Львів у 1914-1915 роках

16 березня 1914 року

«Це брак інтелігентності у трамвайних службовців або ж злий умисел»Недоліки громадського транспорту, профнепридатність трамвайних кондукторів, моральне розкладання підростаючого покоління... Все це неабияк хвилювало львівських публіцистів і читачів, які, проте, знаходили відраду у спортивних змаганнях і успіхах львівських атлетів.

 

«Наша трамвайна служба не відзначається ні інтелігентністю, ні сумлінністю. Позавчора ми були свідками, як кондуктор трамваю “KD” на запитання приїжджого, чи цим трамваєм можна доїхати поближче до вул. Сенаторської [тепер – частина вул. Стецька між вул. Герцена і вул. Саксаганського], порадив трамвай “ŁD”, і лише втручання обізнаного інформатора вберегло гостя міста від втрати часу. Або інший приклад: Молода панянка, підійшовши від потягу до трамваїв, запитує, яким маршрутом можна доїхати до Академічного дому. Жоден з кондукторів не може їй допомогти, і знову хтось з публіки виручає кондуктора. Це брак інтелігентності у трамвайних службовців або ж злий умисел. На майбутнє просимо наших інформаторів подавати нам номери відповідних кондукторів. Хоча не маємо певності, чи вдасться довести до відома дирекції Електричних закладів, аби можна було відсторонити від роботи непридатних чи злобливих» («Gazeta Wieczorna», s. 4).

«Змагання атлетів-аматорів. Вчора ввечері закінчилися дводенні змагання атлетів-аматорів, які організував Львівський атлетичний клуб у залі Спортивного Палацу. Організатори змагань керувалися добрими намірами, однак в інтересах нашої атлетики, в інтересах розвитку цієї галузі спорту і пов’язаними з нею видами, мусимо звернути увагу організаторів на низку грубих помилок, які стали причиною безладу особливо у другий день – зокрема в рішеннях судді і журі, низки неприємних пауз, зрештою, остаточної класифікації, яка не повністю відповідає фактичним результатам.

Попри це, однак, дводенні змагання показали, що наш спорт добре розвивається і має низку майстерних представників з цілком виробленою технікою. Подальша сумлінна праця і  раціональне тренування дозволять їм претендувати на лаври і на більших аренах...

На підставі результатів кваліфікаційних двобоїв до вирішальних змагань були допущені: Бухштаб, Кнауер, Лінттнер, Любіч, Любусько, Мачуга, Маєвський, Сфінкс і Зидлік.

Першими боролися: Кнауер і Мачуга. За 54 сек. переміг Кнауер, який поклав Мачугу, захопивши його за шию.

У другій парі боролися: Сфінкс і Зидлік. Двобій не виявив переможця.

У третій парі стали: Кнауер і Любіч, у двобої, який вирішував долю чемпіонства і І нагороди. Переміг Любіч (“Поґонь”), який поклав Кнауера подвійним нельсоном за 2:45. Двобій був цікавим.

Інші допущені до вирішальних змагань атлети не могли боротися через отримані напередодні ушкодження. Відбулися тільки два двобої поза конкурсом, з яких зустріч Зидліка і Любуськи було надзвичайно цікавим з огляду на досконалу майстерність обох молодих спортсменів. Цей двобій, однак, не виявив переможця.

Журі розподілило нагороди таким чином: Титул чемпіона і І нагороду отримав Любіч, ІІ нагороду Кнауер (“Поґонь”), третю нагороду на підставі результатів кваліфікаційних змагань присудили Сфінксу, четверту – Зидліку, п’яту – Мачузі. За шосту нагороду у Клубі повинен відбутися розіграш між Бухштабом, Лінттнером і Любуською.

Вчорашнім змаганням борців передували змагання з піднімання тягарів. Результати змагань з піднімання однією рукою: Зеґарлінський (“Поґонь”) 64,40 кг, 1; Віссмюллер (Л. А. К.) 54,70 кг, 2; Павляк (“Поґонь”) 48,70 кг, 3; стартувало 5. Обіруч: Зеґарлінський 117 кг, 1; Віссмюллер 107 кг., 2; Павляк 96 кг, 3; стартували ті самі. Остаточний результат (сума): Зеґарлінський 181, 40 кг (польський рекорд) 1; Віссмюллер 2; Павляк 3.

Здобуття перших місць в обох видах атлетичних змагань членами “Поґоні” черговий раз засвідчує всесторонню діяльність цього Клубу» («Gazeta Wieczorna», s. 5).

«Божевільна їзда. Михайло Чіх, візник, занятий в кульпарківськім заведеню, їхав вчера на ул. Льва Сапіги так необережно і скоро, що виїхав на патрулюючого там поліцийного жовніра. Сьвідки події, два дозорці божевільних в Кульпаркові, заявили, що випадок зайшов з причини необережности поліциянта, котрий був впертий і мимо скорої їзди Чіха не усунув ся з дороги» («Нове Слово», с. 4).

«Удаваний самогубець. Вчора на вул. Карла Людвіга [тепер – непарна сторона просп. Свободи] перед трамваєм № 121 маршруту KD, який рухався, впав якийсь чоловік. Небезпечна картина притягнула на місце випадку натовп цікавих. Завдяки свідомості водія катастрофи не сталось, і трамвай вчасно зупинився. Можливого самогубця стали піднімати з рейок, і виявилося, що він не мав жодних намірів здійснити самогубство, просто через надмір випитого алкоголю йому відмовили ноги. Дещо потовченого “самогубця” посадили до фіакра і відвезли до арештів, для протверезіння» («Gazeta Wieczorna», s. 5).

«Учень гімназії – сутенер! В одній з львівських середніх шкіл дирекція пішла слідами афери, яка кидає сумне світло на моральний занепад “паршивих овець”, які сіють деморалізацію серед молоді. Ось один з учніх VII кл. організував у себе маленький публічний будинок для вжитку своїх товаришів і отримував з цієї процедури значні прибутки, приймаючи оплату від обох сторін. Спритного підприємця виключено з усіх середніх шкіл» («Gazeta Wieczorna», s. 4).

«Ґрафа за 5 корон обіцяв Никифор Семенів Стефанови Козюрі: Передь кількома днями стрінув Семенів Козюру, котрий тоді був без занятя і взяв від нього 5 корон під покришкою, що “дасть йому за се ґрафа до послуги”. Козюра ждав терпеливо кілька днів, але Семенів зхник. Аж нині стрінув Козюра Семенова на вулици і приступив до нього зі словами: “Давай або 5 корон, або ґрафа”. С. не мав одначе “під рукою” ні одного, ні другого, помандрував отже на поліцию» («Нове Слово», с. 4).

«Крадіж з вломом. До мешканя п. Естери Штірер, властительки реальности при ул. Каспра Бочковського [тепер – вул. Одеська], вломили ся вчера злодії і розбивши шафи вкрали срібло і постіль вартости кількасот корон» («Нове Слово», с. 4).

Газета у форматі pdf