Львів у 1914-1915 роках

28 червня 1914 року

А завтра була війнаЗміст газет цього дня був звичним і банальним: урочисті заходи, спортивні змагання, крадіжки, пограбування, психічно хворий бігав середмістям голяка. Все змінилось у другій половині дня, коли надійшли тривожні новини з Сараєво...

«На з’їзд польських адвокатів, який розпочинається сьогодні товариськими зборами в залах міського казино, зголосилося близько 250 адвокатів і 16 пань. З Королівства Польського і Росії приїдуть близько 50, а також кілька з територій під Пруссією...
Завтра перед полуднем урочисте засідання в залі ратуші» («Kurjer Lwowski», s. 2).

«Технічний спортивний союз, новоутворений, організовує 4 і 5 липня ц. р. легкоатлетичні змагання Університет – Політехніка, а також щорічний футбольний матч.

Легкоатлетичні змагання між Університетом і Політехнікою є одним з перших кроків у справі піднесення спортивного рівня студентської молоді.

Озираючись на приклад конкуренції Кембрідж – Оксфорд, яка викликає інтерес усієї Англії, можемо судити, що перші змагання між нашими вищими навчальними закладами дадуть новий поштовх у напрямку розвитку польського спорту.

Легкоатлетичні змагання Університет – Політехніка обійматимуть наступні складові:

Біг на 100 м, 400 м, 1.500 м, 5.000 м, метання диску, ядра, спису, і стрибки в довжину, в висоту і з жердиною...» («Kurjer Lwowski», s. 4).

«Випередив маґістрат. Вже віддавна різними департаментами маґістрату блукає проект спалювання сміття. У втіленні в життя цього проекту маґістрат випередив сторож будинку на вул. Котлярській, 5 на ім’я Іван Ковалюк. Учора він зібрав значний обсяг сміття й кухонних недоїдків – а оскільки маґістратський віз не забрав цю купу – кинув до пічки в підвалі будинку і почав палити. Через це з’явилося багато диму, хтось навіть покликав пожежну сторожу, на місце прибула і поліція, але зрештою справа з’ясувалася. Сторожа поїхала геть, поліція відійшла, а сторож Ковалюк буде притягнутий до відповідальності за недозволений експеримент» («Gazeta Poranna», s. 3).

«Несезонна крадіжка. У п. Іґнаци Русмана внаслідок проникнення на горище вкрадено кілька шуб значної вартості» («Gazeta Poranna», s. 3).

«Альфонс-грабіжник. На вулиці Сонячній [тепер – вул. Куліша] до такої собі Юлії Лянґ підійшов раніше засуджений злодій і альфонс Мехель Кріґер і наказав віддати йому всі гроші. Коли Лянґ відмовила, Кріґер дістав ножа і поранив її в руку. Через крик потерпілої грабіжник утік» («Gazeta Poranna», s. 4).

«Фальшивий агент поліції під вартою. Вчора в одному з шинків на вул. Казимирівській [тепер – частина вул. Городоцької від пл. Торгової до вул. Шевченка] електротехнік Зиґмунт Куцєль, посперечавшись з торговим агентом Еуґеніушем Кересом, представився йому як агент поліції і оголосив, що арештовує його “іменем закону”. Оскільки Керес не хотів підкоритися розпорядженню Куцєля, щоб піти з ним до інспекції поліції, Куцєль витягнув револьвер і прицілився в голову Кереса. Керес, однак, нейтралізував дебошира, відібрав у нього револьвер і віддав до рук постового. На поліцейській інспекції, після опитування свідків, черговий комісар розпорядився поки що ув’язнити Куцєля в поліцейських арештах» («Gazeta Lwowska», s. 4).

 

«Побита роботодавцем. Постовий поліцейський знайшов на вул. Боїмів [тепер – вул. Староєврейська] непритомну Теклю Жовту, яку доставив на рятункову станцію, де її привели до тями. Жовта розповіла, що її побив роботодавець Еліаш Вольф, а коли вона хотіла звернутися до шпиталю, то знепритомніла на вулиці» («Gazeta Poranna», s. 4).

 

«Кишенькові злодії. Під час похорону св. пам. Яновського [Юзефа Каетана Яновського, архітектора і учасника Січневого повстання] поліція виловила з натовпу кільканадцять кишенькових злодіїв, які вибралися на полювання. Серед них упіймано таких майстрів свого фаху, як: Шер Райсс, Юзеф Литвин, Мар’ян Дишкевич і Владислав Ксьонжек» («Gazeta Poranna», s. 4).

«Психічно хворого Яна Семенька, який у костюмі Адама вчора бігав пл. Стрілецькою [тепер – пл. Данила Галицького] і перекидав поставлені там торгові кіоски, поліція доставила до загального шпиталю» («Gazeta Lwowska», s. 4).

«Скандал через банкноту. Вчора на розі вул. Казимирівської Штенґель, контролер Каси хворих, знайшов банкноту на 20 корон. У ту мить, коли Штенґель підняв банкноту, до нього зголосилося відразу кілька осіб і зажадали повернення банкноти, стверджуючи, що “це саме я загубив”. Претендентів було 3, а банкнота лише одна, через що агент поліції – який випадково проходив поруч – забрав усе товариство до поліцейської інспекції, де банкноту взяли на зберігання. Один свідок, який спостерігав за сценою зі сторони, стверджує, що цю банкноту загубила якась служниця, а не жодна з осіб, що зголосилися» («Gazeta Poranna», s. 4).

«Жахливе, вражаюче до глибини душі повідомлення приходить до нас з Сараєво:

Його Ціс. і Корол. Високість Найдостойніший Ерцгерцог

Франц Фердинанд

і Його Дружина Її Високість

Княгиня Гогенберг

загинули Обоє від куль убивці.

Сталося це сьогодні близько полудня в ту мить, коли Найдостойніший Ерцгерцог разом з Дружиною проїжджав вулицями Сараєво, повертаючись з прийому в ратуші...

У Львові звістка про трагічну катастрофу в Сараєво у всіх викликала глибоке враження.

Пан Президент міста Нойман скасував раут, який мав відбутися в залі ратуші на честь І загального З’їзду польських адвокатів. Відбудеться лише звичайний прийом у п. Президента, без музики.

Виставу в театрі також скасовано» («Gazeta Lwowska», надзвичайний додаток).

Газета у форматі pdf