Львів у 1914-1915 роках

9 червня 1914 року

«...бажають встановлення мінімуму платні для кваліфікованих робітників»Цього дня читачам повідомляли про успіхи львівських футболістів, ініціативу будівельних робітників і обрання нового куркового короля. Цей титул уже не був настільки почесним, як у середньовіччі, але данину традиціям усе ж віддавали...

«Виставка двигунів. Технологічний інститут львівської Торгово-промислової палати від 15 червня до кінця липня ц. р. влаштовує виставку двигунів, які використовують ремісничі підприємства. Мотори потужністю від 1 до 10 кінських сил, усіх систем і на будь-який імпульс (газ, електрика, бензин, бензол, нафта, гас, і т. п.), демонструватимуть у русі. Виставка також включає продукти, які слугують для роботи двигунів, як-от мастила, ремені, ремінні передачі і т. п. З виставою буде пов’язаний курс обслуговування двигунів, а вечорами відбуватимуться лекції для широкого загалу про техніку двигунів» («Kurjer Lwowski», s. 2).

«Брак роботи і загроза страйку. У нинішньому сезоні, дуже мертвому, в якому робітникам найрізноманітніших фахів, зокрема будівельникам, дається взнаки брак роботи – серед будівельних робітників триває акція, що має на меті запровадження тарифу, який би нормував оплату праці. Згідно з інформацією одного з ранкових часописів, робітники бажають встановлення мінімуму платні для кваліфікованих робітників. Минулого тижня відбулося кілька зібрань у цій справі, а найближчими днями мають відбутися загальні збори всіх робітників, на якому буде ухвалено тариф, після чого спілка будівельних робітників запропонує цей тариф будівельникам і майстрам. У разі відхилення тарифу підприємцями – робітники погрожують загальним страйком» («Kurjer Lwowski», s. 3).

«Новий курковий король. Учора ввечері на засіданні управління Стрілецького тов., під керівництвом голови, президента міста Ноймана, на підставі рішення комісії про оцінку пострілів курковим королем було оголошено п. Александра Бєнєцького, радного міста, І маршалком п. Даніеля Ґжиба, ІІ маршалком п. Ґустава Каучинського. Інтронізація куркового короля відбудеться в четвер перед полуднем з традиційною церемонією, а ввечері відбудеться бенкет» («Kurjer Lwowski południowy», s. 4).

«Копаний м’яч – Львів б’є Краків 3:1. Цей цікавий матч збірних команд Львова і Кракова, попри дощ, учора привабив компактні маси прихильників і прихильниць на майданчик “Поґоні” і приніс їм довгоочікувану несподіванку.

О год. 3 обидві команди вибігли на майданчик, Краків у блакитних, і Львів в амарантових сорочках. Склади команд були такими: Краків, воротар Суліма, захист Буяк, Фриц, півзахист Синовєц, Конкєвич, Моґульський, напад Вєруський, Кукля, Ковальський, Познанський і Проховський. Львів, воротар Гарасимович, захист Кромптон, Каммер, півзахист Місінський, Більор, Конєвич, напад Кухар ІІ, Кунте, Вацек, Чулік, Мюллер.

Відразу після того, як гра розпочалася, Краків підбирається під ворота Львова, отримавши кутовий удар, однак м’яч, відбитий у середину майданчика, якийсь час залишається у грі. – Несподівано відбувається атака амарантових, далі – удар з досить значної відстані, краківський воротар невпевнено його відбиває, м’яч вислизає у нього з рук; Кунте, користуючись цим, забиває на п’ятій хвилині перший м’яч на користь Львова.

Піднесені амарантові з поновленням гри з усією енергією кидаються в сторону воріт Кракова, після гарно проведеної комбінації Вацек віддає пас Чуліку, який на сьомій хвилині забиває другий гол Львова.

Пожвавлена гра точиться то на одній, то на іншій стороні майданчика, Львів починає грати на власний ризик, через це не використовує низку хороших позицій. Краків працює більш злагоджено.

