Львів у 1914-1915 роках

12 березня 1914 року

«Одушевлений настрій з нагоди ювілею можна було помітити в сих днях на кождім кроці»Про відголоски Шевченкового ювілею та поточні новини з життя львівських безробітних...

«З нагоди обходу Шевченкового ювілею побільшив ся у Львові значно торг видавництв і инших річий, звязаних з іменем нашого народного ґенія. Книгарня тов-ва ім. Шевченка продавала сими днями тисячами книжки і брошури про Шевченка. Ювілейні числа україньских часописий прямо розхвачувано в подрібній продажи; переписні листки з погрудєм Шевченка розходили ся в великій скількости. Так само розпродала “Достава” тисячі відзнак, виданих на спомин Шевченкового ювілею. Годить ся зазначити, що бронзова відзнака за 50 с і емалїова за 1.20 К мають практичну вартість на все, бо можна їх уживати до краватки. На ювілейних концертах мало хто з гостий був без відзнаки. Також “Рідна Школа” за стяжкові відзнаки з написию “Тарасове сьвято”, розпродувані на обох концертах мала певно значний дохід. Одушевлений настрій з нагоди ювілею можна було помітити в сих днях на кождім кроці» («Руслан», с. 2).

«Збори безробітних. Вчора у полудень в залі “Ґвязди” відбулися збори безробітних, за досить численної участі майстрів. Депутати парламенту виправдали свою відсутність важливими нарадами у Відні. Першим промовляв секретар фахових організацій п. Кушнір, після чого інж. Гауснер обговорив становище безробітних. Далі на зборах ухвалено резолюцію, яку депутація безробітних представила намісникові і президентові міста. Після віча безробітні влаштували похід до пам’ятника Міцкевича, звідки після промови інж. Гауснера спокійно розійшлися додому» («Нове Слово», с. 3).

«“Орфей у пеклі” на сцені театру “Руської Бесіди”. Дня 14 с. м. мати-муть дрогобицькі Українці змогу побачити українську премієру оперетки славно-звісного композитора Офенбаха “Орфей у пеклі”. Дирекция театру не щадячи великих коштів подбала, щоби вистава премієри під кождим зглядом випала як найліпше. Вистава оперетки величава стилева, травестия на взір театрів в Берліні і Монахії, костюми спроваджено з Відня. Представленє відбудеть ся в салі театру “Олімпія” («Діло», с. 7).

«Рабунок. Купець Мойсей Песель, замешкалий при пл. Краківській ч. 1 [тепер – пл. Ярослава Осмомисла] післав свого субєкта Йосифа Ґольда, щоби відніс убранє одному антикарови на ул. Пекарську. На ул. Театральній приступив до Ґольда якийсь мущина і вирвав йому з рук пакет з убранєм. Незадержаний ніким злодій утік» («Нове Слово», с. 3).

«Крадіж коня з возом. Теодор Сотика, візник занятий у Йосифа Зінкевича на Лєвандівці, лишив коні з возом на Стрілецькій площі [тепер – пл. Данила Галицького], а сам забавляв ся в шиночку. Незнаний злодій чи тільки пустій сів на віз і жартом зник на улицях міста, а перепуджений візник даром шукав своїх коний. Віз з кіньми представляє вартість 900 К» («Нове Слово», с. 3).

«Дебошири. Вчора заарештовано візника Юзефа Мальца, який у товаристві Мар’яна Пжиємського і Броніслава Баца, раніше вже арештованих, під час дебошу в шинку на вул. Кохановського, 78 [тепер – вул. Левицького] поламав шафу з музичним автоматом» («Gazeta Lwowska», s. 3).

«До чого веде пиянство? Звісний поліциї авантурник Казимир Грек вертаючи по цілонічним пияченю до дому вул. Личаківською, кидав ся без причини на прохожих і колов їх ножем. Недалеко вул. Мучної поранив тяжко візника Мартина Марода, а опісля Григория Прокопишина. Задержав його капраль поліциї, одначе ножівник вспів вирвати ся і втік за Личаківську рогачку. Обох поранених заосмотрило ратункове поготівлє і перевезло до загального шпиталю» («Нове Слово», с. 3).

Газета у форматі pdf