Львів у 1914-1915 роках

15 червня 1914 року

«...просто обурюючим видається недбальство, з яким маґістрат дозволяє розливатися цьому вогнищу хвороб»Працівників маґістрату звинувачували в неналежному виконанні обов’язків, щойно з’явилася каплиця «Бет-Тахара» на Новому єврейському цвинтарі, якій не судилося пережити Другу світову, а молодого чоловіка на прізвище Корчинський, про якого ми вже повідомляли, як виявилося, затримали помилково...

 

«Збори безробітних. На площі Ґосєвського [тепер – частина вул. Тершаківців] відбули ся вчера перед полуднем збори безробітних, скликані социял.-демократичною орґанізациєю. Реферував посол Діяманд. По кількох рефератах репрезентантів поодиноких робітничих фахів ухвалено резолюцию з зазивом до правительства, краю і громади, аби розпочати якнайскорше будівельну акцию. По зборах пішли учасники походом до міста і під памятником Міцкевичу по промові п. Гартлєба, похід розвязав ся» («Діло», с. 5).

«Посвячення юд. передпоховальної каплиці. Вчора відбулось урочисте посвячення нової передпоховальної каплиці, побудованої коштом кол. керівника Юд. громади п. С. де Горовіца, під керівництвом архітектора інж. Уляма. Внутрішнє оздоблення будинку, який займає 600 квадр. метрів, виконав художник Виґживальський. Купол будинку має висоту 29 м.

На вчорашню урочистість прибули, з-поміж інших, през. Нойман і віце-през. д-р Шляйхер, депутат д-р Льовенштайн, єврейські радні, Юдейськ. громада з президентом д-ром Шаффом на чолі, Рада євр. шпиталю з президентом радн. Іґ. Руссманом на чолі, депутація євр. Міщанського клубу з арх. радн. Улямом на чолі, керівники синагог, лікарі євр.шпиталю, рабини д-р Каро, д-р Ґутман, Брауде, Бобат і Салят і т. д...

О 12 год. дня в цій каплиці відбувся перший похорон. Вартість будинку значно перевищує суму 100.000 К., фундовану спочатку» («Gazeta Wieczorna», s. 5).

«Криниця на пл. Домбровського. Неабияким доказом недбальства нашого маґістрату є теперішній стан криниці на площі Домбровського [тепер – пл. Маланюка]. Цю криницю заповнило опале листя і різні нечистоти до тієї міри, що вода не може відтікати і заповнює криницю по вінця, а її надлишок виливається на площу, яка оточує криницю. Ця вода є настільки брудною і бридкою, що викликає у перехожих відразу. Якщо зауважимо, що сквер навколо криниці є місцем для ігор дітей з навколишніх навчальних закладів, то просто обурюючим видається недбальство, з яким маґістрат дозволяє розливатися цьому вогнищу хвороб, перетворюючи цю криницю на резервуар гноєтворних і хвороботворних бактерій. А в той же час очищення криниці не вимагає ні надміру коштів, ні великої праці» («Gazeta Wieczorna», s. 5).

«Нещаслива пригода. Вчера по полудни прийшов на подвірє “Академічного дому” листонос Осип Лесьняк і виліз на високу тополю, щоби нарвати собі галапасного зіля, котрим думав лічити ся з ревматизму. Коли видрапав ся вже на висоту коло 20 метрів, зломила ся галузь і Лесьняк упав на брук, при чім розбив череп і помер на місци» («Діло», с. 5).

«Веселий пияк. Вчера перед полуднем зголосив ся на інспекциї поліциї Йосиф Кляпечковський і заявив, що він є... пяний. Комісар поліциї приняв сю льояльну заяву до відома і умістив Кляпечковського в поліцийних арештах аж до витверезеня» («Нове Слово», с. 4–5).

«Мала катастрофа. В неділю рано стрінули ся на площі Смольки [тепер – пл. Григоренка] два самоходи ч. 996 і 896. Оба автомобілі були сильно обсаджені пасажирами. З людий ніхто не ранений, натомість тяжко покалічені вийшли самоходи, яких повідвозили до гаражів фіякерські шкапи» («Нове Слово», с. 5).

«Пограбування. Четверо раніше караних злодіїв, Станіслав Ярема, Якуб Козакевич, Юзеф Лех і Давид Коркіс, відібрали у інкасатора тов. “Ґізеля”, Михайла Плиську, коли той у дещо піднесеному настрої вийшов з шинку Рака на вул. Краківській, портфель зі 150 кор. – Грабіжники пропили 40 кор., а після того, як їх доставили до поліції за перебування в нетверезому стані, зізнались у пограбуванні. У них відібрано 110 кор.» («Gazeta Wieczorna», s. 6).

«Як це сталося? У пані Фані Ґольдберґової в Забавовому Парку вкрадено срібний, інкрустований золотом ремінець, вартістю 100 корон» («Gazeta Wieczorna», s. 6).

«“Зірвана вигода”. В нотатці під цією назвою у вчорашній “Ґазеті Пор.” Т. Корчинського несправедливо звинуватили у злодійських намірах. Цей молодий чоловік є робітником, і до помешкання на вул. Яховича, 6 [тепер – вул. Кучера] проник з відома однієї з мешканок, у той час відсутньої, внаслідок чого на початках він не міг належним чином посвідчити свою особу» («Gazeta Wieczorna», s. 6).

 

Газета у форматі pdf