Львів у 1914-1915 роках

5 квітня 1914 року

«...є безличностию, на яку належало би відповісти названєм Києва столицею України»Як виглядала «холодна війна» з російськими депутатами, як міська влада допомагала безробітним, і скільки львівських студентів вивчали медицину сто років тому?

«Буря з громами перейшла вчера о пів до пятої по полудни понад Львовом. Падав рясний дощ, який небавком змінив ся в легкий весняний дощик, що скроплював землю цілу ніч» («Руслан», с. 3).

«Немилі гості. Під таким наголовком містить “Reichspost” уваги про подорож думских послів по Галичині і висловлює слушну думку, що росийскі националісти красше зробили би, коли би лишили ся в дома і не пригадували ся заграниці, яка чейже знає, як Росия трактує Українців в Росиї, Поляків в Польскім Королівстві і Румунів в Бесарабії. Телєґрама Родзянки, який назвав Львів столицею Червоної Росиї, є безличностию, на яку належало би відповісти названєм Києва столицею України» («Руслан», с. 2).

«Міська допомогова комісія надала за рахунок урядової допомоги 1206 безробітним пільгову можливість купівлі продуктів харчування і вугілля за зниженими цінами» («Kurjer Lwowski», s. 2).

«Число студентів львівскої медицини. В зимовім півроці 1913/14. р. було записаних на І рік львівского медичного виділа 288 студентів і студенток. З сего найбільше було жидів, бо 145, дальше римокатоликів 106, а греко-катол. 33, протестантів 2, правосл. ісп. 1, і 1 безвіроісповідний. Як розговірну мову подали: польску 184, руску 32 (1 греко-катол. подав як розговірну мову польску), німецку 2, росийску 1 і 69 не подали своєї розговірної мови» («Руслан», с. 3).

«Рацлавіцька панорама. На розпорядження президента міста п. Нойманна, плату за вхід до Рацлавіцької панорами 4 і 5 ц. м. знижено з 50 гелл. на 20 гелл. з особи. Рацлавіцька панорама відкрита від 9 год. ранку до заходу сонця» («Gazeta Lwowska», s. 3).

«Обшук у москвофільській молочарсько-господарській спілці. Сьогодні перед полуднем поліція провела обшук у приміщенні цієї спілки на вул. Охоронок, 11 [тепер – вул. Кониського] і застала там 14 селян, покликаних як свідків у процесі Бендасюка і тов. Там їм надавали безкоштовне проживання і харчування»

«Необережна їзда. Вчора автомобіль № 973 S, швидко їдучи вулицею Замарстинівською, наїхав на Самуеля Цукера і сильно травмував його» («Gazeta Lwowska», s. 3).

«Поліцейська хроніка. До закритої крамниці Озіаша Зельцера на вул. Сніжній, 7 вчора опівдні проник якийсь злодій і вкрав з касової шухляди 30 корон та срібний годинник.

З горища будинку на вул. Сикстуській, 43 [тепер – вул. Дорошенка] у д-ра С. Раппапорта вкрадено чоловічий одяг вартістю 200 корон» («Gazeta Lwowska», s. 3).

Газета у форматі pdf