Львів у 1914-1915 роках

31 травня 1914 року

«...около 40 осіб згромадили ся на двірци... не хотіли пустити поїзду і виправляли нечувані крики»Останній день весни приніс львів’янам нові враження від мистецької програми і новий скандал, каталізатором якого вкотре стали політизовані молоді люди...

«Виставка колекції Владислава Лозинського, яка містить зброю, польські пам’ятки і твори мистецтва, буде відчинена ще короткий час. Аби уможливити її відвідання для широкої громадськості, керівництво виставки 31 травня зменшить ціну вхідного квитка до 60 гелл. з особи. Молодь обох статей і військові до вахмістра включно платять 20 гелл. Виставка відкрита щодня від 10 год. ранку до 3 після полудня в палаці на вул. Оссолінських, 3 [тепер – вул. Стефаника]. На найважливіших предметах дано пояснення згідно з каталогом св. пам. Владислава Лозинського» («Gazeta Lwowska», s. 3).

«Польське кабаре Л. Людвіковського у Львові на вул. Театинській, 14 [тепер – вул. Кривоноса] в саду розпочало вчора літній сезон надзвичайно різноманітною програмою, до якої входили суцільні атракції: низка сольних витворів першорядних мистецьких сил і дві надзвичайно веселі комедії: “Двоє глухих” з французької і “Наступного дня після шлюбу” – Ля Ґеп. Подробиці в афішах» («Gazeta Poranna», s. 2).

«Всепольска авантура. Вчера вечером о год. 10. відїздила молодіж галицких ґімназий до Відня, щоби взяти участь в преміованім стріляню і в поході, уладженім в честь Монарха. Се не припало до вподоби всепольским студентам львівского університету, які в числі около 40 осіб згромадили ся на двірци, станули перед машиною, не хотіли пустити поїзду і виправляли нечувані крики. Поминаємо всякі лайливі слова, а звернемо хиба на оклики в роді: “Jedźcie do Berlina! Wilhelm da wam kiełbasę” [Їдьте до Берліну! Вільгельм дасть вам ковбаси] і т. п.

Молодіж не дала себе спровокувати і всіла спокійно до ваґонів, а през. др. Дембовский, який явив ся на двірци, щоби відвести свою молодіж, дивив ся зі співчутєм на брак культури всепольских студентів, яких поліция мусила успокоювати і викидати. Коли оден з публики запитав професора Поляка, чому всеполяки демонструють, сей відповів: “Gniewają się na nas, zamiast do Petersburga, jedziemy do Wiednia” [“Гніваються на нас, бо замість Петербурга їдемо до Відня”]. Ся відповідь така характеристична для “росийскої ориєнтациї” всепольского табору, що хиба годі що небудь більше про неї говорити...» («Руслан», с. 3).

«Розумово хворого чоловіка, віком близько 35 років, високого, з темним волоссям і темними коротко підстриженими вусами, одягненого в попелястий костюм і солом’яний капелюх без стрічки, затримано на залізничному вокзалі на Підзамчому, куди він протягом кількох днів приходив і вештався колією. Цей чоловік не хотів або не міг назвати своє прізвище, тому його віддали під опіку комісаріату третьої дільниці» («Gazeta Lwowska», s. 3).

«Поліцейська хроніка. На Ринку за крадіжку баняка зі сметаною затримано Шимона Райцеса, якому 15 років, і віддано до арештів.

На Ринку під час кишенькової крадіжки затримано Мєчислава Диянкевича, раніше караного злодія.

На пл. Брестської Унії [тепер – пл. Липнева] затримано Міхала Вільчека, раніше караного злодія і сторожа будинку на вул. 29 Листопада [тепер – вул. Коновальця], який продавав там кільканадцять кілограмів украденої у когось солонини.

На вул. Бернардинській [тепер – вул. Архівна] поліцейський заарештував двох розвізників вугілля зі складу п. Ґрюсса на вул. Городоцькій, Антонія Білінського і Францішека Доморецького, які розпорювали мішки, надбирали з них вугілля і знову зав’язували. В такий дотепний спосіб вони доставляли покупцям мішки з цілими печатками, проте неповні» («Gazeta Lwowska», s. 3).

Газета у форматі pdf