Львів у 1914-1915 роках

3 травня 1914 року

Святкові церемонії, новини промисловості та чутки про кадрові призначенняЯк у Львові відбувалася річниця прийняття Конституції Речі Посполитої, і що могло статися з робітниками, які відмовлялися святкувати Першотравень?

«3 Травня у Львові. Сьогодні о пів на 8 вечора відбудеться урочистий вечір у залі ратуші з промовою д-ра Станіслава Ґломбінського, сольним співом п. Е. Татарчухової і п. Т. Шимоновича, декламацією п. К. і п. Ф. Кручковського, а також показом продукції “Луни”. Водночас кілька музик пройдуть містом, і на Високому Замку запалять вогні...

Селяни, яких на урочистості до Львова прибуде дуже багато, зберуться в павільйоні в єзуїтському саді, де комітет приготував для них сніданок та обід. Від місця збору вони підуть зі своїми оркестрами на майданчик. Після полудня в міському театрі відбудеться організована комітетом вистава “Краків’яни і гуралі”.

Служба Божа на спортивному майданчику “Сокола” і хода не відбудуться лише в разі постійного проливного дощу.

В неділю після закінчення проповіді учасники, згруповані по організаціях, на кілька хвилин затримаються на майданчику, щоб дати можливість публіці швидко покинути майданчик. З огляду на безпеку просимо не затримуватися на вулиці Цетнерівській [тепер – вул. Кобзарська], з огляду на вузькість цієї вулиці. Хода не має бути лише репрезентаційною, а загальнонаціональною. Для цього всі повинні приєднатися до ходи і таким чином узяти активну участь в урочистостях...» («Kurjer Lwowski», s. 1).

«Посада галицького маршалка – як повідомляє один з пообідніх часописів – дістанеться не п. Нєзабитовському, а гр. Здзіславу Тарновському, якого нібито підтримує намісник Коритовський. Ця відомість має мало ознак автентичності – а якби вона підтвердилась, її слід визнати за вияв штучного створення перевагу для групи станьчиків, яка через зростаючий реакціонізм дискредитувала себе в очах громадськості. Кандидатура гр. Здзіслава Тарновського на популярність серед партій розраховувати не може» («Kurjer Lwowski», s. 2).

«Відкриття фабрики “Метал”. Сьогодні перед полуднем відбулося урочисте відкриття фабрики металевих і олов’яних виробів “Метал”, яка є власністю крайового інвестиційного фонду Крайового банку і знаходиться за Городоцькою рогачкою...

Коли винахідник нової системи акумуляторів д-р Станецький звернувся до Банку з проханням придбати засновану ним першу в краї фабрику такого типу, Банк поцікавився думкою найбільшого в цій галузі вченого, славетного проф. Вітковського, який відгукнувся про винахід д-ра Станецького дуже схвально і пророкував йому чудове майбутнє. Таку ж думку висловила і дирекція міської електростанції у Львові. У зв’язку з цим Банк придбав фабрику, а управління нею віддав у руки визнаного фахівця д-ра Бєньковського. Д-р Бєньковський, розуміючи, що лише з продажу акумуляторів фабрика не утримуватиме себе і не буде розвиватися, розширив її діяльність, додав відділи виробництва з металу й олова, останній з яких міцно пов’язаний з виробництвом акумуляторів.

Сьогодні фабрика може похвалитися своєю роботою, вона дає робоче місце 80 робітникам і виробляє високоякісні товари, які успішно конкурують з закордонною продукцією... Надзвичайно цікавим є відділ виробництва акумуляторів, далі – зала, де виготовляють гвинти, гайки, металеве окуття, литі вироби, жарівки, компоненти, потрібні для електричних ламп, лампочок, дротів і т. д., а насамкінець – ливарня олова.

Фабрика працювала на повну потужність, так, що гості могли зблизька придивитися до її роботи...» («Gazeta Lwowska», s. 4).

«Напад на працюючих робітників. Учора на Личаківському цвинтарі група святкуючи день 1 травня напала на п’ятьох робітників, які працювали у майстра-каменяра п. Макольондри і сильно їх побила» («Gazeta Poranna», s. 3).

«Арешт звироднілої матері. За залишення в парку Кілінського немовляти віком менш ніж місяць вчора заарештовано зарібницю Маґдалену Бурцевичівну» («Gazeta Poranna», s. 3).

Газета у форматі pdf