Львів у 1914-1915 роках

21 квітня 1914 року

Про способи покращити справи в господарстві ГаличиниІ у свята ми залишаємося на варті і продовжуємо ділитися з Вами новинами столітньої давнини...

«IV. крайова виставка птиці, голубів і кріликів у Львові. Широкі кола наших заводчиків, вочевидь, з задоволенням сприймуть новину про те, що планована протягом кількох років IV. крайова виставка птиці і т. д. вже є справою вирішеною, і відбудеться 6, 7 і 8 вересня ц. р. у Палаці мистецтв на Післявиставковій площі [у Стрийському парку]. Президентом виставки комітет обрав проф. д-ра Станіслава Фібіха, директором – Броніслава Сендзіміра, скарбника Університету, а секретарем виставки – Юзефа Вікторіні, знаного автора численних праць у галузі годівлі птиці.

Завдяки старанням крайового управління Товариства розведення птиці, яке залишається під керівництвом д-ра Фібіха, професора годівлі тварин, Львів після 10-річної перерви нарешті дочекається виставки, цікавої не лише з зоологічної точки зору, з точки зору різноманітності багатих найрізноманітнішими відмінностями рас птиці і т. д., а й через велике педагогічне й економічне значення. Мусимо розуміти, що розведення птиці в багатьох краях, а також у нас в Галичині, є однією з найважливіших галузей домашнього господарства. Лише вартість яєць, які вивозять з Галичини щороку, становить колосальну суму 40 мільйонів корон, а на перевезення цієї кількості яєць потрібно близько 6000 залізничних вагонів...» («Gazeta Lwowska», s. 3).

«Перукар-оцінювач. Судовим оцінювачем у справах оцінки сукна, галантереї, кравецького обладнання, шпалер, меблів і тому подібних предметів був тутешній перукар Вайссгаар, який перед оцінкою виставленого на ліцитацію товару звертався до зацікавленої сторони і просив хабара за хорошу оцінку. Це вимагання він практикував довший час... однак директор судової аукціонної зали нічого не знав про цю практику Вайссгаара, хоча її широко обговорювали. Та до часу дзбанок воду носить... Нещодавно на конкурс потрапила власниця крамниці шпалер і меблів на вул. Коперніка п. І. Ш., а цивільний суд мусив здійснити оцінку майна. Для цієї місії директор судової аукціонної зали п. Т. обрав п. Вайссгаара, який – як зазвичай – звернувся до пані Ш. з проханням заплатити йому 200 к. як винагороду за хорошу оцінку. Пані Ш. натомість звернулася з донесенням до прокуратури, яка розпорядилася заарештувати Вайссгаара і почала проти нього слідство у справі вимагання. Водночас директора зали п. Т. переведено до іншого відділу суду.

Таким чином закінчилася кар’єра п. Вайссгаара як судового оцінювача, і він знову повернеться до ремесла цирульника» («Kurjer Lwowski południowy», s. 4).

«Карамболь. Візник з акційного броваря Андрій Салюх, швидко їдучи в суботу вулицею Городоцькою, врізався у вагон міського трамваю № 42 і повибивав дишлом шиби» («Gazeta Lwowska», s. 3).

«Випадок велосипедиста. Вчора після полудня на вул. Сербській з велосипеда впав 15-річний Адам Бурдон, учень гімназії, і зламав ногу. Рятункова служба відвезла його до шпиталю» («Kurjer Lwowski południowy», s. 4).

«Пристрасний гравець. На пл. Збіжевій [тепер – пл. Зернова] Ісак Кіча постійно грав у карти, підшукуючи собі випадкових партнерів, яких, наскільки вдавалося – обігравав. Учора йому не пощастило, і поліція заарештувала Кічу» («Gazeta Poranna», s. 3).

«Злодійське ремесло. Василь Колтун і Теодор Горшко без відома власників п. З і С. поселилися в бараку, який використовувався для зберігання дров. Вночі вони забиралися до бараку через маленьке віконечко і там укладали плани злодійських походів і готували знаряддя для вломів. Зрештою ці маніпуляції було викрито, і обох пташків зловили. Дотепер злодії зізнались у крадіжках на шкоду власника крамниці на вул. На Байках, 7 [тепер – вул. Київська] і ресторатора На Байках, 9» («Gazeta Poranna», s. 3).

Газета у форматі pdf