Львів у 1914-1915 роках

12 червня 1914 року

«...кілька дощових днів близько 1 липня будуть вкрай необхідними, тому я їх влаштую»Іноді редакції часописів отримували дивні й кумедні листи, хоча найімовірніше, їхні автори навіть не намагалися жартувати...

«На ул. Руській у Львові мають повести другий шлях трамваєвий. Доси є на тій улиці, на просторі камениці “Просьвіти” з причини вузкости улиці, лише оден шлях, через що спинював ся рух трамваїв» («Руслан», с. 3).

«Люди мають гумор... “Повелитель погоди” присилає нам наступного листа: “В “Газеті Вечірній” від дня 13 травня ц. р. я прочитав у “Край. перегл. сільськогосподарському”, що до 10 червня потрібно багато дощів. Останній дощ, який я викликав, через брак часу я не зміг відрегулювати на окремі дні – звертав увагу тільки на те, щоб не було повені і притримав його до 9 червня. – Вчора ввечері я почав його стримувати на 10-те, і від сьогодні починається сухий період (!). Можу так робити протягом довільного часу. Однак вважаю, що кілька дощових днів близько 1 липня будуть вкрай необхідними, тому я їх влаштую – або в міру того, як отримаю інформацію. Брак часу не дозволяє мені вдаватися в подробиці і зважати на окремі дні – тому цей період є найбільш вигідним для мене, і я втримуватиму теперішню погоду. Подаючи цю ласкаву відомість, підписуюся і т. д., Еуґеніуш Турбацький”. – Дякуємо панові Турбацькому, що попри брак часу він не забуває про розваги для наших читачів» («Gazeta Poranna», s. 2).

«На бруці вулиці Маккавеїв [тепер не існує; з’єднувала вулиці Овочеву і Сянську] вчора ввечері поліцейський солдат знайшов Бліму Ґельберт і її 3-річну доньку, які лежали в калюжі крові. Ґельбертова розповіла, що на неї наїхав якийсь невідомий візник, який швидко їхав, важко поранив і зник. Обох жертв хвацької їзди поліцейський доставив на рятункову станцію» («Gazeta Poranna», s. 3).

«Злодій у біді. Я. Диборський належить до категорії злодіїв, які відповідно до засади “праця не ганьбить” не поважають навіть найбільшого свята. Вчора, однак, його спіткала невдача; вламавшись до якогось складу на Богданівці, він був упійманий на гарячому, а зацікавлені люди воліли самі встановити справедливість, аніж віддавати його до рук властей. Тому злодія побили і так сильно травмували, що він мусив шукати порятунку на рятунковій станції. Після  перев’язки ран злодій повернувся до “праці”» («Gazeta Wieczorna», s. 5).

«Невдале вламання. Сторож будинку під № 3 на вул. Академічній [тепер – просп. Шевченка] за допомоги поліцейського затримав такого собі Юзефа Зелінського, який у товаристві іншого пташка вчора ввечері намагався вламатися до приміщення “Наукової читальні”. У Зелінського знайдено долото і відмичку, його товаришеві вдалося втекти» («Gazeta Poranna», s. 3).

«За скоро! Поліция арештувала вчера дві 13-літні дівчата Ґусту Гайден і Пепу Федербуш, які крали довший час кульчики в золотника. Обі дівчата признали ся до вини» («Нове Слово», с. 5).

«Міжнародний пташок. Агент поліції Вайншток вчора заарештував Еліаша Вайсберґа, він же Мойсей Сеґал, родом з Румунії, у якого знайдено багато дорогоцінностей і значну суму готівкою. Ці гроші й дорогоцінності походять з крадіжки. Минулого року станіславівське староство назавжди видалило Вайсберґа поза межі Австрії» («Gazeta Poranna», s. 3).

«Бандити у Львові. До проф. гімн. Вл. Черніка, який мешкає на вул. Виспянського [тепер – вул. Вишенського], сьогодні зранку викликали рятункову станцію з проханням надати допомогу при вогнепальному пораненні. Проф. Чернік зі своїм колегою зауважив двох індивідів, які тихцем вибиралися з ательє художника, яке міститься на горищі. Тоді він разом з колегою погнався за ними; однак погоня була безуспішною, тому що один злодій утік через браму, а інший перескочив через паркан і на мить зупинився. Коли проф. Черник хотів придивитися до нього, злодій вистрілив у нього з револьвера і важко поранив його в плече...» («Gazeta Wieczorna», s. 5).

«Нефаховець. Матес Васербренер з Жидачева спроневірив всього на всього 100 корон і з сею сумою втік у широкий сьвіт. Нім одначе доїхав до Львова, поліция львівська одержала депешу про Васербренера і його 100 корон і тільки Матес виліз з воза, як його аґент поліциї хопив за обшивку і відвіз до арештів» («Нове Слово», с. 5).

Газета у форматі pdf