Львів у 1914-1915 роках

3 липня 1914 року

«...решта людового учительства в першій половині липця придбає значні користи»Якщо оминути увагою скорботу з приводу загибелі престолонаслідника, на початку липня 1914 року місто жило своїм життям....

«Управильненє учительскої платні. Оголошують такий урядовий комунікат: З днем 1. липця входить в житє новеля до закона про правні відносини учителів народних шкіл, якої начерк ухвалено на останній сесиї краєвого сойму і яка дня 12. червця с.р. одержала найвисшу санкцию.

Мимо того, що повідмленє про се наспіло доперва перед 10-ти днями, краєва Рада шкільна, яка мала недавно нелегку задачу виасигнованя учительству в числі, яке перевисшує17.000, доріжняних додатків, сейчас по санкционованю буджета, тепер завдяки скорому піднятю дотичних приготовних праць, зуміла їх таки покінчити, що нові побори є вже в більшій части асиґновані, а решта людового учительства в першій половині липця придбає значні користи, признані їм щедро представником краю.

До сих користий побіч дійсного підвисшеня платні, винагороди, додатків на помешканє і пятилітних додатків, належить також знесенє 10-процентової оплати до шкільного фонду краєвого, яку на основі закона з 1905. про правні відносини учителів народних шкіл, потручувано замужним учителькам, щоби утворити фонди на оплаченє заступств, які особливе серед тих обставин часто лучають ся» («Руслан», с. 3).

«Заупокійне богослуженє за душу бл. п. Архикнязя Франца Фердинанда відправить ся завтра, в суботу, рано о год. пів до 9-тої в соборній церкві сьв. Юра. В Богослуженю візьмуть участь представники властий сьвітських і духовних і українських товариств і інституций» («Діло», с. 6).

«Єпископське богослуження за упокій душі св. пам. архикн. Франца Фердинанда і його св. пам. дружини відбудеться завтра, тобто в суботу, 4 липня, о 9 год. ранку в архикатедральному костелі. У той самий час відбудеться поминальне богослуження в костелі оо. Бернардинів.

Заупокійне богослуження за упокій душ св. пам. архикн. Франца Фердинанда і кн. Гогенберґ відбудеться 4-го ц. м., в суботу, о 9 год. ранку в Прогресистській синагозі у Львові, на вул. Жовківській [тепер – вул. Богдана Хмельницького], і у всіх божницях.

З Львівського університету. Сьогодні, у п’ятницю, і завтра, в суботу, у дні похорону і заупокійних богослужень за упокій душі архикн. Франца Фердинанда і кн. Гогенберґ заняття у Львівському університеті не відбуватимуться» («Gazeta Wieczorna», s. 4).

«Експедитор у пастці. Сьогодні зранку одна пані загубила на вул. 3 Травня [тепер – вул. Січових Стрільців] 10-коронову банкноту, і звинуватила в її присвоєнні експедитора Якуба Вільгельма Шварца, якого доставили до поліції і знайшли при ньому банкноту. Хоча він стверджував, що банкнота належить йому, справу передали для судового розгляду. Після такого вирішення справи Шварц міг іти додому, але в поліцейських актах знайшлося донесення Леона Кандля, власника складу скла, який звинувачував Шварца в розтраті більш як 300 кор., і через це Шварца відпровадили до другої частини будинку поліції, де він обмірковуватиме фатальний випадок з банкнотою» («Kurjer Lwowski», s. 3).

«Кривава бійка на ножах. Учора ввечері на Ринку посварилися двоє зарібників, Миколай Кудай і Томаш Дирда. Сварка переросла в бійку, під час якої обоє учасників послуговувалися ножами. Кінець битві поклала поліція. Кудая, пораненого ножем у голову, після перев’язки, яку зробила служба Рятункового товариства, поки що узято під варту в поліцейських арештах, Дирду у зв’язку з серйозними ранами грудей і голови, які йому завдав Кудай, довелося відвезти до загального шпиталю» («Gazeta Lwowska», s. 4).

«Крадіжки. На вулиці Трибунальській [тепер – вул. Шевська] якийсь злодій уночі підняв залізні жалюзі в крамниці Х. Шаффа, зайшов усередину і вкрав з підручної каси близько 50 корон.

Значно більших збитків завдали злодії п. Марії Косьцішевській, забравши з горища будинку під № 18 на вул. св. Миколая [тепер – вул. Грушевського] одяг вартістю 1.270 корон» («Kurjer Lwowski», s. 3).

«Кавалерійську їзду влаштував собі вчора візник № 76 на вул. Панській [тепер – частина вул. Франка від пл. Соборної до вул. Зеленої]. Наслідком цієї їзди був уже звичний наїзд на перехожого. В цьому випадку жертвою хвацького візника була лікарка Завадська, яка вийшла з зіткнення з забоями» («Gazeta Poranna», s. 4).

«Наслідки пияцтва. Перекупка Вознякова, будучи вчора в нетверезому стані, впала до ставка на “Штіллерівці” на вул. Снопківській. Її вчасно витягнули з води і приведено до тями. Для цього викликали рятункову службу» («Kurjer Lwowski południowy», s. 3).

Газета у форматі pdf