Львів у 1914-1915 роках

30 червня 1914 року

«Богато товариств висилає до кабінетової канцеляриї кондолєнцийні депеші...»Львів і вся Австро-Угорщина обговорювали загибель ерцгерцога Франца Фердинанда, ще не здогадуючись, до яких подій це призведе. Польська молодь Львова у той же час влаштувала антинімецьку демонстрацію, однак з іншої причини – як відповідь на польсько-німецькі сутички в Бялій, які сталися незадовго до цього.

З приводу траґічної смерти престолонаслідника архикнязя Франца Фердинанда і його подруги княгині Гогенберґ, перервано як відомо, українські здвигові торжества у Львові. Національні декорациї укр. інституций і домів усунено, а заступлено їх чорними прапорами. З усіх укр. домів, товаристві і корпораций повівають чорні прапори. Богато товариств висилає до кабінетової канцеляриї кондолєнцийні депеші, а нині в полудне делєґация укр. товариств зложить на руки намісника заяви співчутя цілого українського народа з приводу страшної траґедиї в Сараєві» («Нове Слово», с. 5).

«Демонстрация чи що инше? Пишуть нам: Вчорашнього вечера вшехпольська академічна чорна сотня устроїла уличну демонстрацию, заганяючи палками кождого прохожого до участи. Коли я переходив по год. 8. вечером з Галицької площі на вул. Кароля-Людвика [тепер – непарна сторона просп. Свободи] поспішаючи до Гостинниці, напали на мене з піднесеними палками і з криками “в похуд, здйонць капелюш” і т. д. Кинулись на мене, придавили між собою пястуками і колами, витягнули мені з кишені гаманець, в якім було кількадесять карб. в росийській і кор. монеті, посьвідка на дві паки з бюстами Шевченка і Лисенка, надані в Бродах та богато инших посьвідок. – Михайло Паращук, артист-різбар» («Діло», с. 4).

«Львівські демонстрациї і віденська преса. Відень (вл. тел.) Львівські польські демонстрациї викликали у Відни якнайгірше вражінє. Віденська преса констатує, що тоді, коли ціла держава стоїть під вражінєм страшної події, як до глибин душі потрясла всіми горожанами, коли всі жителі співчують у страшнім горю, то один Львів (польський ред.) стоїть осторонь від сього, що більше уладжує проти правительства демонстрациї, получені з битєм шиб і вуличними галабурдами і бійками. Преса висловлює собі з того приводу обуренє на адресу Поляків» («Нове Слово», с. 5).

«Дорога розмова. Оскар Шпільман і Михайло Ярицький хотіли собі порозмовляти з арештантами повітового суду С. ІІІ. і з цією метою вибралися на прилеглий паркан і розпочали бесіду. На цій розмові впіймали їх постові поліцейські і відпровадили до поліції, звідки їх переведено до арештів, де вони проведуть якийсь час за цю недозволену розмову» («Gazeta Poranna», s. 4).

«Схоплений шахрай. Кілька тижнів тому до крамниці Вінклера на Ринку прийшов такий собі Леон Фукс з Монастириськ, представився як “секретар млина” і замовив різних товарів варт. 300 корон для млина гр. Потоцького в Раї, вимагаючи для себе комісійних. Йому виплатили як половину комісійних 20 корон і вислали товар, який, однак, через кілька днів повернувся, оскільки управління млина повідомило, що цих товарів не потребує, а Фукс ніколи не був працівником млина. Фірма Вінклер зазнала збитків на 120 корон. Вчора заступник фірми Вінклер зустрів Фукса на вулиці і віддав його до рук постового. Фукс зізнався у шахрайстві; його поміщено до арештів» («Gazeta Poranna», s. 4).

«Озброєний волоцюга. Агент поліції Юзьків вчора після полудня затримав у лісі на Погулянці Яна Скутяка, який безцільно там вештався. Про всяк випадок агент його обшукав і знайшов при ньому заряджений револьвер, у якому один набій був недавно використаний. Скутяка доставлено до поліцейської інспекції, де револьвер узяли на зберігання, а підозрілого власника відправили до арештів» («Gazeta Poranna», s. 4).

«Бандитський напад. Дорогою, що веде від Забавового парку до закладу Кісєльки, 23-річний муляр Єжи Будзовий учора пізно ввечері йшов зі своєю дружиною до міста. Посеред шляху на нього напали двоє бандитів, намагаючись відбити у нього дружину, а коли він став на її захист, один з бандитів вихопив револьвер і прицілився в Будзового. Той, однак, ударив його по руці; револьвер випав і поранив Б. у ліву руку, після чого обоє нападників утекли» («Gazeta Wieczorna», s. 5).

«Заборонений магічний експеримент. Федір Ткачук є магом. Він ходить по шинках і, працюючи там, збирає гроші. Вчора вночі Ткачук вирішив заробити більшу суму і для цього виконав наступний магічний експеримент. Пробрався вночі до намету Броніслави Меркало в Луна-парку і вкрав у неї кількадесят корон, після чого зник. Однак, вочевидь, Ткачук не є майстром своєї справи, і виконав експеримент незграбно, тому що його помітив сторож Луна-парку. Вже через кілька годин Меркалова відшукала мага в корчмі обіч стрийської рогачки, і віддала його до рук постового. За виконання недозволених магічних експериментів Ткачук пішов до арештів. Поліція, вочевидь, не знається на магії, тому що кваліфікувала вчинок Ткачука як звичайну крадіжку» («Gazeta Poranna», s. 4).

«Через погану оцінку. Ще в неділю 11-річний Роман Балок, учень І кл. VIII гімназії, отримав шкільне свідоцтво з поганою оцінкою. Отримавши свідоцтво, хлопець зник, і до цього часу не повернувся до дому батьків, які, опечалені, два дні безрезультатно його шукають. Батько зниклого хлопця, Віктор Балок, поштовий службовець, який мешкає на вул. Білогорській, 32 [тепер – вул. Рудненська], просить, щоб ті, кому що-небудь відомо про місце перебування його сина, повідомили його про це» («Gazeta Poranna», s. 4).

«Неабияк засмутився якийсь кишеньковий злодій, який у вагоні трамваю десь між Віденською кав’ярнею та вулицею Баторія [тепер – вул. князя Романа] украв портфель з кишені Файвеля Френкеля. У цьому портфелі були лише нотатки, які не мали жодної цінності – ані гроша готівки» («Gazeta Wieczorna», s. 5).

Газета у форматі pdf