Львів у 1914-1915 роках

21 травня 1914 року

«Ціни місць дуже низкі, а сама стріча буде вельми інтересна з уваги на рівні сили дружин»Громадські діячі повідомляли про швидкий розвиток галицької промисловості і запрошували всіх бажаючих переконатися в цьому під час екскурсії. А процес над москвофілами, підозрюваними у шпигунстві, тривав далі і збагачувався витворами технічного прогресу...

«Привитанє краєвого маршалка президиєю міста. Вчера в полудне представила ся краєвому маршалкови Станиславови Нєзабітовському президия міста: президент Найман і віцепрезиденти д-р Рутовский, д-р Шталь і д-р Шляйхер. Президент міста Найман привитав нового маршалка і бажав йому, щоби всі його пляни на маршалківськім уряді здійснили ся для добра краю і народа та просив о прихильність і попертє для міських постулятів. Також президия львівської торговельно-промислової палати представила ся краєвому маршалкови. Президент палати Горовіц просив поперти змаганя палати в напрямі піднесеня економічного положеня краю. Маршалок відповів, що економічне положенє йому дуже добре звісне і запевнив про свою прихильність для економічних потреб краю і праці на сім поли» («Діло», с. 5).

«На марґінесі процесу. Приготовленя до “кіна” в суді вже пороблені. Вчера веч. відбула ся проба киданя сьвітляних образів а в пятницю піде властива продукция. Образи викликатиме фотоґраф Мінц. Через те, що сила апарату забраного у обж. Колдри доволі слаба, так що він кидає образи тільки на віддаль 6 метрів, не будеть ся кидати образів на протилежну стіну салі розправ. Апарати мабуть уставить ся посеред салі за обжалованими, а образи будуть кидані на полотно, розпяте на стіні поза трибуналом.

Оборонець засудженої О. Гудимової д-р Ів. Добрянський, зробив жалобу неважности проти засуду клієнтки. Дня 22-ого відбудеть ся анальоґічна розправа в 5-ім сенаті проти ст. прав Григория Пирога, який пробуває в слідчім арешті під замітом наклюнюваня до фалшивих зізнань сьвідків з Лемківщини. Розправи проти Ілиї Воробця ще досі не визначено. Донесенє про се подане в “Пр. Руси” невірне, бо Воробець, якого випущено з арешту без кавциї дня 14 мая, досі ще навіть акту обжалованя не дістав» («Нове Слово», с. 3).

«Екскурсійна секція академічного комітету бойкоту прусських товарів у Львові організовує 26-го ц. м. (в разі непогоди – 29-го ц. м.) екскурсії до фабрики фаянсу і теракоти в Пацикові (4,5 км від Станіславова) разом з відвіданням фабрик і промислових закладів у Станіславові, з метою надання широкому загалу суспільства широкої можливості близько і наочно переконатися у промисловому розвитку краю. Виїзд о 6 год. 10 хв. ранку, повернення того ж дня о 9 год. 28 хв. вечора. Ціна поїздки становить 7 к.» («Kurjer Lwowski», s. 2).

«Примір достойний наслідуваня. Учасниці курсу для неграмотних при школі ім. М. Шашкевича у Львові призначили весь дохід з уладженого ними концерту в честь Т. Шевченка в квоті 11 корон на школу ім. кн. Льва у Львові на Личакові, а крім сего зложили самі з власної ініциятиви в дни закінченя курсу квоту рівнож 11 корон і жертвували її також на ціли згаданої школи. За сю жертву в загальній квоті 22 корон складає Старшина кружка У. П. Т. ім. кн. Льва патріотичним учасницям курсу щиру подяку» («Діло», с. 5).

«З нашого спорту. Пригадуємо, що нині о год. пів до 5-ої відбуде ся на площі Т. Р. З. стріча “України” з “Чарними” І. Б. Ціни місць дуже низкі, а сама стріча буде вельми інтересна з уваги на рівні сили дружин.

Пробні змаганя в легкій атлєтиці для членів “України” відбудуть ся в неділю 24. с. м. о год. 9 рано на площі “С.-Б.” Зголошувати ся можна до всякого рода точок, які відбудуть ся, о скілько буде вимагане число учасників.

Кваліфікаційні змаганя в ситківці для членів “України” відбули ся в неділю 17. с. м. Перше місце одержав т. О. Кульчицький, друге В. Паліїв, третє І. Олинець. Дружина, зложена з сих трох грачів буде вкоротці грати з такою дружиною “У. С. К.”, “Ж. К. С.” і “Чарних”» («Нове Слово», с. 3).

«Хорошу квартирантку знайшла собі Барбара Маркова, яка мешкає на вул. Гофмана, 3 [тепер – вул. Чехова], в особі Ґліцерії Пилипової, яка перебуває на обліку в поліції. Ґліцерія, скориставшись відсутністю Маркової, вкрала в неї білизну, відріз полотна, ба навіть повибирала пір’я з подушок” («Gazeta Lwowska», s. 3).

«Зникла ще три тижні тому чотирнадцятирічна Михайлина, донька Софії Бажицької, яка мешкає на вулиці Потоцького [тепер – вул. генерала Чупринки]. Михайлина, худорлява брюнетка, середнього зросту, була одягнута в попелясту спідничку» («Gazeta Lwowska», s. 3).

«Поліцейська хроніка. У купця Адольфа Чоппа з горища вкрадено залізне ліжко.

У вагоні трамваю між вул. Кілінського [тепер – вул. Беринди] і Політехнікою у пані Марії Ліновської вкрадено гаманець, у якому було 19 кор. і 5 рублів.

Як винуватця пограбування п. Кароля Слівіцького, заарештовано раніше караного злодія Стефана Ґаха...» («Gazeta Lwowska», s. 3).

Газета у форматі pdf