Львів у 1914-1915 роках

5 травня 1914 року

«Чий ринок у Львові? – се виявило ся наглядно вчера...»Про відголоски травневих святкувань і арешт сепаратиста з Львівської політехніки...

«Великі маневри кавалерії в Галичині. В поточному році в Галичині відбудуться великі маневри кавалерії між перемиським і львівським корпусами. В маневрах візьме участь також кавалерія з інших корпусів» («Gazeta Wieczorna», s. 6).

«Чий ринок у Львові? – се виявило ся наглядно вчера, в неділю, коли Поляки сьвяткували конституцию 3-го мая. Президент міста візвав окремим маніфестом горожан з оглядом на народове торжество, щоби прикрасили доми фляґами і т. п. В ринку прикрашено всего на всего лише дві камениці фляґами, (каменицю з музеєм міским і ще одну) бо крім кількох руских камениць ратуш окружений жидівскою повению! Facta loquuntur! [Факти промовляють!]» («Руслан», с. 2).

«Замиканє склепів о 7. год. вечером. Львівскі книгарні і християньскі склади меблів, диванів і фіранок, постановили замикати свої склепи від 1. мая до 31 серпня с. р. вже о 7. год. вечером, а в неділю зовсім їх не отвирати» («Руслан», с. 3).

«Львівського студента засуджено на заслання. З Варшави повідомляють: Перед тутешнім судом став Юзеф Літковський, родом з Радома, студент механічного факультету Львівської політехніки. Протягом кількох років він навчався у Львові, перетинаючи кордон без паспорту. Після маніфесту підсудній намагався легально переїхати через кордон, але на кордоні його заарештували. Під час особистого обшуку при ньому знайдено квитанції “Польських стрілецьких дружин”. Після проведеного слідства Літковського звинувачено в належності до товариства, яке існує в Галичині під назвою “Польські стрілецькі дружини” і має на меті силове від’єднання від Росії Королівства Польського. Судова палата визнала його винним і засудила на заслання» («Kurjer Lwowski», s. 2).

«Велика дахова пожежа спалахнула сьогодні перед полуднем у кам’яниці на вул. Пекарській, 61, власником якої є урядник маґістрату п. Рот. Це старий двоповерховий будинок з дерев’яним, а отже легкозаймистим дахом, і з такими ж флігелями. По сусідству, під № 59, будується нова кам’яниця, на якій зараз працюють бляхарі. Звідти – здається – на гонтовий дах упали іскри і викликали пожежу, яка охопила дах не тільки зі сторони вулиці, але й над флігелями, і тривала близько трьох годин. Під час її гасіння дуже енергійно працювала міськ. пожежна сторожа, під керівництвом начальника п. Житного; крім того, прибула військова рятункова служба, аж кілька полків піхоти, також дебютувала рятункова служба фортечної артилерії. Збитки становлять кількасот корон» («Gazeta Wieczorna», s. 6).

«Жертви самоходів. Оноді коло 7. год. вечером переїхав якийсь самоїзд на личаківскій улиці у Львові семилітну дівчинку, Іванну Оршівну і тяжко покалічив єї в голову. Самохід втік а дитину віднесено до родичів...» («Руслан», с. 2–3).

«Шахрайства псевдоемігранта. Вже довший час Львовом вештається якийсь селянин, який видає себе за емігранта, що повернувся з Америки. Він скаржиться на те, що його в дорозі обікрали, і що потребує на повернення до Бережан 6 корон, які відразу після повернення обіцяє віддати. Переважно знаходить пань у пообідні години, коли чоловіка немає вдома, і виманює гроші. Є багато потерпілих пань, які повірили шахраєві.

Зараз той самий шахрай видає себе за емігранта, який повертається без грошей з Пруссії, куди він нібито поїхав на роботу і був змушений повернутися. Від будинку до будинку мандрує також багато волоцюг. Потрібно вимагати в них посвідчення особи – адже шкода допомагати дурисвітам у часи, коли стільки людей живуть у злиднях і біді» («Kurjer Lwowski południowy», s. 5).

«Присуд на бандита. Вчера о годині 11 в ночи засуджено у Львові звісного вломника і бандита Миколу Немирівського на 8 літ тяжкої вязниці, обостреної що кварталу тридневим постом і кождого року 24 січня темницею. В сім дни Немирівський пострілив в погоні капраля поліциї Туркевича, котрого цісар в телєґрафічній дорозі наділив хрестом заслуги, а намісник особисто вручив йому в шпитали на постели сей хрест» («Нове Слово», с. 5).

Газета у форматі pdf