Львів у 1914-1915 роках

10 червня 1914 року

«...лава присяглих орекла однодушно, що закидуванє нам протиавстрийської аґітациї не має найменшої підстави»Як зустріли виправдальний вирок у гучному судовому процесі, чи безпечним для оточуючих було знесення старих кам’яниць, і чи можна було зустріти у львівській поліції царя Соломона?

 

«Конфіската. Вчерашне число “Нового Слова” сконфіскував нам п. прокуратор за передову статю, у якій ми обговорювали вердикт лави судиїв присяглих, силою котрого увільнено Бендасюка і тов. від вини і кари. За таку-ж саму статю сконфісковано також вчерашне “Діло”» («Нове Слово», с. 5).

«Руссофіли і “Новое Время” про процес. Якийсь визначний руссофіл зі Львова мав так висловити ся про значінє вироку: “Увільняючий вирок на Бендасюка має для нас надзвичайно велике значінє. Однодушний вердикт вважаємо просто маніфестациєю. Польська лава присяглих орекла однодушно, що закидуванє нам протиавстрийської аґітациї не має найменшої підстави. Вирок мусить спараліжувати заходи наших ворогів, бунтуючих проти нас польську суспільність і найвисші сфери у Відні. Новое Время пише: “Австрийські власти домагали ся прикладного вкараня Росиян. Тимчасом польські і жидвіські присяжні кермували ся не політичними зглядами, але голосом совісти і висказали правдиве слово. Слово се може принести більші політичні користи, ніж ся вівісекция, котру всупереч конституциї доконуєть ся в Австриї на росийськім народі”» («Діло», с. 6).

«Фестин з руханковими вправами уладив минулої неділі “Сокіл-Батько” в “Україньскім Городі”. Погода того дня була непевна; рано падав дощ кількома наворотами, а по полудни також. З тої причини не прибули й селяни з львівского округа до вправ топірцями і будови веж і ті точки вправ відпали. За те гарно вийшли вільноруч вправи міских руховиків і вправи булавами Сокілок та вправи на приладах. До вправ вільноруч стануло 50 Соколів, які виконали 5 вправ укладу п. Ст. Гайдучка. Булавами вправляли 23 Сокілки, а до вправ на приладах (2 поручки, 2 коні, підскочня і скоки взвиж) виступили 3 відділи руховиків і 3 відділи руховичок. До вправ грала війскова музика. По вправах наступила фестинова програма: танці, забави і инше» («Руслан», с. 2).

«Небезпечне розбирання. Під час знесення кам’яниці під № 14 на вул. Ягеллонській [тепер – вул. Гнатюка] вчора о 7.30 годині трапився випадок, який лише завдяки ранній порі і слабкому руху на вулиці не викликав страшних наслідків. Під час розбирання другого поверху вниз упав балкон і зніс частину риштування. Дошки, які розлетілися, легко травмували 4 осіб. Поліція повідомила про випадок міське будівельне управління» («Gazeta Poranna», s. 3–4).

«Недовго пурхав на свободі. Кілька днів тому з міських арештів утік Мойсей Майєр Ґросс, він же Зайден, який пробив діру у стіні, через яку втекли ще кілька в’язнів. Однак, Ґросс недовго тішився свободою, тому що вчора його схопили поліцейські агенти і повернули до арештів. Найцікавішим у цій історії є те, що управління міської в’язниці, вочевидь, до вчорашнього дня нічого не знало про втечу в’язнів» («Gazeta Poranna», s. 3).

«Соломоновий вирок виніс учора інспекц. комісар поліції в наступній справі: Францішек Вєнярський доставив до поліцейської інспекції Анну Мурин з донесенням про те, що та попереднього дня вирвала у нього з кишені два срібних годинники. Однак виявилося, що в ході якогось дебошу того дня Вєнярський побив Муринівну і вибив їй 3 зуби. Комісар поліції виніс рішення швидко, замкнувши обох в арештах» («Gazeta Poranna», s. 4).

«Крадіжки з вогнетривких сейфів. Відставний майор Кароль Шультіс-Жепецький повідомив поліції, що з вогнетривкого сейфу, який знаходиться в його помешканні на вул. Цетнерівській, 7 [тепер – вул. Марка Черемшини], вкрадено 50 корон готівкою, а також золотий ланцюжок, золотий перстень і брошку з маленьким діамантом.

До канцелярії Товариства взаємодопомоги вчителів на вул. Фрідріхів, 10 [тепер – вул. Мартовича] минулої ночі проникли злодії, відчинивши двері відмичкою, далі відкрили вогнетривкий сейф і вкрали з нього 500 корон готівкою. Збитки, нанесені крадіжкою, були застраховані. Поліція сьогодні зранку розпочала слідство, однак досі не змогла вийти на слід злочинців» («Gazeta Lwowska», s. 4).

«Нова злодійська витівка. Останніми часами львівським злодіям спала на думку нова ідея, вони крадуть латунні клямки від брам кам’яниць, після чого продають їх торговцям металом. Поліція влаштувала вчора обшуки у кількох торговців і конфіскувала кількадесят таких крадених клямок. Торговці будуть притягнуті до відповідальності за скуповування крадених речей» («Gazeta Poranna», s. 4).

«Зникла дівчина. З будинку п. Л. Фальба ще кілька днів тому пішла служниця Катерина Юркевич, і відтоді будь-який слід по ній пропав. Юркевичівна є брюнеткою низького зросту, одягнута в темно-синю сукню, їй 21 рік. Оскільки зникла не мала жодної причини втікати, побоюються, що вона стала жертвою якогось нещасного випадку» («Gazeta Poranna», s. 4).

Газета у форматі pdf