Попри це, Вацек з хорошої передачі Кухара ІІ сам організовує собі позицію, з якої забиває третій гол для Львова на 18 хвилині.

Гра, здається, слабшає, лише Краків час від часу виривається до воріт амарантових, серйозно їм загрожуючи, і зусилля краківської дружини увінчуються штрафним ударом за порушення правил Кромптоном, який точно виконує Познанський. Перша половина гри закінчується результатом 3:1.

Друга половина гри відбувається у значно слабшому темпі і демонструє значно кращу зіграність блакитних, у той час як амарантові наче фаворизують деяких гравців у своїй команді, і то гравців, які виявилися заслабкими для збірної...

На останній хвилині Львів б’є по воротах блакитних і забиває гол, але в ту ж мить гру закінчує суддя Конєвич, який справився зі своїми обов’язками без нарікань...» («Kurjer Lwowski», s. 4).

«За підкинення дитини. Місяць тому до сіней комісаріату І дільниці на вул. Хоронщизни [тепер – вул. Чайковського] підкинули новонароджену дитину, яку відправили до закладу підкинутих дітей. Сьогодні агенті поліції Ґоґола заарештував служницю Марію Шембро, яка підкинула цю дитину, бажаючи уникнути – як вона сказала – ганьби» («Kurjer Lwowski», s. 3).

«Грабіжник. Позавчора ішов вулицею Городоцькою сільський хлопець, такий собі Олекса Костка, який вибрався до Львова на пошуки роботи. Його зустрів санітар Закладу для божевільних у Кульпаркові Петро Кравець, а довідавшись, про що йдеться хлопцеві, обіцяв негайно влаштувати його на роботу до однієї з фабрик цукерок. Втішений Костка з радістю погодився. Тоді Кравець відпровадив його на Левандівку, тут кинувся на нього і відібрав у нього гроші.

Наступного дня Костка зустрів Кравця на вулиці і віддав його до рук поліцейського» («Gazeta Lwowska», s. 3).

«Радикальний спосіб. До інженера п. Германа К. вчора прийшов п. Кароль Фіш і нагадав йому про гроші. Розгніваний цією “сміливістю” інженер схопив револьвер і пригрозив позикодавцеві, що застрелить його, якщо той не поступиться. Наляканий Фіш утік, побіг до поліції і переповів цю страшну історію» («Kurjer Lwowski południowy», s. 4).

«Значна згуба. По дорозі з залізничного вокзалу до податкового управління на пл. Митній сьогодні п. Роланд Кніч загубив сірий конверт купецького формату, в якому було 3.200 корон у 100- та 20-коронових банкнотах» («Kurjer Lwowski», s. 3).

«Годинник з діамантом загубила в суботу п. Е. Зайденова. Через півгодини після зголошення про згубу до поліцейської інспекції зайшов поліцейський солдат Іван Зубий і віддав знайдений на Марійській площі [тепер – пл. Міцкевича] годинник, який виявився власністю п. Зайденової» («Gazeta Lwowska», s. 3).

«Не перешкоджай сажотрусові... Пані Анна Саушекова звернулася до поліції з таким повідомленням: По другій годині дня в суботу до неї прийшов коминярський челядник, Данкденмайєр з фірми Деспіно, і не питаючи дозволу, почав чистити комини в кухні. Пані Саушекова звернула йому увагу на те, що зараз обідня пора, що на кухні ще стоять страви, і чистити не можна. Данкденмайєр рознервувався і накричав на господиню, після чого повернувся до роботи. Служниця пані С. втрутилася і запротестувала проти забруднення страв сажею. На це сажотрус відповів сильним ляпасом. На крик жінок до помешкання зайшла власниця будинку п. Ґлюксманова і спробувала втихомирити сердитого сажотруса. На це він відклав свою щітку і вигнав п. Ґлюксманову з помешкання, після чого завершив “чистку” і пішов, залишивши засипані сажею страви, вражену господиню і плачучу в кутку служницю» («Gazeta Lwowska», s. 3).

 

Газета у форматі pdf