Львів у 1914-1915 роках

18 квітня 1914 року

«Звучить се дивно, але хто знає відносини в львівськім маґістраті... той не дуже подивує ся...»Львівські часописи констатували невирішеність проблеми безробіття, нарікали на низьку безпеку вулиць міста і прозоро натякали на корумпованість очільників міста...

«Проти жидівських камениць. Цікаву справу розглядала в четвер львівська міська рада, а іменно застановляла ся над сим, чи позволити на вибудованє дому, котрий є вже вибудований. Звучить се дивно, але хто знає відносини в львівськім маґістраті, де всевладним господарем є п. Найман, той не дуже подивує ся... Ходить тут іменно о 4-поверхову каменицю Шпрехерів на пл. Марийській [тепер – пл. Міцкевича] і на Театральній ул., яка має заслонювати собою львівську латинську катедру, в котрій “Як Казімєрж складал слюби”. Під сим претекстом вислала латинська капітула і консерватор міста проф. Обмінський протест проти вибудованя сеї камениці на руки президиї міста. В дійсности представляєть ся справа так: Поки зачала ся будова сеї камениці, оплачено солено після принятого у Львові звичаю відповідну скількість функціонарів і членів міської ради. Непідплачена часть ради кривдувала собі, що її поминено і тепер виступає рішучо проти вибудованя сеї камениці. Та є надія, що п, Шпрехер знайде дорогу і до них. Нема то, як польсько-жидівське “братерство” у Львові» («Нове Слово», с. 5).

«Демонстрація безробітних. Питання браку роботи, зокрема в будівельній галузі, досі не було врегульовано належним чином. – Все, що було зроблено досі, є лише півзаходом. У робітничі лави щодалі частіше зазирає голод і розпач. Знову починаються вуличні демонстрації. Сьогодні опівдні кількасот робітників, вишикувавшись по чотири, влаштували спокійну ходу вулицями міста. Робітники обіцяють подальші і – як кажуть – більші демонстрації» («Kurjer Lwowski», s. 3).

«Утеча розумово хворого. З помешкання своєї сестри Марії Пісової втік два дні тому 13-річний Броніслав Гроностальський, який страждає на психічні розлади.

Хлопець є середнього зросту, шатен, зі смаглявою шкірою і карими очима. Був одягнутий у зелений піджак і чорну суконну шапку» («Gazeta Lwowska», s. 4).

«Вламання до канцелярії гімназії. Позавчора ввечері невстановлені злочинці вламалися до канцелярії IV гімназії на вул. Нікоровича [тепер – вул. Професорська], і, просвердливши у вогнетривкому сейфі дірку в місці, де директор закладу ховав готівку, забрали її в сумі 3.000 корон. Вона була власністю директора» («Kurjer Lwowski», s. 3).

«Львівські апаші. Вчора ввечері в пасажі Міколяша К. Корчак, відомий злодій, намагався в тисняві обікрасти студента Н. У ту мить, коли він простягнув руку до кишені обраної жертви, його схопив за руки Ізидор Реллес. Розгніваний злодій ударив Реллеса ножем, завдавши йому рану, на щастя, легку. За допомоги громадськості апаша вдалося роззброїти і віддати до рук поліцейського. Ситуація з безпекою в пасажі Міколяша вимагає далекосяжного покращення» («Gazeta Wieczorna», s. 5).

Газета у форматі pdf