Львів у 1914-1915 роках

10 березня 1914 року

«У майже всіх селах львівского повіту звеніла Шевченкова пісня...»Про святкування Шевченкового ювілею, початок гучного судового процесу і повсякденні випадки з життя міста...

 

«Вчерашної днини у всіх львівских читальнях і товариствах відбули ся відчити або промови в честь Шевченка. Також майже у всіх селах львівского повіту виголосили відпоручники “Просьвітового Кружка У. С. С.” реферати про Шевченка. У майже всіх селах львівского повіту звеніла Шевченкова пісня і кидано єго ідеї любови народу і братолюбя» («Руслан», с. 5).

«“Kolonja Ruska we Lwowie”. Так називає львівских Русинів “Słowo Polskie” і пишучи про Шевченкові торжества у Львові підчеркує се, що устроює їх “львівска руска кольонія”. Щож, від сего нам ні покращає, ні погіршить ся – нехай собі пишуть наші “випробувані приятелі”» («Руслан», с. 6).

«Процес Бендасюка і товаришів розпочав ся нині о год. 9 рано відчитанєм акту обжалованя в польскій і рускій мові. Публики мало, переважно русофільска. Україньска публика збойкотувала сей процес ізза сьвяткованя Шевченкового ювілею. Так само ми відкладаємо звіт про сей скандальний процес на завтра» («Руслан», с. 6).

«Не вискакувати з трамваєвого воза. Вчера на жовківській вулиці вискочив з трамваєвого воза купець Яков Вахсман так нещасливо, що смертельно потовк ся. Ратункове поготівлє відвезло його до шпиталю» («Нове Слово», с. 5).

«Приємний зять. Казимір Слонський, зять Андрія Чуби при вул. Шпитальній ч. 49 побив в суперечці свою жінку. Коли в обороні доньки став батько, зять ножем покалічив батька. На другий день по сій авантурі зять взяв ніж, побив всі люстра і шиби і хотів розправитись з тещею, але його в час розоружено і віддано поліциї» («Нове Слово», с. 5).

«Крадіжка в кав’ярні. Минулої ночі в оперного артиста п. Оконського з гардеробу кав’ярні “Авеню” вкрадено шубу вартістю 400 корон» («Gazeta Poranna», s. 3).

«Незвична купівля. Вчора на головному залізничному вокзалі у Львові Миколай Плюшкевич скуповував у робітників, які поверталися з еміграції, робітничі книжечки, сплачуючи по 80 гелл. за штуку. У це втрутилась поліція і заарештувала Плюшкевича, конфіскувавши у нього книжки. Плюшкевич, імовірно, є нелегальним еміграційним агентом» («Gazeta Lwowska», s. 3).

«Арештованє під замітом убийства в Зимній Воді. Львівска поліция арештувала оноді Івана Хоміцкого за побитє своєї любовниці П. Сьвідзіньскої. По арештованю виявило ся що за Хоміцким пошукують власти за ріжні злочини, а що найважливійше, на основі зізнань єго любовниці зібрала поліция много подробиць які вказують на се, що Хоміцкий брав участь в убийстві, поповненім на особі кельнера Н. Буца в лісі в Зимній Воді. Опісля арештувала поліция ще трох товаришів Хоміцкого під замітом участи в убийстві. Всіх арештованих відставлено до вязниці краєвого карного суда, де веде ся дальше слідство» («Руслан», с. 4).

«Поліцейська хроніка. За допомогою підібраного ключа хтось проник до складу торговця Я. Фединського на вул. Арсенальській, 4 [тепер не існує; знаходилася на місці скверу біля Домініканського собору] і вкрав 600 яєць, вартістю 38 корон. – В будинку № 10 на вул. Замковій відчинено помешкання п. Амалії Млинарської і вкрадено в неї постіль. – Візник № 332 вчора на вул. Панській [тепер – частина вул. Франка від пл. Соборної до вул. Зеленої] наїхав на 6-річну дівчинку Стефанію Дубановичівну і поранив її в голову» («Gazeta Lwowska», s. 3).

Газета у форматі pdf