Львів у 1914-1915 роках

4 липня 1914 року

«Одиниці, які виломили ся з солідарности... заслугують на як найострійше напятнованє»Про страйки української студентської та дяківської спільнот, їхні причини й відголоски...

«Інтеліґентна хруніяда. З кругів академічної молодіжи пишуть нам: Як далеко поступив етичний занепад у деяких одиниць із нашого студентства, сьвідчить про се останний факт. День 1 липня, роковини смерти бл. п. Адама Коцка, сьвяткує акад. молодіж що року обходом на кладовищи, а крім сього однодневним страйком на університеті. Однодневна перерва у викладах і семинарах се прецінь мала жертва зі сторони українського студентства, коли взяти під увагу жертву крови, принесену університетській справі бл. п. Адамом Коцком. А однак найшли ся людці, які не уважали своїм обовязком додержати загально-академічних постанов солідарности, хоч відповідні зазиви поміщено у всіх студентських льокалях і українських дневниках, а навіть видано окремі друковані відозви, які розкинено у великій масі підчас краєвого здвигу. Одиниці, які виломили ся з солідарности і пішли мимо сьвідомости заказу дня 1. липня с. р. на виклади, заслугують на як найострійше напятнованє. Ось вони: студ. фільософії Мих. Волод. Нестор і студенти медицини Волод. Сотер Хомишин, Стефан “еквес” Сілецький, Руболь Стефан, Білецький Володимир, Зачкевич Волод., Банах Волод., Левицький Лев, Полотнюківна Наталка, Мальчик Олекса. - Українське студентство повинно потягнути отсих страйколомів під суд!» («Нове Слово», с. 5).

«Страйк дяків. Перед кількома днями відбуло ся у Львові в сали “Народного Дому” велике віче дяків з Галичини і Буковини. Дяки сформували свої жаданя, які предложили гр. кат. метрополитальному консисторови та загрозили страйком, на випадок колиб домаганя їх не були сповнені» («Діло», с. 5).

«Значна крадіжка. З помешкання на вул. св. Миколая, 17 [тепер – вул. Грушевського] вчора під час пообіднього сну у купця Ізидора Фрідмана вкрали гаманець з 220 кор. і векселі на загальну суму 2000 кор. Як підозрюваного у здійсненні цієї крадіжки поліція заарештувала сторожа цього будинку Станіслава Стельмаха» («Gazeta Lwowska», s. 4).

«Спроба пограбування. На Стрілецькій площі [тепер – пл. Данила Галицького] вчора після полудня двоє бандитів намагалися пограбувати селянина Йосипа Кошулинського. Вони заскочили на його віз і почали боротися з ним, при цьому серйозно поранивши його в голову. Напад бандитів помітив постовий поліцейський, який поспішив на допомогу Кошулинському і схопив одного з бандитів на ім’я Пьотр Ґерлах, якого ув’язнено. Як звуть іншого бандита, поки ще невідомо, тому що Ґерлах не хоче називати його прізвища» («Gazeta Poranna», s. 4).

«Банду кишенькових злодіїв, яка розбійничала на пл. Теодора і Краківській [тепер – пл. Ярослава Осмомисла], впіймав учора постовий Флис. Банда складалася з кількох підлітків, які працювали разом, обступаючи обрану жертву і влаштовуючи “натовп”. Частина банди втекла, в руках постового залишилися тільки: Пінкас Ковлер і Хаїм Фурманн, яких віддано до поліцейських арештів» («Gazeta Poranna», s. 4).

«Збитошний бляхар. На даху будинку № 34 по вул. Жовківській [тепер – вул. Богдана Хмельницького] вчора працював якийсь бляхар, який для жарту кидав на перехожих шматки бляхи. Про ці капості бляхаря повідомила поліцію Францішка Швець, в яку також влучив один такий снаряд» («Gazeta Poranna», s. 4).

«Скоро повернеться! Х. Ґрюбель, який мешкає на вул. Байсера [тепер – вул. Мосяжна] вчора повідомив поліцію про те, що його донька Софія напередодні вийшла з дому і досі не повернулася» («Gazeta Poranna», s. 4).

Газета у форматі pdf