Львів у 1914-1915 роках

15 травня 1914 року

«...власники відповідних крамниць особисто переконалися, що їхній теперішній вигляд значно кращий»Чи естетично виглядав давній Львів? З повідомлень часописів випливає, що для його облагородження докладали чималих зусиль, але все одно знаходилися люди, які чинили цьому перешкоди...

«Хороший смак щодалі частіше здобуває собі у Львові громадянські права. Завдяки енергійним заходам і клопотанням дирекції Міського архіву, зі старих кам’яниць у середмісті поступово зникають бридкі дерев’яні вітрини, які закривали собою приховані до цього часу стіни, часто гарно профільовані, а власники відповідних крамниць особисто переконалися, що їхній теперішній вигляд значно кращий, а усунення крикливої реклами не вплинуло на розмір їхнього виторгу. До гурту зі смаком упорядкованих крамниць: “Меркурія” навпроти катедри, Вінклера, Майнля і Штадтмюллера на Ринку, останніми днями приєдналися крамниця Осмінського і аптека на вул. Галицькій. Нехай хороший приклад заохотить до наслідування й інших, а водночас старе середмістя Львова значно виграє завдяки справді гарному вигляду. Це терен вдячної праці для Товариства шанувальників минулого Львова» («Gazeta Lwowska», s. 3).

«Перед Шевченковим ювілейним здвигом Соколів і Січий у Львові, який відбуде ся дня 28. червця с. р., видав “Сокіл-Батько” много розпорядків що до сокільських і стрілецьких одностроїв. В “Вістях з Запорожа” (орґані “С. Б.”) читаємо між иншими опис стрілецького однострою в орґанізациї “С.-Б.” наведено там приписи що до поділу стрільців на области. Кожда область має иншу краску трикутних вилогів на ковніри. Є 14 областий і 14 ріжних красок вилогів. На вилогах є пришиті відзнаки старшиньства від найнизшого рійника, який відповідає ранґою війсковому фрайтрови, аж до полковника. Окремим розпорядком унормовано іменованє стрілецких старшин. В тім числі напечатано також поради, як замовити окремий зелізничний поїзд? В додатку до “В. з З.” “Пластовім таборі” поміщено опис пластового однострою, в якім пластуни виступлять на Шевченковім здвизі» («Руслан», с. 3).

«Банкір перед судом. Афера власника обмінного кантору, який зупинив виплати, на кілька днів зник зі Львова, блукав містом, а потім сам зголосився до слідчого судді, що мала розголос приблизно два роки тому, вчора отримала судове завершення перед карним трибуналом, яким керував ст. р. Янко. Банкір Г. вчора відповідав за фіктивне банкрутство. Оскаржував прок. Семільський, захищав адв. д-р Горовіц, потерпілі сторони представляли адв. д-р Пєрацький, д-р М. Панет і д-р Пордес. Серед потерпілих є інж. Фляйшль (на 12.000 К) і купець Ю. Ґеллер (на 36.000 К). Трибунал засудив підсудного на 6 місяців суворого арешту з урахуванням 3-місячного слідчого арешту. Засуджений узяв собі 3 дні на роздуми» («Gazeta Wieczorna», s. 5).

«Ворог краси і зелені. Позавчора, найімовірніше, вночі, хтось на вулиці Пекарській, перед будинком № 41, зрубав гарне каштанове дерево. Ще не припинилася манія нищення у Львові дерев, які надають нашому місту стільки привабливості.

Маґістратові й Товариству прикрашення міста, можливо, варто зайнятися цим останнім випадком детальніше. Ворогу зелені, очевидно, залежало на тому, щоб приховати сліди, бо пеньок він присипав грудою землі» («Gazeta Lwowska», s. 3).

«Просьба до вломників. Лев Щавинський, замешкалий при вул. Міцкевича ч. 26 [тепер – вул. Листопадового чину], просить панів, які його відвідали минувшої неділі при вул. Зємялковського ч. 12 [тепер – вул. Новаківського] підчас його неприсутности і забрали крім убрань, біля і бравнінґа також валізу, в якій була тека з актами, паперами, листами і т. д., щоби були такі добрі і відіслали папери почтою або в инший спосіб неоплачено» («Нове Слово», с. 5).

«Бандит. Вчора на вул. Хотинській 17-річний Василь Сеньків напав на 16-річного Йозефа Теннебаума і завдав йому ножем глибоку рану лівої сторони грудей.

Викликана служба Рятункового товариства перевезла важко пораненого до загального шпиталю, у той же час бандита розшукує поліція» («Gazeta Lwowska», s. 3).

«Арештованє молодих злочинців. Вчера арештовано Йосифа Барабаша і Йосифа Смолінського, замешкалих на Замарстинові. Оба вони нотовані на поліциї, обібрали собі за терен бічні вулиці Льва Сапіги [тепер – вул. Бандери] і там нападали навіть в білий день на йдучі до міста пані і видирали їм з рук торбинки з грішми. При ревізії в їх мешканю знайдено украдену ручну гармонію і инші дрібнійші річи, яких не могли ще продати» («Нове Слово», с. 5).

Газета у форматі pdf