Львів у 1914-1915 роках

11 травня 1914 року

«Брак так поважної суми є наслідком маніпуляций, що тревали кілька літ...»Часописи писали про скандал з розкраданням коштів і успіхи львівських футбольних команд. А черговий номер «Діла» вийшов зі значними купюрами – цензурі не зовсім сподобалася стаття на тему українського шкільництва...

«Про Шевченківський Здвиг. V. Секция Шевченківського Ювилейного Здвигу получила разом товариства “Сокіл-Батько”, “Укр. Січовий Союз”, “Спортове Товариство Україну”. Головами Секциї є пп. І. Боберський і д-р К. Трильовський. Секция відбуває часті і довгі засіданя та обраджує докладно всі подробиці здвигу, привітний вечір, похід, здвигові вправи, змаганя, комерс. Перед кількома днями перейшла секция перед дім Наукового Товариства ім. Шевченка, щоби рішити про напрям дефіляди походу. Тепер на порядку нарад плян здвигових вправ. Інжинір п. Евген Нагірний обняв будову обстанови “Українського Городу” на Здвиг. Від стрийського гостинця стане степениця з сидячими місцями, від стрийського парку вибудує ся поміст на стоячі місця. На рівнім асфальтовім шляху стануть крісла. Одягальні будуть з полотна. По окружних і повітових товариствах кипить рух. Всі готовлять ся на здвиг. Належало би заздалегідь приготовити окремі поїзди. Секция подбає також про нічліг («Діло», с. 4).

«Велика дефравдация в львівськім маґістраті. Від кількох днів провірює специяльна комісия касові книги підручної президияльної каси маґістрату з приводу відкритих мальверзаций. Доси стверджено брак готівки в сумі понад 30 тисяч корон. Нарушені переважно депозити і вадия, а кромі того також марки і стемплі. Слід напятнувати сумні відносини, які панують в львівськім маґістраті. Брак так поважної суми є наслідком маніпуляций, що тревали кілька літ і се якраз компромітує в високім степени україножерні відвічальні чинники маґістратські. Пан Найман замість продумувати враз з архіеп. Більчевським над способами перетягуваня якнайбільше Українців на латинський обряд, повинен старанно пильнувати громадського маєтку, а маніпуляцию громадськими фондами повіряти людям певним і совісним» («Нове Слово», с. 5).

«Висша культура. Вчера в Стрийськім парку польські бурші в крайно безличний спосіб провокували одного прохожого, а коли він запитав їх, що вони знайшли інтересного на його особі, обкидали його польські громили з золотими зубами найординарнійшими лайками. Напастують та зачіпають женщини по публичних місцях, а чого ще хочуть від мущин, годі знати, мабуть се гомосексуалісти, бо їх вигляд “бардзо панські”, а звісно, що висша культура у наших “браці” затьмила в них всякі найелєментарнійші понятя етики, та пошани чужої власности і права. Ц. к. поліция замість робити лад з громилами, арештує невинні українські дівчата з пушками “Рідної школи” під самою церквою і то на розказ “патріотніка з тов. школи людовей” саме тоді, коли польські патріотичні “дзяди” облягли Львів наче орда і напастують всіх і вся. Гарна висша культура! О Зімо! Зімо! поглянь на “твуй культурний людек”. – Громадянин» («Нове Слово», с. 5).

«Бідні най чекають! Львівські вязничні дозорці вислали до президента Червінського депутацию з жалобою на те, що досі не виплачено їм підвишки, признаної службовою праґматикою. Президент відповів, що з причини недостачі технічних сил, потрібних до переведеня обчислень, признані їм додатки будуть виплачені аж в осени! Ся відповідь незвичайно стурбувала богатьох, які живуть зі своїми сімями в дуже скрутних материяльних відносинах та виплати підвишки конче потребують не менше як панове з золотими ковнірами. Не зайвим буде згадати, що та підвишка аж така “велика”, що одна часть дозорців, які служать 8 до 12 років, дістане квоту 40 с денно, а для тих, що служать вже 15 років по 20 с! » («Діло», с. 4).

«Футбол. “Поґонь” – “Вісла” (Краків) 2:0 (0:0). – Давно не було на футбольному майданчику таких емоцій, які викликав учорашній матч між львівською “Поґонню” і краківською “Віслою”. І давно там не було чути таких гучних, справді ентузіастичних оплесків і вигуків, як учора після першого голу, який “Поґонь” успішно забила “Віслі”. Тому що протягом останніх пари років публіка покидала майданчик після матчів цих двох команд завжди розчарована, завжди незадоволена результатом, який переважно не відповідав фактичному співвідношенню сил. Вчора численна публіка, яка зібралася на всіх місцях майданчика, теж зазнала розчарування, але цього разу приємного. Тому що “Поґонь”, яка на початку сезону через недостатнє тренування показала таку погану форму, вчора змусила пригадати свої найкращі часи, граючи з темпераментом, енергією, а передусім комбінуючи і проводячи атаки спільними силами...

“Вісла” залишила по собі дуже добре враження. Її команда досконало зіграна між собою, напад добре комбінує і вибирає позицію, її півзахист уважний і працьовитий. Слабшим є захист “Вісли”, дається взнаки відсутність Чепурського. Натомість її воротар показав себе з найкращого боку, і краківська команда мусить завдячувати в першу чергу саме йому тим, що не пропустила більшої кількості голів.

Матч від самого початку проходив у дуже хорошому темпі і відразу ж приніс кілька цікавих моментів. Якусь мить сили булі рівними, після чого “Поґонь” провела кілька досконалих атак, які, однак, не увінчалися успіхом, і змогла триматися майже весь час на половині поля “Вісли”. Лише час від часу атаці “Вісли” вдавалося відібрати м’яч, і тоді ситуація ставала для “Поґоні” небезпечною, тому що краківський напад атакував дуже добре. Перша половина 0:0.

Після обміну половинами поля ситуація майже не змінилася, перевагу далі мала “Поґонь”, атаки якої стали справді небезпечними, тому що закінчувалися ударами, щоправда, переважно неточними. Про перевагу “Поґоні” свідчать численні кутові удари, переважно на її користь (9:2). Здоровий глузд краківського воротаря, однак, зводила зусилля “Поґоні” нанівець. Лише на 30-ій хвилині другого тайму центральний нападник “Поґоні” зумів забити “Віслі” перший гол гарним і точним ударом, а через сім хвилин правий інсайд забив другий і останній гол. “Вісла” намагалася надолужити, грала до кінця з великою віддачею, але безрезультатно. З рахунком 2:0 на користь “Поґоні” закінчився вчорашній цікавий матч, який дуже вдало відсудив п. Конєвич.

“Чарні” – “Лехія” 5:2 (1:1). Водночас І команда “Чарних” відіграла футбольний матч з “Лехією” і перемогла з рахунком 5:2; “Лехія” перетворюється на дуже хорошу команду.

Судив п. О. Джулинський.

“Поґонь рез.” – “Поґонь дублянська” 8:0.

“Поґонь IV” – “Ляуда ІІ” 7:0.

“Чарні І В” – “Євр. сп. кл.” 3:4» («Gazeta Wieczorna», s. 8).

Газета у форматі pdf