Львів у 1914-1915 роках

10 липня 1914 року

«...обмежити гучні будівельні роботи якоюсь менш ексцентричною порою дня»Про липневі клопоти давнього Львова: підготовку до сеймових виборів, яким так і не судилося відбутися, і нещасні випадки зі знайденими набоями як передвісники майбутньої війни...

«Львів перед соймовими виборами. На передвчерашнім засіданю міскої фінансової секциї ухвалено кредит до висоти 35.000 К на зладженє спису виборців. Спис мусить бути готовий до 1. вересня, а катастрів має бути пять, іменно один польский, а один україньский, для цинзусової куриї і загальної куриї, а оден для рукодільних палат. Місто поділено на 8 витинків по 5 секций; виборчих саль буде 40 для 1.000 виборців найбільше» («Руслан», с. 3).

«За українські написи. Отсею дорогою запитуємо президию ц. к. дир. скарбу у Львові, чи її відомо, що на ц. к. уряді Архіву Мап і ц. к. евіденциї катастру податку ґрунтового у Львові нема ніякої написи в українській мові. Питаємо, чи Львів вже справді загарбали Поляки у свої руки. Дальше звертають нам увагу, що на станицях жандармериї в Ходорові, Стрілисках нових, Бортниках нема також українських написів» («Нове Слово», с. 5).

«Порядки на будівництві на вул. Яблоновських, 34 [тепер – вул. Шота Руставелі] настільки залишають бажати кращого, що навіть дуже поблажливе будівельне управління маґістрату вирішило за потрібне втрутитися і на кілька днів припинити роботу. Однак це управління не знає, а заразом не знає і поліція, що у флігелях цього будинку вже о 5-тій годині ранку з’являється дуже ревний тесля і з безжалісною енергією береться забивати цвяхи в дошки, чим будить усіх навколишніх мешканців, яких є багато, тому що “інкриміноване” будівництво примикає до трьох кам’яниць. Сумлінно виконавши свою роботу, тобто відігнавши сон від усіх, хто ще вважає 5-ту год. ранку часом відпочинку, він зі стоїчним спокоєм покидає місце праці. Запитуємо, чи відповідні органи влади, які визначають час тріпання килимів і гри на фортепіано, не були б ласкаві обмежити гучні будівельні роботи якоюсь менш ексцентричною порою дня?» («Gazeta Wieczorna», s. 5).

«Загадкова демонстрація. На приміщення товариства “Jüdischer Bund” вчора ввечері напали кількадесят людей, побили службовців і понищили начиння та бібліотеку товариства. Яким був мотив демонстрації, досі не встановлено, але в будь-якому разі не релігійний, тому що нападники теж були євреями» («Kurjer Lwowski południowy», s. 4).

«Два вибухи патронів. Двоє хлопців, 18-річний Владислав Філіпек і 8-річний Тадеуш Чайковський, бавлячись у полі на Знесінні, знайшли патрон від карабіну. Вони вдарили ним об камінь, патрон вибухнув і важко поранив обох хлопців в обличчя і руки. На допомогу прийшла рятункова служба, яка після перев’язки ран залишила легковажних хлопців під домашньою опікою батьків.

Через короткий час після цього випадку телефон служби повідомив про аналогічний випадок, який стався на площі Домбровського [тепер – пл. Маланюка]. Ян Крупа, 14-річний син портьє, також бавлячись патроном, спричинив вибух, який серйозно покалічив хлопця і навіть відірвав йому палець на правій руці. Йому надала допомогу рятункова служба» («Gazeta Poranna», s. 3).

«Вогонь у синагозі. В синагозі на вул. Божничій, 16 [тепер – вул. Сянська] вчора близько 10 години вечора від залишеної на столі палаючої свічки спалахнув вогонь, який незабаром охопив частину столів і крісел, які там знаходилися. Викликана телефоном пожежна сторожа незабаром погасила вогонь» («Gazeta Lwowska», s. 3).

«Отруєння грибами. В будинку на вул. Янівській [тепер – вул. Шевченка] в тісному, вологому підвальному помешканні живе вбога прачка, Юзефа Березюк з донькою Геленою і вихованкою Анною Засальною. Вчора Березюкова накупила грибів, приготувала, після чого всі з апетитом їх з’їли. Однак через кілька годин, близько 11 години ночі, всі жінки втратили свідомість. Коли Березюкова з труднощами вибігла на подвір’я, прохаючи сусідів про допомогу, відразу ж викликали рятункову службу, а лікар, який прибув на місце, констатував отруєння грибами. Після застосування необхідних засобів, обох дівчат відвезли до шпиталю, а Березюкову залишили під опікою сусідів. Від імені поліції прибув комісар Желязни, який провів слідство в цій справі і, безсумнівно, відшукає жінку, яка продавала отруйні гриби» («Gazeta Poranna», s. 3).

«Крадіжки. До шинку Пінстака на Богданівці минулої ночі вламалися злодії, які забрали 80 пачок тютюну, кілька коробок папірос і кільканадцять пляшок пива і лікеру. – Невідомий поки що вламувач проникнув через вікно, виламавши залізні ґрати, до помешкання п. Болеслава Канського, директора кошикарської школи, який мешкає на вул. Пісковій, 21, вкрав велосипед і... спокійно поїхав собі у світ широкий. Поліція розпочала пошуки велосипедиста-вламувача» («Gazeta Wieczorna», s. 5).

«Обікрадена акторка. П. Ірена Збєжховська, повернувшись з-за кордону, виявила, що якісь злодії вламалися на її горище і дощенту його обікрали. Крадіжки у п. Збєжховської повторюються вже втретє протягом дуже короткого часу» («Kurjer Lwowski», s. 3).

«Шахрай. Серед найбідніших, тому що безробітних, уже довший час шукав поживу такий собі Пьотр Корніцький. Він обіцяв влаштувати їх на роботу, і брав у бідолах, які шукали праці, гонорари в розмірі кількох або кільканадцяти корон. Таким чином Корніцький ошукав багатьох людей. Обдурений ним Михайло Даниляк учора повідомив про це поліцію» («Kurjer Lwowski», s. 3).

«Арешт бандита. На дорозі в Клепарові сьогодні зранку відомий поліції грабіжник Валєнти Баня напав на одну жінку і намагався її пограбувати. На крик потерпілої Баня, помітивши людей, які наближалися, відпустив свою жертву і почав утікати. Однак на вулиці Городоцькій його схопили і передали до рук поліції.

В ході проведеного слідства виявилося, що Баня є одним з тих, хто минулої неділі вночі важко поранили ножами в Клепарові тамтешнього громадського поліцейського Іваницького.

Баню поки що віддано до поліцейських арештів» («Gazeta Lwowska», s. 3).

«Злодійський гумор. Поліція вже кілька тижнів, як “вийшла на слід злодіїв”, а вони й далі відкривають сейфи. Минулої ночі вони знову вламалися до канцелярії Повітової ради на вул. Мохнацького [тепер – вул. Драгоманова], просвердливши дірки у вогнетривкому сейфі, вкрали 3300 кор. 58 гелл. готівкою і залишили квитанцію» («Gazeta Wieczorna», s. 5).

Газета у форматі pdf