Львів у 1914-1915 роках

9 квітня 1914 року

«Молоко мішано з водою... Під назвою смальцю продавано штучний товщ ковбаси фарбованої»Невідомо, що б сказали австрійські чиновники про якість сучасних продуктів, але і до тогочасних підприємців у них було дуже багато претензій...

«Весняні порядки робить тепер поліция з візниками і ріжними дорожкарями, котрі вперто не приноровлюють ся до виданих приписів безпеченства, їздять одним конем з візками о однім дишлю, не уживають гамульця при візках і не мають на них карток з назвищем властителя. Вчера спроваджено до нової поліцийної інспекциї і покарано 46 таких візників грошевими карами» («Нове Слово», с. 5).

«Урядова “Gazeta Lwowska” в посліднім числі з дня 5. цьвітня оголошує:

Руска часопись “Нове Слово” помістила в ч. 464. з дня 31. марця 1914 у вступній статі під заголовком “Русофільска орієнтация” (кокетованє русофілів через п. Намісника. Незвичайний виїзд, всепольско-русофільский пакт нашим коштом) ряд інформаций, одержаних буцім то від неназваного діяча русофільского, в котрих обговорюючи розмову з Є. Е. п. Намісником, уміщену в росийскій часописи “Новое Время” та побут росийских послів до думи у Львові, заповідає основні зміни в дотеперішнім становищи краєвого правительства в напрямі для русофільскої партиї кориснім та шкіцує напрям, в якім зміни ті в найблизшім часі буцім то мають бути переведені. Після тих інформаций зміни ті мають відносити ся до концесий для русофілів в слідуючих чотирох справах: 1) Народного Дому, 2) Кампанії виборчої до краєвого сойму, 3) Справи розвою православя і 4) науки росийскої мови.

«З компетентної сторони єсьмо уповноважені до якнайкатеґоричнійшого зазначеня, що комбінациї що до всіх чотирох повисших квестий є лишені всякої основи і оперті на зовсім пустих припущенях.

Коли дописуватель заграничної часописи признав за відповідне вирази чистої куртоазиї, які могли впасти в часі уділеної єму авдиєнциї, використати тенденцийно для своїх специяльних цілий, як то мало місце з розмовою оголошеною в “Новім Времени”, то можна ще остаточно справу таку поминути мовчки. За то тенденцийні і злобні видумки краєвої часописи, редаґованої до того ще парляментаристами, для котрих правдиві інформациї є легко доступні, треба як найрішучійше відперти і як найострійше опрокинути, тим більше, що в отсім случаю в згаданій на вступі енунцияциї “Нового Слова” що до всіх чотирох порушених тамже квестий нема ані слова правди”» («Руслан», с. 3).

«Фалшованє засобів живности в Галичині. Недавно надрукований звіт заведеня для хемічного досліджуваня засобів живности подає просто страшні висліди: Молоко мішано з водою, котрої було від 15 до 40 проц. Сметана мала 4 проц. замість 10 проц. товщу. В маслі 20 проц. води. Під назвою смальцю продавано штучний товщ ковбаси фарбованої. До маку додавано отруйного росийського маку. Напитки засолоджувано сахариною. Вишневий сок був цілком штучним продуктом, малиновий замішувано саліциновим квасом. В цукорках 40 проц. муки. Мід фалшовано консумцийним цукром і бараболяним сиропом. Вина підроблювано водою, алькоголем і ґліцериною, француські вина сіркою. Дестильовані горівки, овочеві коняки, сливовиці, рум ямайка – показали ся при досліді зовсім штучними продуктами. Се останне проявило ся сильно по знесеню пропінацийного закона...» («Діло», с. 5).

«Конкурс. Краєве Товариство господарске “Сільский Господар” у Львові (ул. Зіморовича ч. 20 [тепер – вул. Дудаєва]) розписує отсим конкурс на посади двох аґрономів при Товаристві. Кандидати компетуючі о сі посади мають виказати ся сьвідоцтвом укінченя одної з висших шкіл рільничих, відповідною господарскою практикою і обовязані посідати дар популярної вимови. Належить предложити також curriculum vitae. Платня після умови. Патенти, що укінчили висшу рільничу школу, а не відбули ще належної практики, одержать єї за посередництвом Товариства, коли зобовяжуть ся по відбутій практиці обняти в Товаристві посаду. Поданя належить вносити до 30. цвітня 1914. – Президия» («Руслан», с. 3).

«Не хоче такого гостя... Власник ресторану на вул. Собєського, 18 [тепер – вул. Братів Рогатинців] Мехель Моссінґ звернувся до тутешньої поліції з проханням про заборону заходити до його закладу сторожеві будинку Каролеві Куцому. Куций, за його словами, є хуліганом і нападає на інших гостей, погрожуючи їм ножем» («Gazeta Lwowska», s. 3).

«Ножівники. В торговли Зволінського посварило ся з собою двох субєктів. Сварка перейшла небавком в бійку, в часі якої вхопив один з них ніж і пробив свойому товаришеви руку. Раненому уділило помочи ратункове поготівлє» («Нове Слово», с. 5).

«Значна крадіжка. Сьогодні вночі якісь злодії вламалися до помешкання купця Абрагама Келлера на вул. Панєнській, 24 [тепер – вул. Заводська] і вкрали значну кількість одягу і дорогоцінностей, загальною вартістю більш як 1000 кор.» («Gazeta Lwowska», s. 3).

Газета у форматі pdf