Львів у 1914-1915 роках

29 травня 1914 року

Водні процедури, технологічні новинки та невдалі жарти адвоката-москвофілаДе після замурування Полтви можна було прийняти водні процедури на свіжому повітрі і які технічні новинки готувалися для використання у трамваях?

«Обрив телефонної лінії. З причини бурі, яка панувала сьогодні вночі на заході, було перервано телефонні лінії на відрізках Львів – Відень і Львів – Краків» («Kurjer Lwowski południowy», s. 3).

«Ставок на Залізній воді. Вже довший час повторюються скарги на львівський маґістрат, який занадто далеко заходить з браком турботи про здоров’я мешканців. Цього разу йдеться про справу водних купелей на свіжому повітрі. Ґміна міста Львова вже чотири роки є власником ставка “на Залізній воді”. Цей ставок давав можливість мешканцям нашого позбавленого ріки міста приймати купелі; також треба визнати, що попередній приватний власник дбав про те, щоб у ставку панувала чистота, і часто очищав ставок. Від часу переходу ставка у власність ґміни його не чистили ні разу; вода заросла водоростями, дно стало в’язким і замуленим. Для очищення ставка його слід було б спустити на кілька днів, і маґістрат стверджує, що цього не можна зробити, тому що міські електростанції беруть звідти воду для промислових цілей. Однак фактом є те, що резервуар цих електростанцій може доставляти воду без доступу до ставка протягом восьми днів; такого часового проміжку з запасом вистачило б на очищення ставка» («Gazeta Wieczorna», s. 5).

«Автомати для продажу квитків отримають кондуктори трамваїв. Ці автомати за допомогою крутіння корби друкуватимуть квитки з поточним номером і датою та відстанню, за яку заплачено. Кондуктори носитимуть ці автомати, пристібнуті ременями, на грудях, а майбутнє покаже, чи вони будуть практичними. Досі підтверджено їхню незручність, тому що вони важать по 2 з половиною кг., а отже є дуже важкими» («Gazeta Wieczorna», s. 5).

«“Поґонь” виступить на Зелені Свята проти “Тереквеша” в повному складі: Аґід, ворота; Камерер, Кромптон, захист; Дворжак, Турмінський, Місінський, півзахист; Гольман, Земанек, Вацек, Вітковський, Кухар ІІ, атака. Це склад, у якому “Поґонь” перемогла “Віслу” у Кракові з рахунком 1:0 (24-го ц. м.), і який гарантує непересічне видовище в сутичці зі знаменитим “Тереквешем”. “Тереквеш” відзначається перш за все зіграністю, витривалістю і, звичайно, темпераментом, як і всі угорські команди, і оскільки “Поґонь” не має ні найменшого шансу перемогти, варто сподіватися, що вона докладе всіх зусиль для захисту своїх кольорів і честі польського спорту» («Gazeta Wieczorna», s. 10).

«Розправа проти “дотепного” дра Кирила Черлюнчакевича за злочин обиди чести з пар. 487, 488, 491, 496 відбудеть ся дня 6 червня с. р. о 11. год. передполуднем. За основу до обжалованя послужив висказ дотепного меценаса, “найкультурнійшого” сі всіх кацапів в салі розправ (так назвав дра Черлюнчакевича др. Алексевич), що “Українци – то таци, цо украдлі”. Сим почуло ся обиджене число нашого громадянства, а передовсім молодіжи яка обжалував дра Черлюнчакевича за обиду народности» («Нове Слово», с. 5).

 

«На національний єврейський фонд. Герман Шарґес, який мешкає на вул. Льва, 46, озброївся бляшаною банкою, помалював її в зелений колір і ходив по єврейських будинках, збираючи, як повідомляв напис на банці, “На національний єврейський фонд”. Єврейська спільнота давала пожертви, а спритний Шарґес ховав гроші до своєї кишені. Вчора поліція заарештувала його і відібрала у нього банку» («Gazeta Poranna», s. 2).

«Крадіжка книжок з Оссолінеуму. В липні минулого року до бібліотеки закладу ім. Оссолінських зголосився якийсь чоловік і, представившись як капельмайстер міського театру Ярослав Лещинський, позичив пару цінних книг, залишивши як заставу 30 корон. Цими днями дирекція закладу вислала до п. Л. письмове нагадування, аби він повернув книги. П. Л., однак, жодних книжок не позичав і нікому не доручав позичити книги на своє прізвище. Лише зараз, завдяки нагадуванню, шахрайство виявилося» («Gazeta Poranna», s. 2).

«Незаслужено нагороджений. Поліцейському солдатові впала в око військова медаль 1873 року, яка висіла на грудях катеринщика Прокопа Пелеха. Він почав з цікавістю до нього придивлятися, а зрештою запитав катеринщика, за якої нагоди він отримав медаль. Пелех почав викручуватися у відповіді, а пізніше зізнався, що медаль не його, а він повісив її собі просто так, для паради. Поліцейський відпровадив катеринщика до поліцейської інспекції, де медаль у нього конфіскували» («Gazeta Poranna», s. 2).

«Вина і делікатеси відходять! Сеї ночи вломили ся невисліджені злочинці до торговлі вин Дідоліча і Прпчіча при ул. Чарнецького ч. 3 [тепер – вул. Винниченка] через вікно від подвіря, та закрали кілька фляшок дальматинського шампана, три звої угорського салямі та богато инших віктуалів на загальну суму 250 К. Крім сього забрано готівкою 50 К з підручної каси. – Сеї ночи підважено зелізними штабами вікна в “бойківськім” кіоску Івана Марковського коло головного двірця та вкрадено ріжних делікатесів і овочів на загальну суму 120 К» («Діло», с. 3).

«Крадіжки. З помешкання архітектора п. Збіґнєва Левицького на вул. Кадетській [тепер – вул. Героїв Майдану] вчора вкрадено золотий жіночий годинник і срібний столовий сервіз. Збитки становлять більш як 200 кор...

Полотно, білизну і ковдри вкрадено з комірчини на Клепарові на шкоду канцеляриста поліції п. Владислава Марковського» («Kurjer Lwowski południowy», s. 4).

Газета у форматі pdf