Львів у 1914-1915 роках

9 липня 1914 року

«Останні научні досліди кидають цікаве сьвітло на причину зросту короткозорости»Чи потрібні трудові книжки і як боротися з короткозорістю школярів? Ці питання цікавили широкий загал сто років тому, цікавлять і зараз...

«Рух вагонів міського трамваю через брак струму вчора в полудень було перервано на кільканадцять хвилин» («Gazeta Lwowska», s. 3).

«Знесенє робітничих книжок. В політичних кругах говорять, що в серпни с. р. має появити ся цісарське розпорядженє, яким знесе ся робітничі книжочки. Дотичний начерк внесено в палаті послів, яка приділила його суспільно-політичній комісиї, а комісия передала начерк підкомітетови. Замість робітничих книжок має бути заведена лєґітимация, яку буде переховувати працьодавець, о скілько робітник не покінчить 24 р. житя. Також лише лєґітимациї неповнолітних робітників будуть заключати посьвідку що до часу і роду занятя» («Діло», с. 4).

«Короткозорість в школі. Шкільні переписи стверджують згідно, що короткозорість учеників росте скоро в міру, як они переходять до висших кляс. Останні научні досліди кидають цікаве сьвітло на причину зросту короткозорости. Найважнійшою причиною є постава ученика. Підчас праці похиляє ся він звичйно цілим кадовбом вперед і опускає голову, наслідком чого нормально поземо спрямована вісь ока зближає ся до прямовісного положеня, а в наслідках маємо короткозорість. Досьвіди потверджують таке виясненє. Переводжено їх на звірятах, передовсім на малпах» («Руслан», с. 3).

«Відвідини хворих у Кульпарківському закладі від 15-го ц. м. відбуватимуться  від 9.30 до 11 години за зголошенням у чергового урядника. Таким чином, дотеперішні години від 2 до 4 після полудня скасовуються» («Gazeta Lwowska», s. 3).

«Поліцийні лови. Стверджено, що злодії, мешкаючи за рогатками міста, уладжують експедициї на мешканя осіб, які виїхали на вакациї. З сеї причини уладила поліция лови на людців, що працюють при сьвітлі елєктричної лямпки пильником, витрихом або револьвером. Вчера вечером під проводом трох комісарів рушили поліцийні аґенти і жовніри на такі лови. Перешукано цілий ряд клюбових злодійських льокалів, в яких арештовано кільканайцять підозрілих молодців» («Нове Слово», с. 5).

«Нещасний випадок трапився вчора опівдні в намісництві. Галицькі староства в певні проміжки часу надсилають до намісництва зброю, конфісковану в повітах. Возний Амброзій Гупа, який займався сортуванням зброї, зачепив курок зарядженої двоствольної рушниці, яка вистрілила, важко поранивши його в ліву руку. Першу допомогу пораненому надали лікарі з санітарного департаменту намісництва, після чого карета рятункової служби відвезла його до шпиталю» («Gazeta Poranna», s. 3).

«Таємничий випадок. На вул. Сєнявській [тепер – вул. Ужгородська] стався скандал: Якийсь чоловік у нелюдський спосіб бив молоду жінку. Коли п. Леопольд Фреліх, приватний урядник, який проходив неподалік, став на захист жінки, цей незнайомий чоловік витягнув револьвер, погрожуючи стріляниною. П. Фреліх ударив незнайомця по руці, відібрав у нього револьвер і почав кликати поліцейського. Тим часом зібрався натовп, який полегшив таємничій парі втечу, а щодо п. Ф. зайняв неприязну позицію, так що п. Ф., бажаючи піти неушкодженим, побіг до поліції і повідомив про цей випадок. Поліція розпочала у цій справі слідство» («Gazeta Poranna», s. 3).

«Крадіжки. У учня гімназії, Йосипа Рудницького з кабіни військового басейну вкрадено фотоапарат, вартістю 85 кор. – У інженера Крайового виділу, п. Казімєжа Зачковського, з помешкання вкрадено золотий браслет, прикрашений діамантами, вартістю близько 200 корон. – Якийсь дотепний злодій, пробравшись до ресторану Давида Гандверкера, не погребував кількома пляшками лікеру, а крім того, випустив з бочки кількадесят літрів горілки, влаштувавши у приміщенні ресторану незвичайний потоп, і нанісши господареві значних збитків» («Gazeta Poranna», s. 3).

«Дешево мешкала. Слуга готелю “Метрополь” оскаржив в поліції Марію З., яка мешкає в сокальському пов., за те, що вона протягом трьох тижнів мешкала в готелі і їла в готельному ресторані, а потім зникла, не оплативши рахунку. Ймовірно, так само З. вчинила вже в кількох інших готелях» («Kurjer Lwowski», s. 3).

«Чи це по-студентськи? Студент Саломон Е. доніс поліції на студента Бернарда С., що той погрожував йому побиттям. Поліція, ймовірно, видасть С. заборону надокучати колезі Е., і таким чином справу буде полагоджено “почесно для обох сторін”» («Kurjer Lwowski południowy», s. 4).

Газета у форматі pdf