Львів у 1914-1915 роках

7 квітня 1914 року

«...знесення п’ятого поверху не змінить цілісного вигляду кам’яниці»Львівські архітектори ламали списи навколо долі тодішньої новобудови на площі Міцкевича, яку пізніше знатимуть як Будинок книги...

«Про пятий поверх. На виконання ухвали, прийнятої на останньому засідання Міської ради у справі знесення п’ятого поверха кам’яниці пп. Шпрехерів на вул. Театральній, президент міста запросив узяти участь в анкетуванні архітекторів, які мали висловити свою думку. В цьому анкетуванні взяли участь пп. віце-президенти міста д-р Рутовський, д-р Шталь і д-р Шляйхер, радний Равський, директор м. будівельного управління радник Ґорецький, міський інженер Лужецький, а також пп. проф. д-р Обмінський, проф. Садловський і радник Захарієвич. Після довгої дискусії учасники анкетування висловили думку, що залишення п’ятого поверху не суперечить будівельному статуту. Натомість проф. Обмінський висловив думку, що знесення п’ятого поверху не змінить цілісного вигляду кам’яниці, і що естетичні погляди не вимагають того, щоб його залишити. Якщо ж говорити про норми статуту, то в цій кам’яниці слід було б знести не один, а два поверхи. Проф. Обмінський бачить у цій справі загальну небезпеку для пл. Капітульної [тепер – пл. Катедральна], як і у випадку для всього цього комплексу вул. Театральної і пл. Капітульної...» («Kurjer Lwowski południowy», s. 4).

«Руханковий вечір уладило вчера в салі “Нар. Дому” акад. спортове тов-о “Україна” в 250-літні роковини смерти І. Богуна. Чотири точки програми були руханкові, пять инших заняли: промова два голосові соля і два виступи хору “Бандуриста”. Першою з рухових точок були вправи з решітками. Виступило 5 мужчин в ясних одягах, як при грі в ситківку і виконали 4 вправи решіткою з оборотами. Вправи вийшли рівно. До точки будови веж стануло 10 руховиків під проводом п. Ом. Гузара. Вежі – хоч сьвічник заступав їм вершок – викликували на залі живі оплески. Вправи на високих поручках також загально подобали ся, хотяй з погляду знавця можнаб їм закинути деякі хиби. Новостию на сцені були мраморні статуї олімпійского пятизмагу, виконані 3-ма руховиками в білих костюмах на чорнім тлі при притемленім сьвітлі на салі.

Инші точки програми, які переплітали ся з руховими, були також добірні. Гарну вступну промову про Ів. Богуна і час єго виступу виголосив проф. Боберский... Хор “Бандуриста” під управою п. Козака відспівав поправно в двох точках звісні впрочім пісні “Ура у бій” і “Гамалію” Лисенка. Взагалі цілий вечер робив симпатичне вражінє і шкода, що простора саля в половині сьвітила пустками» («Руслан», с. 2).

«Кабінети інспекції поліції, робота яких триває вдень і вночі без перерви, від сьогодні переносять з будинку по вул. Бічній Браєрівській, 3 [тепер – вул. Марка Мурави], до будинку на вул. Яховіча, 3 [тепер – вул. Кучера], номер телефону 20» («Kurjer Lwowski południowy», s. 5).

«Реєстрація і класифікація коней і возів відбуватиметься у Львові на пл. Стрілецькій [тепер – пл. Данила Галицького] біля будинку пожежної служби від 4 до 23 травня. Власники коней і возів, які не зголосяться і не мають спеціального дозволу про звільнення, будуть карані штрафом до 200 кор. або арештом до одного місяця» («Kurjer Lwowski», s. 3)

«Новий будинок для сиріт збудовано на вул. Золотій біля притулку брата Альберта. Будівництво цього будинку коштувало 64.000 корон» («Kurjer Lwowski», s. 3).

«Крадіжки. Вчора ввечері злодії відвідали помешкання п. Санда, різника, на вул. Сонячній [тепер – вул. Куліша], і забрали з шафи шкатулку з дорогоцінностями і книжечку ощадної каси на суму 1700 кор. Дорогоцінності, а власне, два золоті браслети, персні і кульчики з діамантами коштували близько 1000 кор.

Такий самий неприємний візит мав п. Зволінський, власник закусочної на вул. Гетьманській [тепер – парна сторона просп. Свободи]. З каси крамниці злодії вкрали близько 200 кор. дрібною монетою, а з пивниці – шампанське та інші делікатеси. Перед цим влаштували собі бенкет» («Kurjer Lwowski południowy», s. 5).

Газета у форматі pdf