Львів у 1914-1915 роках

19 квітня 1914 року

«Для музея дуже інтересні і важні будуть також инші предмети, звязані з Великодними сьвятами...»Як і цьогоріч, сто років тому православний Великдень святкували саме цими днями, тож українські часописи на кілька днів призупинили вихід у світ. А ще Львів провів в останню путь передостаннього – як виявилося – маршалка Галицького сейму Адама Ґолуховського...

«Музей Наук. Товариства ім. Шевченка у Львові (ул. Чарнецкого 24. [тепер – вул. Винниченка]) просить і сего року нашу суспільність, присилати великодні писанки до наукових цілий...

Управа музея просить приняти до відомости, що всі видатки на пересилку, доставу, опакованє і т. п. готова звернути всім, хто того зажадає, і тому просить тих, кого зупиняє від присилки до музея писанок лише неможливість понести необхідні для того видатки, мати певність, що сі видатки зараз же по повідомленю і отриманю посилки будуть їм звернені.

Назвища всіх тих осіб, котрі пришлють писанки, будуть опубліковані в звітах музея.

Для музея дуже інтересні і важні будуть також инші предмети, звязані з Великодними сьвятами і Великодним сьвяточним ритуалом, як напр. взірці ріжних сьвяточних печив з тіста, що дали би ся законсервувати напр. в засушенім виді, або з котрих можна би поробити моделі; ріжного роду забави, котрі дарують дітям з нагоди сего сьвята; фотоґрафічні знимки з народних гор, забав, з місцевого населеня підчас ріжних великодних обрядів і церемоній і т. п.» («Руслан», с. 3).

«Похорони кр. маршалка ґр. Ад. Ґолуховского відбули ся нині рано. До ½ 9. год. рано тіло покійника спочивало забальсамоване в металевій домовині в їдальні єго кавалєрского помешканя. У стіп домовини зложено вінці з чорно-жовтими лентами від міністерства внутрішніх справ, від міністра-предсідника, намісництва і многих осіб. Рано перенесено домовину до лат. катедри, де відбуло ся заупокійне богослуженє, а о год. 12. вирушив похоронний похід на головний дворець зелізничий, звідки перевезуть домовину до родинної гробниці в Скаті над Збручом. В похоронах взяв участь яко заступник цісаря старший охмайстер Двора ґр. Холонєвский, міністер Гайнольд, шеф секциї Моравский, члени кр. Виділу, представники краєвих властий державних і війскових та повітових виділів. З Гусятина прибула з прапором пожарна сторожа, якої покійник був головою. Похоронний кондукт провадив архіеп. Більчевский з двома лат. епископами, а з руского духовеньства був о. митрат Білецкий з чотирма сьвящениками. На улицях, якими переходив похоронний похід, Ягайлонській [тепер – вул. Гнатюка], 3. Мая [тепер – вул. Січових Стрільців], попри сеймовий будинок, і на ул. Міцкевича [тепер – вул. Листопадового чину] зібрали ся юрби народа» («Руслан», с. 3).

«Схоплення непроханого гостя. Ян Котлярський і Юзеф Базанський, які винаймають помешкання на вул. Коперніка, 28, повертаючись учора ввечері додому, побачили, що двері відчинено ключем. Здивовані цим несподіваним явищем, вони помітили, що в їхньому помешканні хазяйнує якийсь чоловік, який спаковував до мішка різні предмети і речі. Непроханий гість, побачивши прибулих, почав утікати і кинувся до дверей. Втеча, однак, не вдалася, і злодія схопили. Ним виявився добре відомий поліції індивідуум, якого звуть Анастазій Лясцєнський» («Gazeta Poranna», s. 4).

«Битва за коханку. Така собі Марцеля Савіцька прийшла до помешкання Марії Павліковської на вул. Інвалідів, 15 [тепер – вул. Батуринська], де сподівалася застати свого коханця, Яна Павліковського. Передчуття її не обмануло! В будинку своєї родички перебував коханець, якого Павліковська тримала в ув’язненні. – Швидко між жінками почалася суперечка, а потому і бійка. Савіцька схопила ніж і чотири рази вдарила свою супротивницю в голову. У бійці брав участь і коханець, який допомагав знущатися над Павліковською. Пораненою заопікувалася рятункова служба; Савцьку натомість увязнено в арештах» («Gazeta Poranna», s. 4).

«Поліцейська хроніка. В церкві Преображення Господнього на вул. Краківській вчора затримано раніше караного злодія Францішека Півоньку в ту мить, коли він обшукував кишені людей, що молилися там.

У п. Констанції Ільків, яка мешкає на вул. Коперніка, 27, вкрадено 10 курей, вартістю 40 кор.» («Gazeta Lwowska», s. 4).

Газета у форматі pdf