Львів у 1914-1915 роках

4 квітня 1914 року

«...уважає львівских “мучениковъ” росийскими передними сторожами, яких Австрия хоче знищити»Сто років тому городяни потерпали від дискримінації за національною ознакою та недобросовісної реклами лікарських препаратів...

«Виборча реформа до міскої ради у Львові. На вчерашнім засіданю львівскої міскої ради вели ся попри инші справи також наради над виборчою реформою до міскої ради. Наради над сею справою закінчили ся вибором комісиї реформи, в якої склад війшло 26 радних і 13 заступників» («Руслан», с. 3).

«Сезон львівського товариства велосипедистів і мотористів відкриється в неділю, 5 ц. м., богослужінням у костелі св. Миколая. Того ж дня після полудня перша прогулянка до Винник: виїзд з-під будинку сейму о 2 год. після полудня» («Kurjer Lwowski południowy», s. 4).

«“Безсторонність” львівського маґістрату супроти українського населеня м. Львова проявляєть ся навіть в відношеню до голодних безробітних. Так прим. перед кількома днями відмовлено квітків на продукти по зниженій ціні членови тов-а “Сила” О. Долішнякови, заявляючи йому, щоби приніс польське посьвідченє, бо посьвідчень в українській мові маґістрат не узглядняє. А п. Найман і Słowo polskie далі будуть деклямувати про польську “справедливість”» («Діло», с. 4).

«Відгомін гостини росийских послів у львівских москвофілів. В петербурских дневниках появили ся оноді описи вражінь посла до росийскої думи, Лашкевича, з єго побуту у Львові і з процесу Бендасюка і тов. Лашкевич уважає львівских “мучениковъ” росийскими передними сторожами, яких Австрия хоче знищити. Рівночасно зазначив, що Українці відносять ся до Росиї з великою ненавистию (чи Лашкевич щойно у Львові вперве про се дізнав ся?) і, що в своїх дневниках звертають ся проти обжалованих з такою самою ненавистию.

З Петербурга звіщають, що на львівский процес вибирає ся знова кількох послів до думи, а межи тими є два кадети Ічас і Вєліхов.

Варто би знати, яка причина жене росийских “депутатовъ” в Галичину? Чи мають они нести моральну розраду “прикарпатскимъ братьямъ мученникамъ за идею”, чи материяльну?» («Руслан», с. 3).

«Небезпечні ліки проти туберкульозу. На вчорашньому науковому засідання Товариства львівських лікарів обговорювали ліки проти туберкульозу, які винайшов Фрідман. Проф. Кучера на підставі бактеріологічних досліджень і дослідів на тваринах дійшов висновку, що вакцина Фрідмана не має жодного лікувального ефекту, а містить, крім паличок Коха, ще й інші хвороботворні бактерії, внаслідок чого вживання цих ліків може бути шкідливим і небезпечним. Д-р Зельцер, який використовував ці ліки при лікуванні певної кількості хворих, не бачив від них жодної користі, ба навіть результат був негативним. Загалом промовці затаврували рекламу цього засобу, не дослідженого належним чином, як неморальну і розраховану на визискування хворих, якщо це відбувається за посередництва щоденної преси. Висловлено думку, що Лікарська палата повинна зайнятися цією справою з точки зору лікарської етики» («Kurjer Lwowski południowy», s. 5).

«Утеча в’язнів. З приміщення тутешнього крайового карного суду вчора втекли двоє в’язнів: Ян Млодзяновський і Ян Цвєнарович» («Gazeta Lwowska», s. 3).

«Пожежа. В пивниці старого і порожнього будинку С. Каліша на вул. Старозаконній, 11 [тепер – вул. Мстислава Удатного] вчора спалахнула пожежа, яку погасила міська пожежна сторожа» («Gazeta Lwowska», s. 3).

Газета у форматі pdf