Львів у 1914-1915 роках

9 березня 1914 року

«...один визначний член нашої суспільности, який не бажає, щоб Його імя було подане до публичного відома»Основним інформаційним приводом дня було відзначення 100-річчя від дня народження Тараса Шевченка. Цій події надавали великого значення, тому що вона неабияк впливала на формування самосвідомості народу без держави...

 

«Преса і ювилей Шевченка. Всі українські часописі вийшли з нагоди ювилею Шевченка в збільшенім обємі з працями і статями про творчість і значінє Шевченка. Майже всі подали богато ориґінальних і старих ілюстраций, що представляють або саму особу Шевченка або героїв Його творів. Також майже всі росийські, білоруські і польські часописи приносять нині статі про нашого Генія. З львівських часописий приносить нинішний “Вєк нови” статю про творчість Шевченка. Також майже всі великі віденські дневники присьвятили нині більші або менші статі ювилеєви Шевченка і Його творчости. Між иншими нинішні “Н. Фр. Пресе” містить довшу статю пера дра Берхтольда Мервіна зі Львова» («Нове Слово», с. 7).

«Новий стипендийний фонд під управою Товариства Просьвіта. Нинішнього дня, як в столітню річницю уродин нашого Ґенія Тараса Шевченка зложив в Земельнім Банку Гіпотечнім один визначний член нашої суспільности, який не бажає, щоб Його імя було подане до публичного відома, квоту двайцять тисяч корон з призначенєм на стипендиї. Сим фондом управляти буде, по бажаню Вп. Фундатора, Товариство “Просьвіта” у Львові» («Діло», с. 5).

«Його кор. Високість князь Макс Саксонський прибув дня 6 с. м. о год. 11 перед пол. В товаристві секретаря захоронки о. Л. Куницького до руської захоронки при вул. Городецькій. Князя привитав виділ тов-а з п. предсідателькою Олесницькою на чолі. По представленю пань о. секретарем вийшов достойний князь до салі діточої, а на повитанє понеслось щире “Слава Ісусу Христу” – привіт зібраної пів сотні дітий. Почав ся попис, якому Його кор. Вис. Приглядав ся з великим заінтересованєм більше ніж три чверти години. Підчас того інформували Його кор. Вис. пані Олесницька і Федакова про стан, обсяг діланя і успіхи праці в захоронці. Попис дуже сподобався Його кор. Вис. і князь виражав ся з великими похвалами для праці наших пань і для умілого проводу п. учительки Райсівної!.. Признанє, яке припало тов-у з так високої сторони, буде товчком до ще інтензивнійшої праці і певно ще поглибить то заінтересованє тов-ом, якого воно дотепер зазнавало з боку нашої суспільности» («Діло», с. 5).

«З православної церкви”. На вул. Францішканській [тепер – вул. Короленка] – як повідомили оголошення з траурними рамками без хреста – сьогодні чоловіча і жіноча русофільська молодь кількох москвофільських товариств провела панахиду за душу Тараса Шевченка. Вчора стараннями москвофілів у Народному Домі відбувся вечір на честь Шевченка» («Kurjer Lwowski południowy», s. 4).

Газета у форматі pdf