський, який витягнув побитого Сердинського з рук розлюченого натовпу. Постовий (сержант поліції Гевак) заарештував одного з нападників; що сталося з заарештованим, невідомо» («Kurjer Lwowski», s. 3).

«Судьба дезертира. Жовнір 30 пп. Станислав Андреашек втік з війска. Ховав ся кілька днів і вже здавало ся йому, що війскові власти про нього забули. На нещастє одначе пішов з приятелями пити, а опісля став атакувати спокійних людий і викликав авантуру. Наслідком сього нерозважного кроку було його арештованє і видача війсковій патролі, яка вже дезертиром заопікуєть ся» («Нове Слово», с. 5).

Газета у форматі pdf