Львів у 1914-1915 роках

17 квітня 1914 року

«Це сумний вияв здичавіння відносин у нашому місті...»Відсвяткувавши католицький Великдень, Львів готувався до греко-католицького, хоча якоїсь святкової атмосфери в місті тоді не спостерігалося...

«Дощ, град і сніг падали нині на переміну у Львові. По вчерашнім вечірнім і нічнім дощи нині рано випогодило ся і навіть сонце усьміхнуло ся приязно. Але недовго тривала та цьвітнева погода, бо вже коло 9. год. наступили темні хмари з північного заходу і засипали рісним дощем землю. Потім пустив ся падати густий град, а по нім через кілька мінут сніг, а потім знова крупи і дощ. Температура при землі не стерпить довго снігу, але в горішніх рейонах, видно, потягає зимний вітер. Невесело заповідає ся весна» («Руслан», с. 2).

«Україньский ювілейний театр” у Львові запевнивши собі красші учительскі сили розпочинає науку оперового співу в ціли виобразованя сольових сценічних співаків. Ціла наука буде тривати при повній скількости годин два роки, а при повільнійшій т. є при меншій скількости годин чотири роки. Услівя принятя та висоту оплат можна довідатись листовно по адресі: “Укр. ювіл. театр” у Львові, ул. Вірменська ч. 25, або устно у голови товариства о. Івана Туркевича» («Руслан», с. 3).

«Дикі вибрики політизованих шмаркачів. Позавчора ввечері на розі вул. Котлярської і Берка Йоселовича [тепер – вул. М. Балабана] гурт політизованих на ґрунті сіонізму підлітків напав на п. Іґнаци Шуцманна, учня вчительської семінарії, і, обсипавши його градом лайливих слів, водночас закидав його камінням. Цей напад, який п. Шуцманн перехворів, він приписує ненависті підлітків-сіоністів, з якою вони ставляться до всіх євреїв, які почувають себе частиною польського суспільства. Це сумний вияв здичавіння відносин у нашому місті, надто вартий співчуття через те, що в нападі на п. Шуцманна, як він встановив з одягу нападників, брали участь учні молодших класів гімназії та виділової школи» («Kurjer Lwowski południowy», s. 4).

«Імпровізоване казино. Поліцейський заарештував на пл. Збіжевій [тепер – пл. Зернова] Михайла Кузьмінського і Хаїма Леві за азартну гру в карти. Інші учасники гри в карти на свіжому повітрі втекли» («Gazeta Poranna», s. 3).

«Значна крадіжка. До помешкання д-ра Макса Зільбера на вул. Кляйнівській, 4 [тепер – вул. Каменярів] вчора проникли злодії і вкрали значну кількість дорогоцінностей і одягу. Збитки перевищують 1000 корон» («Gazeta Lwowska», s. 4).

«Поліцейська хроніка. На вулиці Сокола [тепер – вул. Ковжуна] вчора ввечері затримано 18-річного Станіслава Войцеховського, раніше караного злодія, у ту мить, коли він витягнув у однієї з перехожих дам гаманець з сумочки...

Поліція заарештувала вчора Юзефа Хуґля, муляра з Яворова, в якого знайшли золоте сердечко, оздоблене 9 більшими і 12 меншими діамантами» («Gazeta Lwowska», s. 3).

Газета у форматі pdf