Львів у 1914-1915 роках

8 травня 1914 року

«...транспорт, який досі використовували для перевезення поштових посилок, справляв враження якихось середньовічних пам’яток»Як сто років тому виглядали ознаки технічного прогресу? У Львові такими вважали поштові трамваї та вуличний електронний годинник...

«Репертуар міського театру у Львові. Сьогодні, в четвер, дня 7 травня. “Ріґолетто”, опера Дж. Верді. Перший гостьовий виступ Ади Сарі-Шаєрувної, примадонни італійської опери в Петербурзі. – В п’ятницю, 8 травня, вперше (прем’єра) “Подружня війна”, комедія Д. Нікодемі; гостьовий виступ Кароля Адвентовича. – В суботу, 9 травня, о 3 год. Після полудня для шкільної молоді “Зачароване коло”, драматична байка Л. Ридля. – В суботу, 9 травня, о год. пів на 8 вечора “Польська кров”, оперетка О. Недбала. – В неділю, 10 травня, о годині пів на 4 після полудня “Змучений Теодор”, жартівлива вистава Н. Ніла і М. Фернера. – В неділю, 10 травня, о годині пів на 8 вечора “Фауст”, опера Ґуно, другий і останній гостьовий виступ Ади Сарі-Шаєрувної, примадонни італійської опери в Петербурзі... («Gazeta Lwowska», s. 3).

«Трамвай на службі пошти. Вже найближчим часом Львів має отримати нововведення, яке поставить наше місто на рівні з іншими європейськими столицями: трамвайні поштові вагони. Цією справою львівська дирекція пошт займається вже кілька років, і її старанням слід завдячувати, що зараз вона дійде до завершення. Переговори з президією маґістрату і з дирекцією електростанції, які тривають довший час, уже завершено, зараз ідеться лише про дозвіл Міської ради, щоб можна було приступити до укладення відповідного контракту. Цей дозвіл, правдоподібно, буде надато на суботньому засіданні  Ради. Після укладення контракту маґістрат відразу ж розпочне роботи, які триватимуть 4 місяці, так що в жовтні трамваї зможуть розпочати рух. Цих трамваїв буде чотири, вони будуть укомплектовані спеціальним устаткуванням для листів і цінних посилок, а також для пакунків. Вони рухатимуться спеціальною колією, яка відгалужуватиметься від головної лінії біля костелу Марії Маґдалини, і вестиме вул. Сикстуською [тепер – вул. Дорошенка] аж до будівлі пошти, точніше, аж на подвір’я цієї будівлі. На вокзалі ще одна спеціальна гілка вестиме до будинку пошти, який там знаходиться... Варто сподіватися, що впровадження цих трамваїв багато зробить для підвищення ефективності роботи пошти, яка в нас постійно залишає бажати кращого. Тому що і транспорт, який досі використовували для перевезення поштових посилок, справляв враження якихось середньовічних пам’яток» («Gazeta Wieczorna», s. 5).

«Годинник у пасажі Міколяша. Від учора на перекритті пасажу Міколяша повішено підсвічений електронний годинник. Можливо, цей помітник знак часу, що минає, стане для перехожих нагадуванням, аби вони не вешталися даремно завжди переповненим пасажем» («Gazeta Wieczorna», s. 5).

«Незвичайні уродини. Вчера в ночи побачив на вул. Льва Сапіги [тепер – вул. Бандери] “денне” сьвітло новий горожанин міста Львова. Сьвідком сих незвичайних уродин був поліциянт, котрий покликав ратункове поготівлє, щоби маму разом з дитиною перевезено до загального шпиталю» («Нове Слово», с. 5).

«Сумні числа. Статистика Львова виказує, що в 1910. р. греко-кат. обряд втратив 268 осіб, а в 1911. році 297 осіб. В тих самих роках перейшло на гр.-кат. обряд 7+5 осіб. Найбільше перейшло гр.-католиків на римо-кат. обряд: 261+292, на вірм.-кат. 3+1, на православє 1, на протестантизм 1+2, на мойсеєв. 1, а на безвіроісповідність 2+1...» («Руслан», с. 3).

«Кривава авантюра. В пивній на вул. Котлярській, 18 такий собі Самуель Бальцер, пекар, підійшов до свого колеги Францішека Домбалі і попросив, щоб той зафундував йому склянку пива. Коли Домбаля відмовився, Бальцер кинувся на нього і побив його до крові, після чого повибивав вікна.

Хулігана заарештовано. Домбалі надала допомогу служба Рятункового товариства» («Gazeta Lwowska», s. 3).

«Крадіжи. З мешканя п. К. Гаврилюкової при вул. Пішій вкрадено 30 к. готівки і книжочку каси щадничої на 50 к. – В церкві сьв. Юрія вкрадено І. Шведови годинник. – З льокалю народової капелі вкрадено флєт вартости 30 к.» («Нове Слово», с. 5).

«Поліцейська хроніка. За крадіжку білизни та сукні у своєї роботодавиці віддано до арештів 18-річну Катерину Олеярник. Дівчину вже кілька разів карали за крадіжки...

У пана Юзефа Рауха в готелі “Сплендід” з кишені піджака, залишеного в номері, вкрадено гаманець, в якому було 40 корон.

За крадіжку золотого ланцюжка вартістю 260 кор. віддано до арештів Яна Гофмановича, сторожа будинку на вул. Собєського, 28 [тепер – вул. братів Рогатинців]» («Gazeta Lwowska», s. 3).

Газета у форматі pdf