Львів у 1914-1915 роках

25 квітня 1914 року

«...дають можливість молодому і запальному личаківському поколінню розігріти і без того жвавий темперамент»Як з користю для здоров’я провести вихідний день, і як повернути неспокійному Личакову хорошу репутацію?

«Личаків у попередні роки мав дуже кепську репутацію. Він погано себе поводив. Увечері було небезпечно занурюватися в його горішні дільниці, де було повно маленьких будиночків, багато садів, бездонних хащів – і де панувала бридка пітьма. З часом, однак, і ця сторона цивілізувалася. Горішній Личаків отримав гасове освітлення, отримав електричний трамвай, бурхливі елементи перебралися або далі за рогачку, або в інші, безпечніші для себе околиці Замарстинова і Клепарова. І було добре на Личакові. Так добре, що про нього можна було сказати словами поета: “Личаківська публіка тиха – і її любов також тиха”. Однак останніми часами тамтешні відносини знову зіпсувалися. Причиною є кілька шинків, розташовані неподалік один від одного, які дають можливість молодому і запальному личаківському поколінню розігріти і без того жвавий темперамент, що тягне за собою наслідком дуже часті авантюри і бійки. Зараз вони стоять на порядку денному, часто дуже криваві і з сумним фіналом. Поліцейська експозитура поки що не виявляє достатньо енергії у придушенні подібних вибриків. Спокійна публіка за нашого посередництва просить поліцію взяти горішній Личаків під турботливішу опіку і вберегти її від криків і неспокою, які викликають вечорами в шинках і на вулиці» («Gazeta Wieczorna», s. 4).

«Прогулянку на Чортову Скелю, урізноманітнену вправами зі сходження на скелю, організовує завтра в неділю Туристично-краєзнавче товариство. Місце збору о 7.30 ранку на останнім зупинці трамваю на вул. Личаківській, повернення о 1 після полудня. Зголошення приймає провідник на місці збору. Гостей будуть раді бачити» («Gazeta Wieczorna», s. 10).

«Теніс. Вчора Львівське лижне товариство передало чудово підготовлені корти для гри в теніс. Не підлягає сумніву, що за прекрасної погоди це місце знову роїтиметься від натовпу гравців, які віддають сили цьому гарному і здоровому спорту – надто що цього року, як нам повідомляють, Л. Л. Т. має намір організувати великий міжнародний тенісний турнір» («Gazeta Wieczorna», s. 10).

«З сирітської долі. Якась роботодавиця, єврейка, прогнала вчора від себе 10-річну Марію Головату. Бідна дитина блукала містом, врешті через брак притулку потрапила до поліцейських арештів» («Kurjer Lwowski południowy», s. 4).

«Розумово хворий. Пішов з дому хворий на манію переслідування арх. А. Ґросфельд, який мешкає на вул. Мулярській, 49 [тепер – вул. Єфремова], і досі не повернувся» («Gazeta Wieczorna», s. 5).

«У широкий світ... Семидесятирічний Абрам Аст повідомив тутешній поліції, що зі Львова втекла його дружина, Сара Хая Бодек, забравши з собою книжечки галицької Ощадної каси на 14.000 кор.

Утікачці 30 років» («Gazeta Lwowska», s. 3).

«Залишив велосипед. На пл. св. Юра якийсь юнак наїхав велосипедом на Стефанію Білінську, повалив її на землю і впав сам, після чого зірвався і втік, що мав сил, покинувши велосипед “Аттіларад” № 1197. П. Білінська трохи забилася. Велосипед доставлено до поліції» («Kurjer Lwowski południowy», s. 4).

«Крадіжка у крамниці. На вул. Охоронок, 1 [тепер – вул. Туган-Барановського] минулої ночі було відкрито бакалійну крамницю і вкрадено товарів більш як на 200 кор.» («Gazeta Wieczorna», s. 5).

«Відголоски крадіжки з IV. гімназії. Кільканадцять днів тому ми повідомляли, що з канцелярії IV. гімназії вкрадено 3000 корон. Провівши розслідування, поліція встановила, що виконавцем цієї крадіжки був відомий злодій Броніслав Вебер, якого цими днями затримали в ресторані на Погулянці під час забави в компанії колег з фаху» («Gazeta Lwowska», s. 3).

 

Газета у форматі pdf