Львів у 1914-1915 роках

27 березня 1914 року

Нервова прокуратура, обікрадений суд і «яєчний теракт»Куряче яйце як зброя пролетаріату? Цей підхід практикували і на початку минулого століття...

«Нерви прокуратури. Вчорашній номер “Газети Вечірньої” було конфісковано за нотатку про побут думських депутатів у Львові. – Читачі, яких олівець п. прокурора вберіг від небезпеки читання цього антидержавного повідомлення, мабуть, подумали, що ми захоплювалися нашими коханими гостями в такий небезпечний спосіб, що прокуратура мусила вирвати у нас перо з руки, чи точніше, вирізати відповідні слова з матриці. Доки наш відповідальний редактор не опинився перед судом за державну зраду, поспішаємо виправдатися перед читачами тим, що вирізаний фрагмент був дослівним перекладом з “Прикарпатської Русі”, яку справді було конфісковано, але цей фрагмент у ній залишився. Найімовірніше, п. прокурор забув конфіскувати його в “П. Р.”... і надолужив це, конфіскуючи передрук. Прислів’я каже: “краще пізно, ніж ніколи”, однак не бачимо причини, з якої практичне використання п. прокурором цього прислів’я має відбитися на нашій шкірі...» («Gazeta Poranna», s. 2).

«Насьмішки з нашої мови. Як звісно, зі всіх трех теоретичних державних правничих іспитів тільки іспит судовий має окрему українську іспитову комісию, яка кандидатів питає в українській мові і в тій мові виставляє їм іспитові сьвідоцтва. На тих сьвідоцтвах фіґурує руська печатка, якої текст дословно такий: Ц. к. комісия паньствова екзамінаційна... Може би члени Українці іспитової комісиї для державних судових іспитів спонукали предсідателя сеї комісиї для закупна поправної що до мови і правописи іспитової печатки, бо справді сором, що на сьвідоцтвах прибиваєть ся таку карикатурну печатку» («Діло», с. 5).

«Смерть з голоду. Вчора по дорозі з залізничного вокзалу до міста впала непритомною на брук така собі Катерина Галюкова, яка з двома дітьми поверталася з прусського кордону.

Викликана служба Рятункового товариства повернуло її до притомності і відвезло разом з дітьми до загального шпиталю.

По дорозі Галюкова розповіла, що виїхала на роботу до Пруссії; чекаючи на кордоні, майже два тижні нічого не їла. Попри невідкладну допомогу, Галюкова пізніше померла у шпиталі, померла і її чотиримісячна дитина. Іншу, трирічну дитину, ще вдалося врятувати» («Gazeta Lwowska», s. 3).

«Нещаслива їзда на велосипеді. Микола Мисак, кошикарський учень, який мешкає на вул. св. Яцка, 4 [тепер – вул. Архипенка], вчора опівдні виїхав на велосипеді на прогулянку. На вулиці Мисака зустрів Ян Жихович, який розвозить випічку фабрики “Меркурій”, і впізнав велосипед, на якому їхав Мисак, як свою власність. Пару місяців тому цей велосипед вкрали у Жиховича з його помешкання на вул. Клепарівській, 644. -- Мисак засвідчив поліції, що цей велосипед йому дав якийсь чоловік на зберігання» («Gazeta Poranna», s. 2).

«Кривава бійка. Вчора о 6 год. веч. на одній з вулиць трапилася бійка між Адамом і Міхалом Лісевичами та Людвіком Галонзкою. Під час бійки один з братів Лісевичів досить серйозно поранив Галонзку ножем у груди. Рятункова служба заопікувалася пораненим. Поліція влаштувала погоню за Лісевичами, які втекли, і змогла схопити лише Адама Лісевича. Заарештований засвідчив, що Галонзку поранив його брат Міхал» («Gazeta Poranna», s. 2).

«Злодійський склад. Поліцейські агенти виявили у Антонія, Станіслава і Юзефа Олеарників, які мешкають на вул. Охоронок, 5 [тепер – вул. Кониського], цілий склад придбаних у злодіїв речей. У них конфісковано п’ять шкіряних валіз з чоловічим і жіночим одягом загальною вартістю 1000 корон» («Gazeta Wieczorna», s. 5).

«Крадіжка в суді. Вчора з закритого на ключ кабінету повітового суду в ІІ секції вкрадено пальто радного д-ра Станіслава Зьолковського вартістю 150 кор. Найімовірніше, крадіжку здійснив один з випущених на волю арештантів, який, прибираючи кабінети, мав змогу ознайомитися з розташуванням судових приміщень» («Gazeta Wieczorna», s. 6).

«За небезпечні погрози віддано до поліцейських арештів такого собі Дмитра Бундзу, який намагався зарубати сокирою одного зі своїх знайомих» («Gazeta Lwowska», s. 3).

«Дорога “амуніція”. Йосип Турянський, який мешкає на пл. Стрілецькій, 3 [тепер – пл. Данила Галицького], повідомив поліції, що минулої ночі хтось повибивав йому вікна... яйцями, звареними вкруту» («Gazeta Lwowska», s. 3).

Газета у форматі pdf