Львів у 1914-1915 роках

13 березня 1914 року

«...виходячи з того переконання, що і він теж не має роботи і потребує грошей»Сьогодні ви матимете змогу дізнатися про винахідливих шахраїв, чесних злодіїв і заходи, які повинні були полегшити життя бідним і безробітним городянам...

 

«Розправа Бендасюка тривала нині дальше. Нинішна розправа не пощастила Бендасюкови. На бистрі питаня прокурора давав обжалований дуже круті і недоладні відповіди, особливо що до росийських пособій, своїх поїздок до Росиї вже в тім часі, як відібрано йому білєт, спроваджуваня росийських книжок, вивозу галицьких дівчат до Холма, то що. Заповнивши однак число важнійшими вістками, докладнійший звіт з нинішної розправи подамо завтра» («Нове Слово», с. 5).

«Сезон весняних робіт. Міністерство публичних робіт затвердило пляни будови дирекциї почт і телєґрафів у Львові коштом 1.800.000 кор., машинової лябораториї при політехніці у Львові коштом 600.000 кор. та будинку ґімназиї в Камінці коштом 488.000 кор. Роботи сі розпічнуть ся бепроволочно» («Нове Слово», с. 5).

«Конкурс на три посаги. Маґістрат м. Львова оголошує конкурс на три посаги по 770 кор. для вбогих дівчат, сиріт з родин ремісників, з фундації імені св. пам. Антонія Хилінського. Дівчата, які претендують на посаг, повинні подати: 1) метрику про хрещення на доказ того, що вони народились у Львові, законнонароджені, християнської віри, і мають не менше 10 і не більше 24 років, 2) метрику про смерть батьків, зокрема батька, 3) свідоцтво про вбогість і моральність, 4) доказ того, що батько був ремісником. Роздача посагів відбудеться шляхом жеребкування 10 червня 1914 р. Подання про участь у жеребуванні слід подати до маґістрату до 30 квітня 1914 р.» («Kurjer Lwowski południowy», s. 4).

«Хвороба учнів у кадетській школі. У кадетській школі відразу п’ятеро учнів захворіли на запалення сліпої кишки. Один з хворих після операції помер. Причини хвороби військова влада шукає на кухні або в їдальні» («Gazeta Wieczorna», s. 5).

«Теж філантроп. Данило Манза, людина без роботи і постійного місця проживання, довший час роздумував, чим він може допомогти робітникам, які потерпають від безробіття, і придумав бездоганний спосіб. Він узявся обходити крамниці приправ від імені вигаданого благодійного товариства і приймати від купців пожертви для безробітних натурою, а саме цукор, муку тощо. Ці продукти Манза, однак, відносив до певного торговця і там продавав, а гроші залишав собі, виходячи з того переконання, що і він теж не має роботи і потребує грошей. Поліція, однак, не погодилася з цими практиками і заарештувала “філантропа” у крамниці приправ на вул. Личаківській, 73, у той момент, коли він просив там купця про пожертву для нещасних безробітних» («Gazeta Poranna», s. 2–3).

«Рушила його совість. Станіслав Герцолінський вкрав у свойого майстра Жигмонта Лєського два маринаркові убраня. Поліция арештувала під закидом крадіжи двох помічників у Лєського. Герцолінському стало жаль своїх товаришів, невинно арештованих, тому сам зголосив ся на поліциї і признав ся до вини» («Нове Слово», с. 5).

«Коня і віз, які, як ми вчора повідомили, вкрадено зі Стрілецької площі [тепер – пл. Данила Галицького], вчора затримано в околицях Парку Кілінського [тепер – Стрийський парк] і віддано на фільварок п. Зінкевича в Левандівці» («Gazeta Lwowska», s. 3).

«Бездомний. Вул. Личаківською вчора блукав хлопець віком близько 10 років, який не знає, де мешкає, і взагалі не міг подати про себе жодних відомостей, крім того, що його звати Францішек Шикальський. Ним заопікувався міський комісаріат» («Gazeta Lwowska», s. 3).

«Дрібні вісти. Вчера помер у Львові професор хемії на львівскім університеті, Броніслав Радзішевский в 75. р. житя» («Руслан», с. 4).

Газета у форматі pdf