Львів у 1914-1915 роках

20 березня 1914 року

«Резервіст мусить покидати жінку, діти, або свою рідню саме під Великдень»Новини про бюджет Львова та звістки від цісарсько-королівської армії...

 

«Задовжене місто. Радний м. Львова, Бол. Левицкий представив на вчерашнім засіданю буджетової комісиї доходи і видатки міста Львова та стан єго довгів. Майно міста виносить поверх 90 міліонів корон, а довги 46,770.932 К. буджет Львова на 1914. рік виносить в доходах 10,913.793 К, а в видатках 10,890.870 К, а разом з промисловими заведенями міскими (елєктрівня, ґазівня і ин.) оба згадані числа підносять ся о квоти 9 міліонів. Місто розростає ся вельми скоро. В 1873. р. число населеня виносило 91.275 душ, а в 1913. р. 219.987 душ. Приходи і видатки зросли за останних 40 літ в четверо...» («Руслан», с. 2).

«Новий міський брук. Відповідні секції Міської ради ухвалили брукування вул. Театральної, Трибунальської [тепер – вул. Шевська], частини Ринку і вулиці Коперніка. Останню покриють кам’яною бруківкою, тому що кількість вантажних возів, які їздять нею, настільки велика, що ні асфальт, ні дерев’яна бруківка залишитися не могли» («Gazeta Wieczorna», s. 4).

«Під увагу війсковим властям. Жалують ся нам люди, що війскова власть покликала деяких резервістів на звичайні, щорічні вправи саме на руску Велику Пятницю, отже на два тни перед рускими Великодними Сьвятами. Резервіст мусить покидати жінку, діти, або свою рідню саме під Великдень. Чи війсковість понесла би велику втрату, коли би направила сю недогідність і видала розпорядок, (який міг би бути оголошений і в часописях), що греко-католики резервісти мають явити ся в доповняючій команді в день по сьвятах, то є в середу, 21. цьвітня с. р. просимо наші верховні церковні власти інтервеніювати в тій справі у війскових властий» («Руслан», с. 2).

«Страйк фотоґрафічних помічників. Вчера вибух страйк помічників в фотоґрафічних заведенях “Фльора”, “Аделя” і “Рембрандт”. Помічникам ходить о підвисшенє платні» («Нове Слово», с. 5).

«Влом до шинку. До шинку Штернберґа при вул. Длуґоша ч. 28 [тепер – вул. Кирила і Мефодія] дістали ся минувшої ночи злодії і вкрали 15 фляшок горівки. З ляди забрали 8 корон, бранзолєту і годинник» («Нове Слово», с. 5).

«Злодійська зграя під замком. Поліція заарештувала злодійську зграю, яка останніми тижнями здійснила цілу низку крадіжок. До її рук потрапив відомий злодій Яків Троян, нібито римар, який украв у дир. “Сл. Польського” п. Міхала Павліковського кінську упряж; також заарештовано його спільників Й. Смолія і Фр. Кушніра. Разом зі злодійською зграєю заарештовано також її головного скупника Вл. Вільчинського, у якого забрано срібні ложечки, позначені літерами R. J., золотий жіночий годинник з літерами J. F., цілу в’язку мітл з рисової соломи, візницькі ковдри і пакунок з пряниками» («Gazeta Wieczorna», s. 5).

«Зникла. Катажина Рехель, яка мешкає на вул. Кордецького, 33 [тепер – вул. Олени Степанівни], 5–6 днів тому вийшла з дому і досі не повернулася» («Gazeta Poranna», s. 3).

«Випадок в фабриці. Вчера перед полуднем дістала ся в фабриці макарону в Богданівці 20-літна робітниця Катерина Процівна під колеса машини. Машина урвала їй праву руку аж до ліктя. Окалічілу дівчину заосмотрила ратункова стация і перевезла до загального шпиталю» («Нове Слово», с. 5).

Газета у форматі pdf